AliExpress Standard Shipping

Chiński portal zakupowy AliExpress jest niezwykle popularny na całym świecie. Na stronie oferowane są różnorodne produkty po niskich cenach. Dodatkowym plusem jest możliwość wybrania przy wielu ofertach darmowej dostawy w ramach AliExpress Standard Shipping.

AliExpress Standard Shipping

Na naszej stronie pokazywaliśmy już, jak korzystać z portalu AliExpress. AliExpress Standard Shipping (w skrócie ASS) to rodzaj przesyłki rejestrowanej, zazwyczaj o numerze zaczynającym się od 0045. W większości przypadków jest to najtańsza metoda dostawy (1-3$), niekiedy darmowa. Dostawa bez opłaty oznacza jednak, że przesyłka może znaleźć się u celu później, niż przy wybraniu innej metody dostawy.

Typowa ścieżka pokonywana przez przesyłkę wygląda następująco: sprzedawca → magazyn AliExpress Shipment Center → kurier → klient. Średnio, przesyłka pokonuje trasę Chiny-Polska od dwóch do sześciu tygodni.

Taką wysyłkę realizuje zazwyczaj firma logistyczna Sinotrans. W większości przypadków, przewoźnikiem jest China Post lub NL Post. Przeważnie, odprawa celna ma miejsce w innym kraju Unii Europejskiej. Po dotarciu do Polski, paczka nadawana jest ponownie jako krajowa przesyłka biznesowa przez Pocztex.

Opłaty celne są rzadko spotykane, ale co do zasady, opłata celna jest wymagana dla paczek o wartości 150 euro i więcej. W świetle przepisów podatek VAT trzeba zapłacić od każdej paczki.

ASS a Singapore Post

Zdarzają się przypadki, gdy nawet jeśli użytkownik wybrał ASS, przesyłka została nadana Singapore Post. Wskazuje na to numer przesyłki kończący się na litery SG. Najczęściej, Singapore Post wysyła się takie przesyłki, których zawartość nie może zostać wysłana innym przewoźnikiem, np. telefony komórkowe z bateriami. Ponadto, przy wysyłce Singapore Post, istnieje większe prawdopodobieństwo wydłużenia czasu dostawy. Przesyłka pokonuje drogę z Chin do Polski w mniej więcej dwa miesiące.

AliExpress Standard Shipping: śledzenie przesyłki

Jak tylko sprzedawca wyśle zamówienie, na stronie pojawi się możliwość śledzenia przesyłki. W „Moje zamówienia” należy z listy wybrać interesujące nas zamówienie. Najechanie na przycisk „Śledzić zamówienie” spowoduje wyświetlenie się numeru śledzenia (tracking number). Numer należy skopiować i wkleić na strony monitorujące trasy przesyłek. Przy naciśnięciu na „Śledzić zamówienie”, także wyświetli się położenie przesyłki. Zdarza się, że lokalizacja na portalu AliExpress nie odpowiada stanowi rzeczywistemu, dlatego warto korzystać z zewnętrznych stron śledzących przesyłki.

Więcej informacji o AliExpress w naszym Poradniku.

Oceń wpis

3.4 / 5