Drobnica morska z Chin

Drobnica morska to produkt branży spedycyjnej, który określny jest również jako LCL (Less than Container Load). Jest to ciekawa alternatywa dla małych przedsiębiorstw, które nie potrzebują transportować drogą morską całego kontenera, a transport lotniczy uważają za zbyt drogi i nieopłacalny. Drobnica morska z Chin to coraz częściej wybierana metoda transportu towarów. Sprawdź jak to wygląda i dowiedz się więcej.

Co to jest drobnica morska?

Drobnica morska to komfortowa metoda wysyłki, która pozwala na sprowadzanie niewielkich ilości towarów na korzystnych warunkach (w szczególności bardzo korzystna jest cena). Jest to tak zwany ładunek konsolidacyjny. Oczywiście można przewozić ładunki nawet ważące kilka ton (w wielu przypadkach aż do 10 ton), jednakże takie, które nie zapełnią całego kontenera.

Drobnica morska to najpopularniejsza metoda transportu z Chin.

Drobnica morska z Chin

Zarówno import z Chin, jak również eksport towarów do Chin stają się na świecie coraz bardziej popularne. Wielu firmom zależy na tym aby transport odbywał się w sposób bezpieczny, sprawny jak i tani. Ciekawym rozwiązaniem na tani transport produktów z Chin okazuje się być drobnica morska. Z takiej metody najczęściej korzystają małe i nowopowstałe przedsiębiorstwa, które w przypadku korzystania z drobnicy morskiej nie muszą zatrudniać pośredników.

Korzyści podczas korzystania z LCL

Wybór metody drobnicy pozwoli na zminimalizowanie kosztów wysyłki. Nie trzeba wynajmować całego kontenera by sprowadzić niewielkie ilości towarów.

Dzięki korzystaniu z drobnicy morskiej poniesiemy również mniejsze koszty, wynikające  z magazynowania kontenera.

Jest to również bardzo korzystna opcja dla spedytorów, którzy mają dzięki tej opcji możliwość zapełnienia całego kontenera, umieszczając w nim przesyłki różnych klientów.

LCL to również dobra opcja dla osób kupujących w różnych miejscach i w różnym czasie. Wiele firm oferuje połączenie towarów od 5-6 chińskich producentów.

Koszt

Uznaje się, że koszt drobnicy morskiej to mniej więcej podobny koszt wysyłki niewielkiej paczki drogą lotniczą.

Warto jednak zaznaczyć, że koszt każdej przesyłki, wysyłanej drogą morską zależny jest od kilku ważnych czynników. Dwa najważniejsze czynniki, od których zależy koszt samego frachtu to przede wszystkim port wyjściowy i docelowy zlecenia, a także wymiary przesyłki.

Do ceny samego frachtu należy również doliczyć koszty dodatkowe, które często są zmienne i niezależne od firmy spedycyjnej. Należą do nich przede wszystkim opłaty:

  • portowe;
  • walutowe;
  • za paliwo;
  • opłaty celne;
  • opłaty eksportowe.

Zachęcamy również do skorzystania z naszej porównywarki cen transportu ShipHub.

Drobnica morska – czas

Czas transportu morskiego (w tym również podczas wykorzystywania metody drobnicy morskiej) trwa około miesiąca.

Ten czas to nie tylko sam transport z jednego portu do drugiego ale również czas, który należy przeznaczyć na załadowanie kontenera, załadowanie go na statek a następnie rozładowanie w porcie docelowym. Na tak długi czas transportu wpływa również kwestia odprawy celnej.

Przed rozpoczęciem importu lub eksportu warto zapoznać się z drobnicą morską. LCL może okazać się korzystną i wygodną metodą transportu dla wielu firm.

Porównaj LCL z ładunkiem pełnokontenerowym.

Oceń wpis

3.5 / 5