Chiński Nowy Rok a chińskie koleje

Chiński Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, a wśród mieszkańców Państwa Środka trwają już przygotowania. W tym roku chińskie koleje spodziewają się 11 mln podróży dziennie w tym czasie. Przewiduje się, że liczba pasażerów może zwiększyć się o ponad 30 mln.

Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok nazywany jest również Świętem Wiosny. Jest to najważniejsze święto dla wszystkich Chińczyków. Uważane jest również za najbardziej ruchliwy czas w roku. Mimo iż święta trwają 15 dni, to czas powrotów w rodzinne strony i innych licznych wyjazdów wydłuża się aż do 40 dni.

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform oszacowała, że w tym roku odbędzie się około 3 mld podróży, w tym 440 mln ma odbyć się transportem kolejowym. To aż o 8% więcej niż w zeszłym roku. Największy udział miał do tej pory transport drogowy, jednakże w stosunku do poprzedniego roku zmniejszy się o 1,2%. Podróże lotnicze wzrosną natomiast o 8,4% a te szlakami wodnymi aż o 9,6%.

Chińskie koleje w czasie świątecznego zamieszania

W tym roku Chińczycy postawią na transport kolejowy. Mimo że dynamika wzrostu znaczenia transportu morskiego i lotniczego w tym czasie jest wysoka, to jednak kolej zyska największą ilość pasażerów.

W porównaniu z zeszłym rokiem, szacuje się, że liczba podróży koleją ma zwiększyć się aż o 32,5 mln. Główną przyczyną okazuje się rozwój szlaków kolejowych, zwłaszcza w przypadku superszybkich pociągów. Pokonanie ponad kilkuset kilometrów zajmie Chińczykom zaledwie kilka godzin.

Kwestia ulepszania chińskich kolei

Do końca 2019 roku, łączna długość chińskich linii kolejowych przekroczyła 139 tys. km, z czego 35 tys. km przypadła na superszybkie pociągi.

W tym roku administracja kolejowa postanowiła uruchomić dodatkowe nocne połączenia szybkich pociągów na najbardziej obleganych w tym czasie kierunkach m.in. na trasie między Guangzhou i Wuhanem oraz Szanghajem i Zhengzhou.

Elektroniczne bilety

Chińskie koleje aby ułatwić podróżowanie mieszkańcom Państwa Środka w tym roku wprowadzają również bilety elektroniczne na superszybkich liniach i dostosowują do nich infrastrukturę na stacjach.

Elektroniczne bilety będzie można nabyć miesiąc przed podrożą. Do tej pory, na co dzień, system biletowy chińskich kolei sprzedawał dziennie 15 mln biletów, natomiast na okres świąteczny postanowiono zwiększyć ich liczbę do 20 mln.

W tym czasie podczas przebywania w Chinach najlepiej uzbroić się w cierpliwość, a jeśli to możliwe pozostać w mieście. Ruch na dworcach jest ogromny. Pisaliśmy o tym również w zeszłym roku, w jednym z naszych artykułów na temat podróżujących pasażerów.

Oceń wpis

5 / 5