Certyfikat PSE w Japonii

Bezpieczeństwo w Japonii jest bardzo ważne, co przekłada się również na produkty technologiczne sprzedawane w tym kraju. Aby móc otworzyć dla siebie jeden z największych rynków elektroniki użytkowej na świecie, producenci i importerzy muszą zapewnić zgodność swoich urządzeń elektrycznych z obowiązkowymi normami. W tym artykule dokładnie omówimy niezbędny dla produktów elektrycznych i elektronicznych certyfikat PSE w Japonii.

Co to certyfikat PSE?

Znak PSE to oznaczenie obowiązkowe w zakresie bezpieczeństwa i EMC (kompatybilności elektromagnetycznej) dla produktów elektrycznych sprzedawanych na rynku japońskim. Obowiązek ten narzuca ustawa o bezpieczeństwie urządzeń i materiałów elektrycznych (tzw. DENAN) w Japonii. Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) jest organem odpowiedzialnym za certyfikację PSE, jednak nie trudno o znalezienie pośrednika, który wesprze nas w procesie oznakowania.

Jakie produkty wymagają certyfikatu PSE?

Na mocy ustawy DENAN wyznaczono 457 kategorii produktów. Produkty te podzielono na niżej wymienione dwie kategorie pod względem ryzyka.

Kategoria A (muszą być oznaczone diamentowym znakiem PSE) obejmuje między innymi następujące określone produkty:

  • jednofazowe małe transformatory mocy i stateczniki lamp wyładowczych,
  • urządzenia grzewcze,
  • urządzenia zasilane silnikiem,
  • inne urządzenia zasilane prądem zmiennym (AC).

Kategoria B (muszą być oznaczone okrągłym znakiem PSE) dotyczy produktów nieokreślonych, między innymi:

  • większość urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego, np.
    • urządzenia do gotowania ryżu,
    • lokówki,
    • odbiorniki telewizyjne.
Znak PSE

Diamentowy znak PSE

116 pozycji, które znajdują się w „określonych urządzeniach elektrycznych i materiałach” (kategoria A) są szczególnie skłonne do powodowania potencjalnych zagrożeń ze względu na ich struktury, materiały lub użytkowanie. Przedmioty muszą uzyskać obowiązkową ocenę zgodności przez autoryzowane jednostki certyfikujące w celu uzyskania certyfikatu PSE, zanim produkt będzie mógł być sprzedawany, produkowany lub importowany do Japonii. Produkty z kategorii A muszą być oznaczone diamentowym znakiem PSE.

Okres obowiązywania diamentowego oznaczenia wynosi od 3 do 7 lat. W okresie przydatności przeprowadzane są audyty w fabrykach.

Okrągły znak PSE

341 pozycji, które należą do „nieokreślonych urządzeń elektrycznych” (kategoria B), mogą również uzyskać certyfikat PSE. Producenci i importerzy produktów kategorii B, którzy chcą, aby ich produkty zostały zatwierdzone przez MEIT na mocy ustawy o bezpieczeństwie urządzeń i materiałów elektrycznych, mogą przedłożyć sprawozdania z badań i kontroli oraz złożyć deklarację własną celem weryfikacji zgodności, inaczej verification of compliance (certyfikat nie jest wystawiany).

Okrągłe oznaczenie PSE jest obowiązkowym oznaczeniem dla produktów kategorii B i nie posiada okresu ważności.

Proces oceny zgodności dla oznaczenia PSE

Proces uzyskania certyfikatu PSE (DENAN) dla Japonii składa się z następujących kroków:

  1. Złożenie wniosku i wykonanie badania próbki produktu przeznaczonego na rynek japoński przez agencję badawczą.
  2. Przegląd dokumentacji wniosku w celu sprawdzenia, które normy zostały już spełnione, a które należy jeszcze spełnić.
  3. Laboratorium podmiotu przeprowadzającego badania wykonuje testy — przeprowadzany jest proces oceny zgodności w celu potwierdzenia, że wszystkie wymagane normy są spełnione dla importu danego produktu na rynek japoński.
  4. W przypadku okrągłego oznaczenia PSE, wystawiany zostaje list z potwierdzeniem zgodności. W przypadku diamentowego oznaczenia PSE konieczne jest przeprowadzenie kontroli.
    • Dla produktów kategorii A, po pozytywnym przejściu testu i kontroli organ wydający wydaje certyfikat PSE, co jest przesłanką do oznakowania produktu diamentowym znakiem PSE.
PSE w Japonii
Adapter ze znakami zgodności i jakości

Ile wynosi opłata za certyfikat PSE?

Krajowe laboratoria i zewnętrzni dostawcy usług testowych mogą badać i wydawać certyfikaty, a koszt wynosi około 400 euro.

Po przetestowaniu przez laboratorium zewnętrzne danego produktu dokumentacja zostanie poddana przeglądowi, a oznaczenie PSE będzie wydane przez japońską instytucję. Koszt wynosi około od 1000 do 2000 euro. Dokładna cena zależy od badanego produktu. Diamentowe oznaczenie wymaga inspekcji fabrycznej, a okrągłe — może zostać wykonane poprzez samodzielne przeprowadzenie badań i uzupełnienie deklaracji lub zlecenie tego podmiotowi zewnętrznemu zajmującemu się testami. Tym sposobem dany produkt może zostać opatrzony okrągłym oznaczeniem PSE na tabliczce znamionowej.

Proces uzyskania certyfikatu PSE zgodnie z japońską ustawą DENAN może być wymagający i złożony. Sprawna komunikacja z japońskimi władzami, jak również dokładne przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i próbek testowych są niezbędne do pomyślnego aplikowania o oznakowanie PSE, co może stanowić nie lada wyzwanie. Niemniej jednak przy eksporcie do Kraju Kwitnącej Wiśni kluczowym jest, aby produkt spełniał wszystkie niezbędne standardy.

Znak S dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Jeśli mówimy o produktach elektronicznych, oznaczeniem wartym uwagi jest również S-Mark, czyli system certyfikacji zewnętrznej w zakresie bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych i elektronicznych, uzupełniającym wymogi ustawy o bezpieczeństwie urządzeń i materiałów elektrycznych (ustawa PSE). Umieszczenie oznaczenia S obok okrągłego oznaczenia PSE na produktach podlegających samodzielnej deklaracji może pokazać sprzedawcom i konsumentom, że Twoja marka jest zaangażowana w bezpieczeństwo użytkowników. Mając to na uwadze, zachęcamy do dokładnego zapoznania się z oznaczeniami panującymi w danym kraju, do którego eksport nas interesuje.

Eksportujesz sprzęt elektroniczny lub elektryczny do Korei Południowej? Sprawdź znak KC obowiązujący w Korei Południowej.

Oceń wpis

5 / 5