Czas transportu z Chin

Ostatnimi czasy zauważyć możemy prężny rozwój handlu prowadzonego z Chinami. Z roku na rok coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna zajmować się importem z Chin, nawiązując współpracę z tamtejszymi dostawcami. Rozpoczynając, zastanawiamy się jaki będzie najlepszy sposób transportu towaru. Jest to bardzo ważna decyzja, od której może wiele zależeć. Najważniejszym pytaniem jest jednak jak długo będziemy musieli czekać na nasz ładunek? W takiej sytuacji powinniśmy zapoznać się z możliwymi rodzajami transportu i mając na uwadze czas transportu z Chin zdecydować, który możemy wybrać dla swoich artykułów. Jednym z nich jest niezbyt tani, ale za to najszybszy transport lotniczy. Jeżeli natomiast nie mamy nic przeciwko dłuższemu okresowi oczekiwania, zawsze możemy skorzystać z drogi morskiej, a wysyłając produkty śródlądowo – z coraz popularniejszego przewozu kolejowego. Po dokonaniu wyboru, organizację transportu możemy zlecić spedytorowi, który nam pomoże i dopilnuje, żeby wszystko przebiegło bez przeszkód.

Czas transportu z Chin drogą morską

Nie jest to najszybszy rodzaj transportu, ale tańszy od lotniczego lub kolejowego i pozwalający na przewóz ciężkich, wielkogabarytowych ładunków. Standardowym okresem oczekiwania na dostawę jest termin około 32-40 dni, a ceny takiego przewozu zależne są od rozmiarów kontenera lub przesyłki. Tutaj podobnie jak w innych formach transportu możemy wybrać pomiędzy różnymi rodzajami ładunków. Może to być transport pełnokontenerowy (FCL), w którym ładunek wypełnia całą przestrzeń kontenera lub drobnicowy (LCL), gdzie nie wykorzystujemy całej przeznaczonej powierzchni.

Czas transportu z Chin koleją

Wybranie kolei do transportu towaru jest znacznie szybszą metodą od przewozu morskiego, ale jednocześnie nie tak sprawną jak fracht lotniczy. Można powiedzieć, że okres oczekiwania znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma metodami. Tranzyt trwa zazwyczaj 12-18 dni. Głównymi stacjami kolejowymi w Polsce, do których przyjeżdżają pociągi towarowe z Chin, są Małaszewicze i Łódź. Wybierając ten środek transportu musimy jednak pamiętać o ograniczeniach takich jak dopuszczalna waga kontenera, który nie może przekraczać 30 ton. Możliwa jest również wysyłka ładunku drobnicowego.

Czas transportu z Chin samolotem

Jak już wspomnieliśmy, jest to najszybszy środek transportu, na jaki możemy się zdecydować. Tę opcję wybierają zazwyczaj firmy, które przewożą na przykład szybko psujące się lub wartościowe produkty, czy też próbki. Czas takiej dostawy waha się pomiędzy 4 a 7 dni. Transport lotniczy jest szybki, więc musimy pamiętać, że oszczędzając na czasie, będziemy musieli zapłacić znacznie więcej niż za fracht morski czy kolejowy.

Transit time a door-to-door

Należy również rozróżnić określony czas dostawy door-to-door od transit time. Transit time to czas, w jakim statek, pociąg lub samolot pokonuje trasę z portu do portu. Jeśli decydujemy się na dostawę door-to-door, ładunek zostanie dostarczony prosto pod nasz magazyn (lub innego wskazanego przez nas miejsca). Musimy więc pamiętać o uwzględnieniu dodatkowego czasu na odbiór kontenera z portu docelowego i przewóz towaru do wybranego przez nas miejsca przeznaczenia.

Planując transport, należy mieć również na uwadze czas, jaki będzie potrzebny do załadowania towarów na pokład. Zawsze należy dostarczyć ładunek do portu z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto więc pomyśleć o zaplanowaniu przewozu tak, aby zapewnić sobie dodatkowe kilka dni.

Oceń wpis

5 / 5