Certyfikat i oznakowanie FSC

FSC, czyli Forest Stewardship Council (Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej) to organizacja non-profit, której certyfikat uznawany jest na całym świecie. Działa ona w 89 krajach, a jej certyfikat działa jako gwarancja, że produkt został wykonany odpowiedzialnie, w sposób etyczny i ekologiczny. W Polsce aż 64% lasów jest objętych certyfikacją FSC, co daje nam miejsce w światowej czołówce krajów, które gospodarują lasami zgodnie z wymaganiami FSC, odznaczając się dbałością i odpowiedzialnością w stosunku do przyrody.

Certyfikat FSC – podstawowe informacje

Poddawanie się ocenie FSC w celu uzyskania certyfikatu jest dobrowolne. Coraz więcej firm decyduje się na to, ze względu na korzyści płynące z certyfikacji. Obecnie zarówno organizacje rządowe, jak i pozarządowe nakładają coraz bardziej rygorystyczne obostrzenia dotyczące polityki zakupowej oraz produkcji. FSC zawierając surowe wymogi, działa jako poświadczenie za firmę, a także otwiera drzwi do nowych rynków. Dzięki swojej rozpoznawalności, certyfikat FSC działa również na korzyść marki, przekonując do siebie bardziej wymagających klientów i poszerzając możliwości marketingowe. Działając jako organizacja międzynarodowa, FSC pozwala także na nawiązanie nowych, korzystnych kontaktów biznesowych.

Certyfikat i oznakowanie FSC
Źródło: pigpd.pl/krajowi-reprezentanci-fsc-na-targach-drema-2021

Produkty objęte certyfikatem FSC

 • Produkty drewniane: surowe drewno, obrobione drewno, węgiel, trociny, sklejki, drzwi, meble, narzędzia, trumny, zabawki i inne
 • Produkty papierowe: pulpa mechaniczna, chusteczki, papier do drukarki, papier toaletowy, zeszyty, kartony, tapety i inne
 • Tekstylia: tkaniny pochodzenia leśnego, takie jak sztuczny jedwab czy wiskoza
 • Guma (naturalna guma oraz lateks zawierają surowce pochodzące z lasów): buty, prezerwatywy, piłki, rękawiczki gumowe i inne
 • Pożytki niedrzewne i produkty z nich wykonane: korek, bambus, olejki, orzechy, grzyby, owoce i inne
 • Budynki

Trzy rodzaje etykiet FSC

 • FSC 100% – drewno użyte w produkcie pochodzi w pełni z lasów objętych certyfikatem FSC
 • FSC Recycled – produkt pochodzi z materiałów ze źródła odnawialnego, ponownie użytego materiału bądź z odzyskanego
 • FSC Mix – produkt został wykonany z materiałów pochodzących z lasów z certyfikatem FSC, materiałów ze źródła odnawialnego lub drewna kontrolowanego. Drewno kontrolowane nie może być:
  • pozyskane nielegalnie
  • pozyskane z naruszeniem bądź pogwałceniem praw człowieka i tradycyjnych
  • pozyskane z lasów, w których zagrożone są wysokie wartości ochronne
  • pozyskane z lasów, w których sadzone są drzewa zmodyfikowane genetycznie

Dla kogo jest certyfikat FSC?

Samo posiadanie i używanie wyrobów certyfikowanych FSC nie jest równoznaczne z tym, że samemu można go używać. Certyfikacja FSC opiera się na kontroli i sprawdzeniu całego łańcucha dostaw, nie jego wybranej części. Z tej przyczyny certyfikat FSC mogą nabyć różni przedstawiciele branży drzewnej, papierniczej, drukarni i wielu innych, a także zarządcy i właściciele obszarów leśnych.

Certyfikat FSC CoC – kogo obowiązuje?

Certyfikat FSC CoC obowiązuje wszystkie organizacje tworzące jakąś część łańcuchu dostaw. Jednym z podstawowych wymagań, które należy spełnić, aby go uzyskać, jest zaopatrywanie się w surowce ze źródeł posiadających certyfikat. Pozytywnie odbyty audyt kończy się nadaniem numeru certyfikatu, dzięki czemu obiekt audytu dostaje się do międzynarodowej bazy certyfikowanych podmiotów. Ta część umożliwia bycie rozpoznawalnym w bazie. Certyfikat FSC CoC obowiązuje:

 • podmioty zajmujące się sprzedażą wyrobów posiadających certyfikat FSC i prowadzące związaną z tym dokumentację
 • podmioty nadające etykiety z certyfikatem FSC na wyroby
 • podmioty ingerujące w strukturę produktu posiadającego certyfikat FSC, produkujących takie produkty, czy zmieniających ich wygląd
 • podmioty promujące produkty oznaczone certyfikatem FSC.

W celu uzyskania certyfikatu FSC należy skontaktować się z akredytowaną jednostką certyfikującą, dostosować się do wszystkich standardów i wymagań FSC oraz zdać pozytywnie audyt.

Ile jest ważny certyfikat FSC?

Certyfikat ważny jest przez 5 lat. Po upływie 5 lat możliwe jest podejście do audytu re-certyfikacyjnego.

Uwaga! Co roku prowadzony jest audyt okresowy, sprawdzający czy wymagania i standardy są na bieżąco spełniane.

FSC a dodatkowe koszty

Dodatkowe koszty związane z certyfikacją FSC zależą od czynników takich jak same koszty certyfikacji, opłaty licencyjne na rzecz Organizacji FSC®/ PEFC, których wysokość różni się w zależności od obrotów firmy, a także rocznej opłaty administracyjnej AAF, która zależy od rodzaju posiadanego certyfikatu FSC.

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej polskiej stronie FSC.

Oceń wpis

3.7 / 5