Dokument ISF 10+2 (Importer Security Filing) to rozporządzenie Amerykańskiej Służby Celnej (US Customs and Border Protection), które obliguje do złożenia przez importera informacji o towarze przywożonym drogą morską na teren Stanów Zjednoczonych. W teorii za dokument ISF 10+2 odpowiada importer, ale w praktyce kwestia ta leży w rękach eksportera. Obowiązek ten istnieje od 26 stycznia 2010 i jest konsekwencją zaostrzenia regulacji prawnych, dotyczących bezpieczeństwa.
Dokument ISF 10+2
ISF dotyczy ładunków transportowanych drogą morską (FCL i LCL). Zgłoszenie ISF do służby celnej musi nastąpić najpóźniej 24 godziny przed wyruszeniem statku z portu wyjścia. Dodatkowo, dokument ISF 10+2 może być modyfikowany również maksymalnie do 24 godzin. Zmiany mogą dotyczyć statku, który finalnie dopływa do portu przeznaczenia w USA oraz dla towaru, który przechodził przez kilka portów i był przeładowywany na rożne statki. Co ważne, nie dokonuje się zgłoszenia ISF, gdy ładunek wypakowywany jest na terytorium Kanady lub Meksyku i dopiero stamtąd trafia do USA.
Zaniechanie zgłoszenia ISF
Przy eksporcie towarów drogą morską do USA należy dokładnie wypełniać wszystkie należyte formalność. Jest to bardzo ważne, gdyż Amerykanie nakładają bardzo duże kary finansowe dla osób, które nie przestrzegają przepisów. Po otrzymaniu danych o produkcie, broker celny przekazuje je dalej służbie celnej. Niedopełnienie obowiązku przekazania danych o produkcie grozi karą w wysokości nawet 5 tysięcy dolarów za przesyłkę.
Zgłoszenie ISF – dane
Poniżej lista informacji, które powinny zostać zawarte na zgłoszeniu ISF.
- Nazwa i dane adresowe producenta lub dostawcy.
- Nazwa i dane adresowe sprzedawcy.
- Informacje kto zajmował się załadunkiem towaru do kontenera, może to być sprzedawca lub NVOCC przewoźnik (nazwa i dane adresowe).
- Adres miejsca, z którego towar został załadowany do kontenera.
- Dane kupującego.
- Informacje o fizycznym odbiorcy towarów.
- Internal Revenue Service Number – przydzielony numer dla podmiotu lub firmy w Stanach Zjednoczonych, na którego konto wysyłany jest towar.
- Informacje o kraju pochodzenia.
- Numer HTS identyfikujący dany typ produktu.
- FTZ Number (Foreign Trade Zone) to numer jednostki zobowiązanej do zapłaty wszystkich należności związanych z przywozem towarów.
Pozostałe 2 elementy, które muszą znaleźć się w dokumencie:
- plan załadunkowy statku;
- status kontenera.
Przykładowa forma dokumentu ISF 10+2:

Dokument ISF 10+2 – dodatkowe informacje
Pomocnym dokumentem w uwierzytelnieniu danych do ISF jest konosament morski (Bill of Lading).
ISF i odprawa celna importowa w USA to oddzielne transakcje.
Zgłoszenie ISF nie zastępuje AMS (Automated Manifest System), czyli elektronicznego systemu przekazywania i weryfikacji danych dotyczących ładunku przy eksporcie do Stanów Zjednoczonych.
Transport morski do USA
Mimo formalności związanych z dokumentem ISF, transport morski wciąż jest najpopularniejszą formą przewozu importowanych towarów z Polski do USA. Transport lotniczy jest w prawdzie znacznie szybszy, ale co za tym idzie również droższy. Drogą morską można przewozić ciężkie towary o dużych gabarytach.
Polska eksportuje do Stanów Zjednoczonych przede wszystkim sprzęt maszynowy, bojlery, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt optyczny i medyczny oraz samoloty i ich części. Co więcej, eksport do USA stale rośnie.