Agia Trias – Największy masowiec w gdańskim porcie

Agia Trias, masowiec pływający pod banderią liberyjską, zacumował do portu w Gdańsku. Jest to dotychczas największy masowiec obsługiwany w polskich portach.

Agia Trias  – największy masowiec w gdańskim porcie

16 kwietnia w gdańskim porcie zewnętrznym zacumował masowiec Agia Trias. Stąd ruszył on do Goteborgu, drugiego największego miasta w Szwecji. Nośność masowca wynosi ponad 185 tys. ton. Ładunkiem, który został przetransportowany do Polski, był kolumbijski węgiel. Masowiec dotarł do Portu Północnego z portu węglowego Puerto Drummond w niecały miesiąc.

Przebił nośność poprzedniego rekordzisty w polskim porcie, Frontier Jacaranda, o ponad 3 tys. ton. Przebywał on w porcie gdyńskim w lipcu 2017 roku. Masowiec zatrzymał się w Polsce na ponad 3 dni.

Agia Trias (z j. greckiego „Trójca Święta”), to masowiec zbudowany w 2002 roku w japońskiej stoczni Kawasaki Heavy Industries Ltd, Sakaide KG Yard. Zanim w 2019 r. przyjął obecne imię, od 2013 roku nosił nazwę Silver Road. Właścicielem masowca jest grecki armator Times Navigation Inc., a jego operatorem jest obecnie szwajcarski SwissMarine Services SA.

W dobie koronawirusa gdański port zapewnia, że operuje na pełnej mocy przerobowej. Port ujawnił, że obserwuje obniżoną liczbę przyjęć obiektów oceanicznych z Chin.

Dodatkowo Port Gdańsk zanotował w 2019 roku rekordowy wynik przeładunków. Wyniósł on ponad 52 mln ton, co daje o 6,4 proc. więcej względem 2018 roku. W 2019 roku w przeładunku dominowała drobnica, następne miejsce zajęły paliwa płynne, a trzecie- węgiel. Ponadto, do portu zawinęło o 112 statków więcej niż w 2018 roku.

Oceń wpis

0 / 5