Importując towary i sprowadzając je do Unii Europejskiej jednym z podstawowych pojęć jakim musimy operować jest kod celny. Kod został stworzony na potrzeby handlu międzynarodowego i każdy towar ma swój indywidualnie przypisany kod celny. Dzięki znajomości kodu celnego jesteśmy w stanie sprawdzić m.in. jaka jest stawka celna na dany towar lub czy na nasz produkt nałożone są dodatkowe obostrzenia. Co więcej, oznakowanie naszej przesyłki odpowiednim kodem celnym jest niezbędne, aby pomyślnie przeszła kontrolę celną. Podanie tego kodu na dokumentach celnych, czy fakturze handlowej może znacznie przyspieszyć całą procedurę weryfikacji.
Kod celny – to warto wiedzieć
Kod celny lub kod HS to ciąg sześciu cyfr zawarty w Zharmonizowanym Systemie Oznaczania i Kodowania Towarów, w skrócie Systemie Zharmonizowanym (HS – Harmonized System). Jest to najbardziej znana nomenklatura celna na świecie używana przez ponad 200 krajów. Obowiązuje w Unii Europejskiej.
Nad całym systemem pieczę sprawuje Światowa Organizacja Celna (WCO). System aktualizowany jest co 5-6 lat. Najbliższa aktualizacja zaplanowana jest na 2022 rok.
Zharmonizowany System Oznaczania składa się z 21 sekcji i 99 działów i obejmuje ponad 5000 grup towarów. Każda z tych grup ma swój kod celny, który nadany jest według uporządkowanych reguł. Wszystkie kody celne przypisane do tego samego typu produktu powinny dzielić ze sobą sześć pierwszych cyfr:
- pierwsze dwie cyfry to dana sekcja;
- kolejne dwie cyfry to dział w sekcji;
- ostatnie dwie cyfry to podpozycja danej kategorii produktów.
Przykłady:
1. Sekcja XII obejmuje produkty takie jak: obuwie, nakrycia głowy, parasole i inne podobne towary. Dla tej sekcji pierwsze dwie cyfry to 64. Następnie cyfry 01 to oznaczenie przynależności do działu jakim w tym przypadku jest obuwie. A ostatnie dwie cyfry, czyli np. 92 lub 99 to podpozycja produktu.
- 6401 92 – Obuwie zakrywające kostkę, ale nie zakrywające kolan
- 6401 99 – Pozostałe obuwie
2. Sekcja XVI to maszyny i urządzenia oraz sprzęt elektryczny. Cyfra 85 przypisana jest do maszyn i urządzeń elektrycznych. Kolejne dwie cyfry 01 oznaczają różnego rodzaju silniki. Natomiast ostatnie dwie cyfry tutaj 10 lub 20 to oczywiście podpozycja danej kategorii produktów.
- 8501 10 – Silniki o mocy wyjściowej nieprzekraczającej 37,5 W
- 8501 20 – Silniki uniwersalne prądu stałego i przemiennego, o mocy wyjściowej przekraczającej 37,5 W
Dzięki powyższym regułom kody celne zapewniają jednolitą klasyfikację towarów w handlu międzynarodowym. Co więcej, dzięki kodom HS jesteśmy w stanie opracowywać dane do statystyk o handlu między krajami.
Obecnie ponad 98% towarów jest sklasyfikowanych według systemów kodów HS.
Jak sprawdzić kod celny?
Do sprawdzenia kodów celnych służą dwa systemy. Jednym z nich jest ISZTAR, który dostępny jest w języku polskim.

Drugi to TARIC, w którym wyszukiwanie jest w języku angielskim.

Oba systemy działają na bardzo podobnych zasadach. Aby wyszukać interesujący nas produkt trzeba wpisać jego nazwę w wyszukiwaniu tekstowym lub można także przeszukać drzewko nomenklatury. Po znalezieniu danego produktu pojawi się odpowiedni kod celny, stawka celna oraz dodatkowe informacje dotyczące towaru np. obostrzenia na niego nałożone czy akty prawne.
Aby dowiedzieć się dokładnie jak działają powyższe systemy zapraszamy do skorzystania z naszych poradników:
Jak korzystać z systemu ISZTAR?
Jak korzystać z systemu TARIC?
Kody celne a kraje
Kody celne stosowane są na terenie Unii Europejskiej. Warto zapoznać się także z pojęciem nomenklatury scalonej (CN), która również obowiązuje na terenie UE. Jest to ośmiocyfrowe rozwinięcie kodów HS. Na poziomie sześciu cyfr kody CN są zbieżne z nomenklaturą HS. Rozwinięcie kodów HS pozwala na szczegółowy podział każdego produktu.
Powyższe przykłady kodów HS rozwijamy teraz o kody CN. Prezentuje się to następująco:
Przykład 1 – Obuwie
- 6401 92 10 00 – Obuwie z cholewkami z gumy
- 6401 92 90 00 – Obuwie z cholewkami z tworzyw sztucznych
Przykład 2 – Maszyny i urządzenia
- 8501 10 10 – Silniki synchroniczne o mocy wyjściowej nieprzekraczającej 18 W
- 8501 10 93 – Silniki prądu przemiennego
- 8501 10 99 – Silniki prądu stałego
Natomiast w Stanach Zjednoczonych obowiązują kody HTS. Klasyfikacja towarów HTS dotyczy tych towarów, które importowane są do USA. HTS to zbiór ponad 17 tysięcy kodów. Więcej na temat kodów HTS i HS oraz różnic między nimi można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.
W Chińskiej Republice Ludowej stosuje się China Customs Commodity HS Code w skrócie CCC.