Cło z Turcji

Od 2018 roku, kiedy wartość tureckiej liry znacznie osłabła, import z Turcji stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. W samym 2019 roku wartość importu z Turcji do Polski wyniosła 3 910,9 mln EUR. Importowane są przede wszystkim pojazdy, materiały i wyroby włókiennicze, urządzenia mechaniczne i elektryczne, a także metale nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych. Nasuwa się pytanie, czy i ile import z Turcji może nas kosztować pod względem odprawy celnej. Ile wynosi cło na produkty z Turcji?

Cło z Turcji a import

Mimo że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, od 1995 roku jest częścią unii celnej UE, a to oznacza, że w większości przypadków importerzy nie muszą płacić cła. Widać to wyraźnie na portalu ISZTAR (Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej). Kiedy znajdziemy interesującą nas kategorię produktu (np. przez opcję wyszukiwania tekstowego lub przez drzewo nomenklatury), klikamy na jej kod HS i przenosimy na stronę produktu.

Jak widać poniżej, gdy zejdziemy na dół strony i znajdziemy Turcję, zobaczymy napis „Stawka celna stosowana w Unii Celnej: 0%”. Tankowce pełnomorskie (jak i wiele innych towarów) nie są objęte cłem.

Turcja

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku niektórych produktów rolnych czy wyrobów z węgla lub stali, ponieważ umowa Turcji z Unią ich nie obejmuje. W takiej sytuacji warto się upewnić, że zamawiany przez nas towar nie wymaga opłaty cła. Poniżej znajdują się dwa przykłady produktów, które nie są ujęte w umowie między Turcją a Unią: nasiona żyta oraz świeże cytryny.

cło z turcji

Na dole strony produktu 1002 10 00 00, czyli nasion żyta, można znaleźć preferencję taryfową w sytuacji importu ww. towaru z Turcji.

cło

Posiada ona jednak ważny przypis, który w tym wypadku może oznaczać, że opłata cła nie będzie potrzebna.

cło z turcji

Natomiast w przypadku świeżych cytryn, możemy natrafić na bardzo rozbudowaną preferencję taryfową:

stawki celne

Podsumowując, w większości przypadków, import z Turcji jest traktowany jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i nie wymaga dodatkowych opłat celnych, jednak w przypadku produktów rolnych oraz wyrobów z węgla i stali warto być czujnym.

Import z Turcji – potrzebne dokumenty

Aby importować z Turcji i przejść przez odprawę celną, potrzebujemy fakturę i listy pakunkowej, a czasami również świadectwa pochodzenia czy innych dokumentów np. certyfikatu zgodności.

Importując z Turcji musimy posiadać również odpowiednie dokumenty potwierdzające preferencyjny status towaru. Bez nich możemy zostać zmuszeni do opłaty cła wg. stawek dla (produktów z) krajów trzecich. Większość produktów rolnych i wszystkie produkty z węgla lub stali wymagają świadectwa EUR1, EUR-MED lub deklaracji na fakturze (invoice declaration).

Do importu wszystkich innych produktów potrzebujemy świadectwo przewozowe.

Import z Turcji – VAT

Należy pamiętać, że nawet jeśli ze względu na wspólną unię celną nie musimy płacić cła, wciąż spoczywa na nas obowiązek opłaty podatku VAT. Może ona wynosić 8% lub 23%, zwykle możemy jednak założyć, że obowiązuje nas stawka 23%.

Import z Turcji może być lukratywnym przedsięwzięciem, szczególnie ze względu na osłabioną turecką walutę oraz członkostwo Turcji w unii celnej UE. Każdy zainteresowany importer musi wcześniej poznać ile wynosi cło z Turcji. Musimy także uważać na dopilnowanie wszelkich formalności, aby nie zostać zmuszonym do uiszczenia opłat celnych wg stawek dla krajów trzecich.

Oceń wpis

4.1 / 5