Każda zabawka zanim będzie dostępna do kupienia musi przejść przez szereg testów i spełniać określone normy bezpieczeństwa – w końcu trafiają one do najmłodszych. Na opakowaniu każdego produktu znajdują się pewne oznaczenia i wszystkie z nich niosą ze sobą ważną dla klienta wiadomość. Ze znaczeniem certyfikatów i symboli należy zapoznać się szczególnie w momencie planowania wprowadzenia na rynek nowych zabawek, aby upewnić się, że artykuły będą mogły bezproblemowo trafić do sprzedaży. Jakie są certyfikaty i oznaczenia na zabawkach?
Niektóre z oznaczeń są wymagane prawnie, a niektóre są dowolne, aczkolwiek mogą znacznie podnieść wartość artykułu. Należy również pamiętać do jakiej grupy wiekowej kierowany jest produkt. Czy będzie odpowiedni dla dzieci poniżej 3 roku życia? Z jakiego materiału został wykonany? Czy jest wystarczająco wytrzymały? Z pewnością zabawka, która przeszła więcej testów bezpieczeństwa wzbudzi większe zaufanie u klienta. Ponadto, każdy region świata posiada własne normy i zasady bezpieczeństwa, dlatego warto zawczasu sprawdzić jakie certyfikaty są wymagane prawnie w kraju, do którego mają trafić produkty. Rynek zabawek rozwija się dynamicznie, a nowe pomysły nieraz potrafią zaskoczyć, dlatego producenci zabiegając o względy klienta muszą kierować się nie tylko jak najbardziej przyciągającym wyglądem zabawki, ale również zapewnieniem całkowitego bezpieczeństwa i jak najwyższej jakości.

CE (Conformité Européenne)
Wymagany prawnie certyfikat, który muszą posiadać wszystkie zabawki sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. Wskazuje na zgodność z ustanowionymi na rynku europejskim normami w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa opartymi na dyrektywie 2009/48/WE (tzw. dyrektywa zabawkowa). Zgodnie z dyrektywą zabawkową przedmioty uważane za zabawki to te, które są przeznaczone do zabawy bądź te, które ze względu na swój wygląd mogą być uznane za przedmiot służący do zabawy dla dzieci poniżej 14 roku życia.
Dyrektywa zabawkowa nie ma zastosowania w przypadku:
- sprzętu przeznaczonego do użytku na placu zabaw
- automatów do gier przeznaczonych do publicznego użytku
- pojazdów dla dzieci wyposażonych w silniki spalinowe
- zabawek z silnikami parowymi
- proc i katapult
Dzięki temu oznaczeniu osoba kupująca ma pewność, że dany produkt spełnia wymagania w kwestii bezpieczeństwa i pomyślnie przeszedł procedurę oznakowania. Na terenie każdego z państw specjalne instytucje zajmują się kontrolą i weryfikacją wytwarzanych zabawek zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zabawki oznakowane CE przechodzą są badane pod względem:
- właściwości mechanicznych i fizycznych
- łatwopalności
- zawartości substancji chemicznych

Warto również wspomnieć o znaku CE powszechnie określanym jak China Export, który pomimo dużego podobieństwa nie jest powiązanych z europejskim oznakowaniem zabawek, dlatego zabawka z tym znakiem niekoniecznie będzie spełniać obowiązujące wymagania co do bezpieczeństwa. Znak China Export różni się przede wszystkim tym, że litery są znacznie bliżej siebie.

Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat
Certyfikat potwierdzający, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia. Znak wymagany prawnie i jest również częścią procesu przyznawania certyfikatu CE. Jest przyznawany przez producenta w przypadku, gdy zabawka może okazać się nieodpowiednia lub może zaszkodzić dzieciom poniżej 3 lat. Przykładem takiego artykułu może być zabawka, która zawiera małe elementu, w taki wypadku istnieje zagrożenie, że małe dziecko może je połknąć.
Jakie oznaczenia są obowiązkowe w innych krajach?

GCC
Jest odpowiednikiem europejskiego certyfikatu CE stosowanym obowiązkowo na terenie Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Omanu, Jemenu, Bahrajnu, Kataru oraz Kuwejtu. Zapewnia o spełnieniu wymogów co do bezpieczeństwa danej zabawki.

CCC
Certyfikat obowiązkowy dla zabawek wypuszczanych na chiński rynek. Aby produkt mógł uzyskać oznaczenie CCC musi przejść przez szereg badań i testów odnośnie bezpieczeństwa wykonywane przez Chińskie Centrum Jakości Certyfikacji (CQC). Podstawą do certyfikacji danej zabawki jest chińska norma krajowa.
CPC
Wymagany na terenie Stanów Zjednoczonych, certyfikat wydawany przez producenta bądź importera poświadczający, że produkt jest zgodny ze wszystkimi wymogami ustawy CPSIA dotyczącej bezpieczeństwa produktów konsumenckich. Ustawa CPSIA obejmuje wszystkie zabawki i produkty przeznaczone dla dzieci do 12 roku życia. Przykładami takich produktów mogą być: drewniane zabawki, dziecięca biżuteria, lalki, maskotki, ubrania, zabawkowe samochody. Szczególnie warto o tym pamiętać w przypadku planowanie importowania i sprzedawania zabawek na platformie Amazon, która wymaga certyfikatu CPC. Bez odpowiedniego oznaczenia Amazon może odrzucić dany produkt.
Jakie oznaczenia są dobrowolne?

BSI Kitemark
Jest znakiem wydawanym przez brytyjską grupę BSI Group. Nie jest wymagany prawnie aczkolwiek jest dodatkowym zapewnieniem, że produkt został przetestowany w niezależnym laboratorium i spełnia wszystkie wymogi.

GS (Geprüfte Sicherheit)
Produkt, oznaczony znakiem GS spełnia wszystkie wymogi niemieckiego, a co za tym idzie również europejskiego rynku. Podstawą dla tego oznaczenia jest dokument Equipment and Product Safety Act. Może pojawiać się również na produktach innych niż zabawki.

UL (Underwriters Laboratories Inc.)
Produkty oznakowane tym symbolem informuje o tym, że producent przeprowadził jej badania w jednej z jednostek amerykańskiej firmy UL, która bada pod kątem norm zarówno amerykańskich jak i europejskich.

TÜV Rheinland
Certyfikat oznaczający, że dana zabawka została przebadana w niezależnym laboratorium zgodnie z normami europejskimi. Zapewnia o bezpieczeństwie i nieszkodliwości produktu, co znacząco zwiększa zaufanie klientów co do jakości zabawki.

Spiel gut
Nadawany przez niemieckie stowarzyszenie Arbeitsausschuß Kinderspiel und Spielzeug e.V. zapewnia o spełnianiu wymogów określonych przez to stowarzyszenie. Zapewnia nie tylko o bezpieczeństwie zabawki, ale również o jej wartościach edukacyjnych i przestrzeganiu zasad ochrony środowiska w trakcie procesu produkcji.

Lew
Znak z czerwonym lwem znajdziemy na zabawkach, które należą do zrzeszonych w Brytyjskim Stowarzyszeniu Producentów Zabawek (British Toy and Hobby Association and Toy Fair), co oznacza, że są one zgodne z wymogami obowiązującymi na rynku brytyjskim.

Safe Toys
Jest certyfikatem przyznawanych przez niezależny instytut Italian Institute for Toy Safety.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka
Polski certyfikat świadczący o tym, że zabawka jest bezpieczna i spełnia wszystkie normy określone w polskich prawie.

Bezpieczny dla dziecka
Certyfikat przyznawany przez łódzki Instytut Włókiennictwa dla zabawek bezpiecznych i nie zawierających szkodliwych substancji. Producenci mogą się dobrowolnie starać o jego uzyskanie.

Bezpieczny dla niemowląt
Analogicznie do certyfikatu “Bezpieczny dla dziecka” certyfikat “Bezpieczny dla niemowląt” zapewnia o bezpieczeństwie w tym wypadku dzieci najmłodszych.
Inne oznaczenia

FSC (Forest Stewardship Council)
Stosowany do zabawek wykonanych z drewna. Warto wspomnieć, że samo oznaczenie nie zapewnia o bezpieczeństwie wyrobu, ale o tym, że został wykonany w poszanowaniu środowiska i z ograniczeniem wykorzystywania środków chemicznych zgodnie z Standardami Prawidłowej Gospodarki Leśnej.

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification)
Certyfikat przyznawany wyrobom wykonanym z drewna i również nie zapewnia o bezpieczeństwie samej zabawki, ale o wykonaniu w poszanowaniu dla środowiska.

GOTS (Global Organic Textile Standard)
Certyfikat poświadczający o tym, że produkt został wykonany z włókien organicznych i nie zawiera w sobie szkodliwych barwników.

Oeko-Tex
Przyznawany wyrobom włókienniczym. Informuje o tym, że materiał wykorzystany do produkcji nie jest toksyczny, dzięki czemu jest odpowiedni dla dziecka.
Jakie informacje powinny znajdować się na opakowaniu zabawki?
- informacje na temat producenta, logo firmy oraz dokładny adres bądź w przypadku zabawek importowanych – informacje na temat polskiego importera
- wyraźna nazwa zabawki, model, numer serii niezbędne do identyfikacji produktu
- grupa wiekowa, dla której przeznaczona jest dana zabawka
- instrukcja obsługi jeśli jest potrzebna (np.: w przypadku zabawek interaktywnych i elektronicznych)