Sprowadzanie produktów z Chin jest bardzo popularne i zazwyczaj bardzo opłacalne. Zanim jednak zdecydujemy się na import czegokolwiek z Chin, powinniśmy zasięgnąć informacji o wysokości cła oraz podatku VAT, gdyż może się to różnić w zależności od kategorii produktu. W związku z tym poniżej opiszemy jak wygląda sprawa opłat przy sprowadzaniu produktów z Chin i zwrócimy uwagę na najważniejsze rzeczy. Jak prezentuje się cło z Chin?
Import z Chin – cło z Chin
Sprowadzanie produktów z Chin zarówno na własny użytek, jak i na użytek przedsiębiorstwa powinno być poprzedzone sprawdzeniem wysokości cła. Należy również dowiedzieć się czy nie istnieją dodatkowe obostrzenia dla danego produktu. Może okazać się, iż import nie jest na daną chwilę opłacalny i unikniemy niepowodzenia.
Cło i VAT są odliczane od wartości towaru wraz z kosztami przesyłki. Koszty transportu doliczane są do wartości celnej. Szczególnie jeśli chodzi o dopuszczenie go do sprzedaży w Polsce i na terenie jakiekolwiek państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Odpowiednią opłatę celną uiszczamy w zależności od kategorii produktu, za niektóre towary nie musimy płacić opłaty, a także gdy wartość towaru nie przekracza 150 euro (w przypadku osób prywatnych).
Sprawdzanie wysokości cła
Jeśli kupujemy z Chin przez Internet musimy dokładnie sprawdzić, jakie cło obowiązuje na dany produkt. Obecnie w sieci znajdziemy wiele kalkulatorów, które obliczą nam wszystkie opłaty. Oficjalnych informacji jednak najlepiej szukać na oficjalnych stronach służb celnych. Warto więc zapoznać się z takimi systemami jak ISZTAR lub TARIC. W obu codziennie aktualizowane są dane, nie ma możliwości na pomyłkę lub nieudany zakup.
Przykładowo według systemu ISZTAR cło na telefony komórkowe wynosi 0%, natomiast dla bawełnianych męskich koszul wynosi już 12%. Ponadto do niektórych towarów potrzebne są osobne dokumenty lub oznaczenia, które wskazane są w systemie celnym.
Cła antydumpingowe
Przy sprowadzaniu towarów z Chin musimy uważać na cła antydumpingowe. Jest to rodzaj opłaty nakładanej przez państwo na importowane towary, których cena jest wyraźnie niższa od ceny na rodzimym rynku producenta. Stosowanie takich ceł ma na celu wyrównaniu warunków konkurencji na rynku wewnętrznym. Zdarza się, że Unia Europejska nakłada cła antydumpingowe na produkty sprowadzane z Chin, np. opony dla samochodów ciężarowych oraz autobusów, rowery oraz panele słoneczne. W ten sposób chroni rynek europejski przed konkurencyjną ceną chińskich towarów.
Podatek VAT
Podatek VAT to opłata, z którą musimy się liczyć sprowadzając towary z Chin, USA oraz innych krajów spoza Unii Europejskiej. Jednak tak jak w przypadku cła, również tu mamy pewne wyjątki.
Podatku VAT nie zapłacimy za przesyłki:
- które nie mają charakteru handlowego (oznaczone jako prezent) i odbiorca otrzymuje je bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów;
- oznaczone jako prezent, które były wysłane od prywatnej osoby, spoza UE do prywatnej osoby w Polsce;
- oznaczone jako próbka konsumencka o niskiej wartości;
- o charakterze okazjonalnym np. urodzinowym lub jubileuszowym.
W przypadku innych przesyłek zapłacimy 23% VAT.
Przed rozpoczęciem importu towarów z Chin warto zapoznać się z kwestią dodatkowych opłat. W systemie ISZTAR czy TARIC bez problemu można sprawdzić cła na różne produkty. Wcześniejsze i odpowiednie przygotowanie ułatwi nam późniejszy import z Państwa Środka. Warto wcześniej sprawdzić, jakie są należności celne i podatkowe z Chin.