Amazon – wymagania przy wysyłce

Jedną z mocnych stron Amazona jest to, jak dobrze serwis optymalizuje i usprawnia swoje procedury. Poniższy artykuł ukazuje dodatkowe wymagania firmy Amazon przy akceptacji importowanych produktów, w stosunku do akceptacji produktów pochodzenia krajowego.

Inwentarz pochodzący z zagranicy

Poniżej znajdują się wymagania, dotyczące inwentarzu pochodzącego z zagranicy.

  • Amazon nie będzie pracować jako importer ewidencji przy żadnej importowanej przesyłce a będzie pełnić tylko rolę odbiorcy końcowego jeśli nazwa punktu docelowego brzmi następująco „in care of FBA (Fullfilment by Amazon – przekazywanie przesyłek Amazonowi, który zajmuje się pakowaniem, wysyłką oraz obsługą zamówień)”.
  • Agent celny musi skontaktować się z Amazonem przed wysyłką, w celu uzyskania EIN (The Employer Identification Number) lub identyfikatora podatkowego wymaganego do odprawy celnej.
  • Nie akceptuje się przesyłek oclonych, opodatkowanych i obciążonych innymi kosztami.
  • Należy z góry opłacić przesyłkę wysyłaną na linię produkcyjną Amazona.
  • Dla firm spoza Stanów Zjednoczonych istnieją dodatkowe wymagania.
  • Magazyny Amazona akceptują tylko wysyłki, które dostosowują się do ich wymagań paletyzacji i etykietowania.

Amazon – wymagania dotyczące paletyzacji

Amazon wymaga aby większość towarów, która jest wysyłana do ich magazynów znajdowała się na paletach. Towary wysyłane za pomocą transportu lotniczego zazwyczaj paletyzowane są na terenie USA, ze względu na wagę palet, która mogłaby znacznie zawyżyć koszty transportu. Nie dotyczy to jednak kosztów transportu morskiego. Towar wysyłany drogą morską jest zazwyczaj paletyzowany w Chinach, gdzie koszty paletyzacji są znacznie niższe.

Należy się jednak upewnić, czy palety mają rozmiar 48’x40′ i są drewniane (Amazon nie akceptuje plastikowych palet). Należy także pamiętać, jak w kwestii każdego innego importu z Chin, tak również w tym wypadku dostawca lub fabryka musi zapewnić certyfikat identyfikacji palety.

Wymagania dotyczące etykietowania

Wymagania Amazona dotyczące etykietowania są podobne do znanych powszechnie zasad etykietowania. Jednakże dodatkowym postanowieniem jest to, aby każdy karton wysyłany do Amazona miał umieszczoną w odpowiednim miejscu etykietę Amazona. Można wydrukować etykietę wysyłkową z poziomu tworzenia wysyłki do Amazona lub jeśli wysyłka już jest stworzona – z miejsca wysyłkowego Amazon.

Koniecznie należy zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi umieszczania etykiet. Np. cała etykieta powinna być widoczna i żadne inne kody nie powinny znajdować się na kartonie. Ponadto etykiety powinny być umieszczone na płaskiej stronie opakowania czyli np. z boku lub u góry. Należy unikać spoin i rogów, dzięki czemu etykieta będzie wyraźna. Jeśli wysyłamy pudełka, każde pudełko potrzebuje osobnej etykiety. Jeśli posiadamy wystarczająco dużo pudełek aby wysyłać paletę, potrzebne będą cztery dodatkowe etykiety – jedna po środku każdej palety.

Dostawca, spedytor lub 3PL, którzy przygotowują paczki w USA, mogą etykietować pudełka jeśli mają odpowiednie etykiety Amazona i wiedzą jak w prawidłowy sposób oznaczać pudełka. Jeśli przygotowania paczki są robione na terenie USA, po etykietowaniu przesyłka musi zostać spaletyzowana.

Odbiór przesyłek

Amazon wymaga, aby przesyłki FBA były dowożone do ich magazynów o specyficznych porach (czasami może to być nawet bardzo późno w nocy) i kierowane były do specjalnych okienek. Z tego powodu planowanie dostawy powinno odbywać się tylko po tym jak towary zostaną dostarczone do magazynu spedytora w USA.

Należy jednak pamiętać o dokonywaniu rezerwacji, szczególnie w pracowitym okresie tj. okres poprzedzający Amazon Days, Święto Dziękczynienia czy Święta Bożego Narodzenia. Warto się zabezpieczyć podczas planowania w tym okresie, na wszelki wypadek gdyby nasza przesyłka miała kilka dni opóźnienia, a my będziemy oczekiwać na termin dostawy. Nasz spedytor powinien się tym wszystkim zająć.

Powyższe informacje zostały przedstawione tylko jako poradnik. Warto sprawdzić wymagania w Centrum Sprzedaży Amazon i pracować tylko ze spedytorem, posiadającym doświadczenie w pracy z wysyłkami skierowanymi do Amazona.

Wszystkim zainteresowanym wysyłką do Amazon FBA w USA polecamy również zapoznać się z naszym artykułem na ten temat: Wysyłka do Amazon FBA w USA.

Oceń wpis

5 / 5