Cło jest obowiązkową opłatą, którą należy uiścić w momencie sprowadzania towarów zagranicznych do Polski. Głównym przeznaczeniem tej opłaty jest powiększenie budżetu państwa. Dynamika handlu między krajami Unii Europejskiej a Azją z roku na rok się zwiększa. Do Polski sprowadzane są towary z Chin czy Japonii, jednak nieustannie wzrasta ilość towarów sprowadzanych z Wietnamu. Za ciekawy można uznać fakt, że Wietnam jest liderem jako partner handlowy Polski spośród krajów Stowarzyszenia Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) już od 2016 r.
Wymiana handlowa Polski i Wietnamu
Jak już wspomnieliśmy, import towarów z Wietnamu rośnie. Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii obroty z wymiany handlowej między państwami wynosiły 3,73 mld USD, co stanowiło wzrost o 7,1% w porównaniu do 2019 r. Eksport polskich towarów zwiększył się aż o 15 % dając 400 mln USD, a import wzrósł o 6,1%, osiągając wartość przeszło 3,3 mld USD.
Głównymi towarami importowymi są wyroby elektromaszynowe, tekstylia, kawa i produkty zawierające jej substytuty, urządzenia odbiorcze np. do telewizorów. Zanim jednak zaczniemy sprowadzać produkty, warto dowiedzieć się, jakie jest cło z Wietnamu.
Umowa gospodarczo-handlowa UE – Wietnam (EVFTA)
Z dniem 1.08.2020 r. zaczęła obowiązywać umowa gospodarczo-handlowa podpisana między Unią Europejską a Wietnamem powszechnie nazywana EVFTA/FTA. Postanowienia porozumienie objęły również Polskę jako kraj członkowski Unii Europejskiej. Głównym celem tej umowy jest ułatwienie wymiany handlowej i inwestycji. Dzięki niej 99% ceł ma zostać wycofanych, a na pozostały 1% mają być wprowadzone kontyngenty taryfowe.
Z wejściem umowy 65% ceł importowych do Wietnamu zostało zniesionych, 71% ceł z Wietnamu również zostały zredukowanych. Zapowiedziane jest stopniowe odejście od kolejnych ceł z Wietnamu i do Wietnamu na przestrzeni najbliższych 7 lat.
Umowa jest niezwykle korzystna szczególnie dla importerów wyrobów włókienniczych, ubrań i obuwia.
Aby zabezpieczyć rynek Unii Europejskiej, utworzone zostaną kontyngenty bezcłowe obejmujące takie produkty jak:
- Ryż
- Kukurydza
- Grzyby
- Jaja
- Czosnek
- Cukier i wyroby z jego dużą zawartością
- Różnych skrobi
- Tuńczyk w puszkach, surimi (wyroby rybne)
- Wyroby zawierające etanol
Oto przykładowe produkty, na które przestanie obowiązywać cło z Wietnamu:
- Wszystkie tekstylia
- Produkty farmaceutyczne
- Części samochodowe
- Maszyny i urządzenia
- Chemikalia
Lista kolejnych produktów wraz z przewidywanymi terminami zwolnienia z ceł
Co FTA oznacza dla przedsiębiorców?
Na podane wyroby nie będziemy już uiszczać opłaty celnej, jednak będzie obowiązywała określona ilość, jaką będzie można sprowadzić do Polski. Umowa jest niezwykle korzystna szczególnie dla importerów wyrobów włókienniczych, ubrań i obuwia.
Świadectwo pochodzenia
W umowie została dodana klauzula mówiąca o pochodzeniu produktów. Aby produkt był zwolniony z opłaty celnej, musi być pochodzenia lokalnego tzn. całkowicie wyprodukowany w Wietnamie bądź odpowiednio przetworzony. Klauzula ta chroni rynek europejski przed zalaniem wyrobami chińskimi. W takim wypadku importując towary z Wietnamu, będziemy musieli posiadać świadectwo pochodzenia produktu. Świadectwo pochodzenia musi posiadać oryginalny opis eksportera, który jest odpowiednio zarejestrowany.
Deklaracja pochodzenia nie będzie wystawiona, jeśli produkty nie zostały dostatecznie zmodyfikowane, co znaczy, że istnieje pełna lista zabronionych zabiegów, które obejmują m.in.:
- dzielenie i łączenie opakowań
- prasowanie materiałów lub artykułów
- malowanie i polerowanie
- obieranie, drylowanie owoców i warzyw
- ubój zwierząt
- rozcieńczanie lub dodawanie wody
- mieszanie produktów
Listę można znaleźć w art. 6 pkt. 1 treści umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu.
Cło z Wietnamu – odprawa celna i podstawy do niepłacenia cła
Jak już wspomnieliśmy, przed sprowadzeniem towaru do Polski należy się dowiedzieć czy dany towar jest potwierdzony deklaracją pochodzenia, która jest podstawą do zwolnienia z cła. Przedsiębiorca powinien się upewnić czy dany produkt jest lokalny, w innym wypadku obejmie go standardowa opłata celna.
Taryfa celna zmienia się nieustannie. Najnowsze dane odnośnie obowiązujących taryf, dokumentów i dodatkowych restrykcji znajdziemy w systemie ISZTAR lub TARIC, które również pomogą upewnić się importerom, czy sprowadzany artykuł z Wietnamu wymaga opłacenie cła.
Zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:
Do odprawy celnej potrzebne są następujące dokumenty:
- Faktura handlowa z warunkami dostawy oraz tłumaczenie faktury
- „Packing list” – lista pakunkowa zawierająca specyfikację przewożonych towarów
- Świadectwo pochodzenia
- List przewozowy (w przypadku transportu morskiego potrzebna jest konosament)
- Certyfikaty wymagane w Unii Europejskiej np. “certyfikat CE”
- Dodatkowe wymagane dokumenty
W przypadku pojawienia się informacji o obowiązującej stawce celnej na dany towar, zapraszamy do skorzystania z naszego darmowego kalkulatora opłat celnych.
Cło z Wietnamu – podsumowanie
Sytuacja odnośnie cła z Wietnamu zmieniła się przez ostatnie kilka lat. Importowana jest coraz większa ilość towarów z tego kraju. Olbrzymie znaczenie ma umowy EVFTA między Unią Europejską i Wietnamem. Nadaje dynamikę relacjom handlowym, które nieustannie idą tylko do przodu. Umowa dała również wielką nadzieję dla przedsiębiorców na zmniejszenie kosztów importowych, szczególnie założenie o likwidacji 99% ceł w kolejnych latach.
Zainteresowanych wymianą handlową z Wietnamem zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat transportu z Wietnamu.