Aliexpress – Jak kupować?

Portal AliExpress już od paru lat funkcjonuje także w polskiej wersji językowej, co znacznie ułatwia zakupy na tej platformie i sprawia, że nie różnią się one wiele od zakupów na polskich stronach takich jak Allegro. Warto zwrócić jednak uwagę na parę elementów charakterystycznych dla tego chińskiego portalu, jak choćby darmową dostawę czy system ochrony konsumenta.

Wyszukiwanie produktów na AliExpress

Do przeglądania towarów na AliExpress nie jest wymagana rejestracja, jedynie w przypadku ostatecznego zakupu. Jeśli ceny na stronie nie od razu wyświetlają się w polskich złotówkach, musimy zaznaczyć tę opcję w górnym pasku portalu i kliknąć (niefortunnie przetłumaczoną na polski) opcję „zapisz”. Warto wspomnieć, że portal obsługuję dostawę do ponad 150 krajów, a płatności w ponad 100 walutach.

aliexpress

Następnie możemy kliknąć na jeden z produktów promowanych na głównej stronie lub wybrać jedną z trzynastu głównych kategorii, aby wyświetlić jej podkategorie oraz proponowane marki. Zdecydowanie jedną z najbardziej popularnych kategorii wśród Polaków są wszelkiego rodzaju gadżety, ale na stronie można znaleźć dosłownie wszystko, czego moglibyśmy potrzebować w codziennym życiu (poza artykułami spożywczymi). Jak widać na załączonej ilustracji, dzięki systemowi wielu podkategorii, z łatwością możemy znaleźć interesujący nas rodzaj produktu.

dziedziny

Trzecia możliwa opcja to wpisanie nazwy produktu w wyszukiwarkę, w tym przypadku etui na iPhone’a. Na stronie możemy przefiltrować wyniki, aby wyświetlić produkty w interesujących nas widełkach cenowych (nie wliczając dostawy), a także produkty z darmową dostawą, bezpłatnym zwrotem, czy wysoką liczbą gwiazdek nadanych przez klientów.

produkty

Wyświetlone produkty zawierają informacje na temat ceny (bądź widełek cenowych zależnych od modelu), minimalnego kosztu dostawy, opinii klientów (jeśli istnieją), liczby sprzedanych dotychczas sztuk, nazwy dostawcy, a także czy możliwa jest opcja bezpłatnego zwrotu.

Sprawdzanie dostawcy na AliExpress

Po wejściu w wybrany przez nasz produkt możemy zauważyć liczbę pozytywnych opinii na temat dostawcy oraz liczbę obserwujących. Im większy procent pozytywnych opinii oraz liczba obserwujących, tym większa szansa na uzyskanie dobrego produktu, nawet jeśli pochodzi z nowej oferty.

zakupy

Kiedy najedziemy kursorem na nazwę sklepu, możemy również dowiedzieć się, gdzie znajduje się jego siedziba, kiedy został otwarty oraz szczegóły ocen klientów. Odradzane jest kupowanie od świeżo powstałych sklepów, szczególnie tych, które nie mają jeszcze żadnych opinii. W wielu przypadkach nie ryzykujemy wielkiej sumy pieniędzy, jednakże warto wybrać jednego z wielu doświadczonych i docenionych dostawców.

sklep na aliexpress

Przeglądanie produktów na AliExpress

Na dole strony można się zapoznać z właściwościami produktu oraz poszczególnymi opiniami klientów, w wielu przypadkach z załączonym zdjęciem dostarczonego towaru. Można zaznaczyć opcje „tylko z Twojego kraju”, aby zobaczyć jedynie komentarze klientów z Polski.

specyfikacja
opinie klientów

Jak wybrać opcję dostawy?

W przypadku każdego produktu możemy wybrać jedną z paru opcji dostarczenia naszej przesyłki. Jej cena waha się zwykle od zera (najpopularniejszy wariant) do kilkudziesięciu złotych w zależności od ilości zamówionych sztuk oraz czasu, w jakim produkt ma zostać dostarczony.

telefon
darmowa wysyłka na aliexpress

Płatność na portalu

W Polsce dostępna jest możliwość zapłaty przy pomocy karty kredytowej bądź poprzez przelew. Wybierając przelew, płacimy bezpośrednio w złotówkach, natomiast w przypadku płatności kartą warto upewnić się, czy kurs, po jakim przeliczona będzie cena towaru, jest dla nas korzystny.

Zwroty na AliExpress

AliExpress oferuje system ochrony konsumenta, a to oznacza, że jeśli nie otrzymamy zamówionego produktu lub znacznie odbiega on od naszych oczekiwań, otrzymamy zwrot pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ po dokonanej przez nas transakcji, pieniądze nie trafiają bezpośrednio do sprzedawcy, ale zostają zamrożone do czasu potwierdzenia przez klienta, że produkt dotarł do celu. Jeśli czas dobiegł końca, a paczki ani śladu, należy zwrócić się do sprzedawcy. Jeśli nie zaproponuje on żadnego rozwiązania, wówczas można na stronie zamówienia wybrać opcję „otwórz spór”, wypełnić formularz i poczekać na decyzję o uznaniu naszej reklamacji.

W przypadku, kiedy towar nie spełnia naszych oczekiwań, należy od razu przejść do opcji „otwórz spór” i dokonać reklamacji, najlepiej z załączonym zdjęciem. Jeśli sprzedawca nie zareaguje w określonym czasie, wówczas AliExpress decyduje o uznaniu naszej reklamacji, w większości przypadków na naszą korzyść.

Cło i VAT

W przypadku zakupów na AliExpress należy również pamiętać, że jeśli cena zamówionego przez nas produktu przekroczy 150 euro, naliczone może zostać cło. Aktualne stawki celne można sprawdzić w systemie ISZTAR. Różnią się one w zależności od kategorii produktów – kodu celnego.

Od lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej wprowadzono przepisy nakładające VAT na wszystkie przesyłki spoza UE bez względu na ich wartość. W przypadku AliExpress, podatek będzie wliczony w wartość całkowitą zamówienia.

Sprawy mają się trochę inaczej w przypadku importu z AliExpress opisanego poniżej.

Import z AliExpress

W przypadku chęci importu produktów z Chin w celu dalszej sprzedaży, także przy pomocy AliExpress, musimy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz numer EORI. Kolejny krok to sprawdzenie stawek celnych oraz VAT na artykuły, które chcielibyśmy importować, gdyż w przypadku importu obowiązują one niezależnie od wartości zamówionych produktów. Następnie musimy zadbać o uzyskanie kompletu dokumentów niezbędnych do rozliczenia zamówienia:

  • chińska faktura (commercial invoice) – pozyskiwana w wersji angielskiej od kontrahenta z Chin
  • w przypadku transportu drogą morską – konosament morski (bill of lading), w przypadku transportu drogą lotniczą – lotniczy list przewozowy (air waybill)
  • specyfikacja towaru (packing list) – w sytuacji, gdy faktura nie zawiera informacji o wadze netto oraz brutto importowanego towaru
  • w zależności od rodzaju importowanego towaru potrzebne są czasem również inne dokumenty (np. certyfikaty)
  • po odprawie celnej – dokument potwierdzający import towarów SAD (PZC – Poświadczenie Zgłoszenia Celnego – w przypadku formy elektronicznej)

W przypadku nie spełnienia jakichkolwiek standardów europejskich, odpowiedzialność spada na importera, a nie chińskiego sprzedawcę, dlatego w przypadku każdego rodzaju produktów trzeba mieć na uwadze normy unijne, takie jak dyrektywa RoHS (w przypadku produktów elektrycznych i elektronicznych) czy certyfikat CE.

Pomimo licznych formalnych wymagań, import z AliExpress to dobry i tani sposób na zaznajomienie się z różnymi chińskimi produktami, zanim rozpoczniemy import z Chin na większą skalę.

Oceń wpis

5 / 5