Czym zajmuje się spedytor?

Spedytor to bardzo ważna postać, która zdecydowanie może ułatwić współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Kim właściwie jest spedytor, czym się zajmuje, i jakie ma obowiązki? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Przed rozpoczęciem importu towarów z kraju trzeciego, warto dowiedzieć się kim jest spedytor i w czym może nam pomóc.

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba odpowiedzialna za organizacje przewozów, zleconych przez klientów. Nie musimy zajmować się transportem osobiście. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią firmę spedycyjną. Osoba na stanowisku spedytora przyjmuje zlecenie od klienta, opracowuje ofertę a następnie negocjuje warunki przewozu. Ponadto jest to osoba, która zajmuje się również formalną stroną, a mianowicie przygotowuje niezbędną dokumentację, realizuje rozliczenia z klientami, jednostkami zewnętrznymi i działami wewnętrznymi, uczestniczącymi w realizacji przewozów. Możemy spotkać zarówno spedytorów krajowych jak i międzynarodowych.

Jak wygląda praca spedytora?

Przeważnie spedytor zajmuje się całym procesem transportowym. Musi dokładnie przemyśleć jak powinien wyglądać cały przewóz towarów. Spedytor krajowy zajmuje się organizacją transportu na terenie kraju, natomiast spedytor międzynarodowy jest odpowiedzialny za przewóz towarów poza granicę kraju, współpracując przy tym z kontrahentami zza granicy. Spedytor stale utrzymuje kontakty ze strategicznymi klientami, organizuje transport towarów i usług z miejsca na miejsce tak by szło to sprawnie, szybko i tanio dla osoby zlecającej zamówienie.

Do zakresu działań spedytora wchodzą nie tylko usługi transportowe, ale również usługi związane z zaopatrzeniem i dystrybucją. Zakres obowiązków szczegółowo określony zostaje zawsze w umowie zawieranej pomiędzy spedytorem a klientem.

Obowiązki spedytora

Poza organizacją całego procesu transportu, spedytor posiada również obowiązek uzupełnienia wszelkich druków celnych, jeśli chodzi o import i eksport towarów, a także zlecania załadunku i rozładunku przewożonych produktów. Mimo iż spedytor pracuje w ściśle określonych godzinach, to musi być dostępny pod telefonem przez siedem dni w tygodniu, ze względu na to, że transport cały czas się odbywa pomimo godzin pracy spedytora. W razie pojawienia się niechcianych problemów, musi być możliwość skontaktowania się z osobą odpowiedzialną.

Do podstawowych obowiązków spedytora należy przede wszystkim:

  • doradztwo spedycyjne i udzielanie porad na temat przygotowania transportu ładunków;
  • przygotowywanie i zbieranie niezbędnych dokumentów;
  • zawieranie umów o przewóz z firmami świadczącymi usługi przewozowe;
  • dopasowywanie odpowiednich środków transportu;
  • monitorowanie załadunku, przewozu i przeładunku;
  • ubezpieczenie ładunków.
Obowiązki spedytora

Spedytor odpowiedzialny jest za wszelkie czynności związane z przewozem towarów. Dodatkowo pracownicy firm spedycyjnych oferują także prowadzenie odprawy celnej ładunków, składowanie towarów, podejmowanie opłat za przesyłki, kontrolę jakości towarów, a także sprzedaż przesyłek lub przeprowadzenie cesji praw przesyłek.

Wymagania

Aby podjąć prace na stanowisku spedytora należy ukończyć studia na kierunku logistyka i transport. Spedytor to przeważnie osoba posiadająca doświadczenie w kwestii logistyki i transportu. Osoba na tym stanowisku posiada dogłębną wiedzę w zakresie przepisów prawnych, dotyczących tego rodzaju działalności oraz tak zwaną świadomość kosztowną. Jest to osoba posiadająca zdolność analitycznego myślenia.

Jak zamówić usługi spedytora?

Aktualnie na rynku działa wiele firm spedycyjnych, więc wybór jest naprawdę szeroki. Usługi spedycyjne są dobrym rozwiązaniem podczas importowania lub eksportowania towarów. W Internecie możemy znaleźć sporo ofert firm spedycyjnych. Wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się ze spedytorem na spotkanie, w celu organizacji dalszej współpracy.

Przede wszystkim zachęcamy także do skorzystania z porównywarki cen transportu ShipHub.pl, która umożliwi i znacznie ułatwi znalezienie odpowiedniej firmy spedycyjnej.

Spedytorzy to bardzo ważne osoby, które mogą ułatwić nam pracę, w momencie zdecydowania się na prowadzenie działalności opartej o importowanie towarów. Warto rozważyć współpracę z firmą spedycyjną i zatrudnienie spedytora.

Oceń wpis

5 / 5