Połączenie Chengdu-Casablanca

Usługi multimodalne stale się rozwijają. Multimodalne połączenie transportowe Chengdu-Casablanca zostało uruchomione w październiku 2022 roku. Jest to pierwsze w historii takie połączenie między Chinami a Afryką przez Europę.

Połączenie Chengdu-Casablanca

Pierwszy w historii pociąg towarowy relacji Chengdu-Casablanca opuścił port macierzysty, Międzynarodowy Port Kolejowy Chengdu, 15 października. Przewozi on głównie chińskie produkty, takie jak materiały tekstylne wyprodukowane w Yibin.

W ceremonii inauguracyjnej wzięły udział wybitne osobistości: Zhang Yechu, zastępca dyrektora Urzędu Spraw Zagranicznych Prowincji, Cui Zhiwei, dyrektor Urzędu Spraw Zagranicznych Prowincji, Wang Lin, zastępca sekretarza Komitetu Partii Okręgowej i szef okręgu, Luo Jianmin, zastępca sekretarza generalnego Samorządu Miejskiego i dyrektor Urzędu Nadzoru Samorządu Miejskiego oraz Wang Jun, zastępca sekretarza Okręgowego Komitetu Partii i sekretarz Komitetu Roboczego Hongkongu.

Jest to nowe rozwiązanie logistyczne Nowego Jedwabnego Szlaku, które zwiększa terminowość i obniża koszty transportu ze środkowych Chin do zachodniej Afryki. Skraca tradycyjną podróż o blisko 500 kilometrów i około 3-5 dni.

Pociąg obiera trasę z Chengdu do Hamburga przez Khorgos w Kazachstanie i Małaszewicze. Po dotarciu do Hamburga towary są przeładowywane z pociągu towarowego na statek. Następnie ładunek przemieszcza się drogą morską do Casablanki w Maroku. Szacowany czas przewozu wynosi 35 dni.

Nowa trasa ma na celu zwiększenie eksportu z Chin do Afryki za pomocą przewozów kolejowych Chiny-Europa, które działają od 2013 roku. Jest to współpraca między zarządcami kolejowymi w Chengdu i COSCO Shipping.

Nic dziwnego, że Chiny inwestują w Inicjatywę Pasa i Szlaku. Afryka jest ważnym partnerem gospodarczym Chin. Inwestycje podjęto po utworzeniu Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej. To się opłaciło – w 2021 r. obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom ponad 250 mld USD. Wolumen wymiany handlowej między Chinami a Marokiem oszacowano na 6 mld USD i oczekuje się, że dzięki nowemu połączeniu zaobserwujemy znaczny wzrost.

Zdjęcie: Bai Guibin

Oceń wpis

5 / 5