Indie niedługo będą największym krajem konsumenckim na świecie. Ta piąta największa gospodarka na świecie tworzy wiele szans dla zagranicznych inwestorów. Polska to największy z krajów Europy Środkowej partner gospodarczy Indii. W tym artykule przedstawiamy wymagania na eksport do Indii, popularne produkty, transport i wiele więcej.
Indie – podstawowe informacje
- Stolica: Nowe Delhi
- Podział administracyjny: 28 stanów, 7 terytoriów związkowych, 1 terytorium stołeczne
- Język urzędowy: hindi, angielski
- Powierzchnia: 3,28 mln km²
- Liczba ludności: 1,4 mld
- Waluta: rupia indyjska (INR)
- Największe wyznanie: hinduizm
Import i eksport Indii – produkty
Indie są 12. co do wielkości gospodarką importową na świecie. Wielkość indyjskiego importu wynosi 372 mld USD. Indie to pierwszy co do wielkości importer węgiel, brykietów i podobnego paliwa stałego wytwarzanego z węgla, diamentów oraz oleju palmowego. Oprócz tego, Indie importują dużo złota i olejów ropy naftowej. Główne rynki zaopatrujące Indie to Chiny, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.
Indie to 18. największy eksporter towarów na świecie (284 mld USD). Indie przodują w eksporcie diamentów, ryżu i skorupiaków. Co więcej, kraj ten eksportuje produkty rafinacji ropy naftowej, leki i biżuterię. Największe rynki docelowe to Stany Zjednoczone, Chiny (kontynentalne), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hongkong i Niemcy.
Wymiana handlowa Polski i Indii
W 2021 r. polski eksport do Indii po raz pierwszy przekroczył 1 mld USD, co oznaczało wzrost o ponad 70% w porównaniu z rokiem poprzednim. Import z Turcji nadal przeważał i wyniósł 3,2 mld USD.
Eksport Polski do Turcji to przede wszystkim:
- paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji
- maszyny i urządzenia do wytwarzania energii
- urządzenia elektryczne
- tworzywa sztuczne i wyroby z nich
- wyroby z metali.
Jakie są perspektywiczne branże dla polskich przedsiębiorców w Indiach?
- nowoczesne technologie i maszyny używane w górnictwie
- specjalistyczny sprzęt medyczny
- zielone technologie
- sektor spożywczy (mięso, owoce)
- ICT.
Ofertę produktową należy dopasować do rynku docelowego. Mimo tego, że Indie to chłonny rynek, spora część społeczeństwa (ok. 1/3) żyje w ubóstwie. W przypadku dóbr konsumpcyjnych, aby zwiększyć bazę klientów, należy przygotować się na konkurowanie niskimi cenami produktów.

Eksport do Indii – indyjski agent handlowy
Ekspansja na indyjski rynek stanowi wyzwanie. Biurokracja utrudnia prowadzenie działalności, ciężko jest zdobyć licencje importowe/eksportowe, a procedury celne nie są jasne. Tylko ustanawiając autoryzowanego przedstawiciela/dystrybutora można wprowadzić na rynek indyjski leki, wybrane wyroby medyczne, kosmetyki, produkty spożywcze itp.
Z tych powodów zalecamy współpracę z partnerem biznesowym w Indiach, który pomoże w czynnościach administracyjnych. Przedstawiciel, agent handlowy czy dystrybutor także będzie w stanie lepiej ocenić szanse i zagrożenia na rynku docelowym. Przy wyborze takiego partnera koniecznie sprawdź jego referencje.
Klient eksportera, czyli importer, musi posiadać licencję importową wydaną przez Dyrektora Generalnego Handlu Zagranicznego (DGFT) oraz numer statystyczny, Importer-Exporter Code (IEC).
Obowiązki przy eksporcie do Indii
Jak wspomnieliśmy powyżej, regulacje prawne i zasady certyfikacji w Indiach nie są przejrzyste. Poniżej podajemy kilka przykładów regulacji na rynku indyjskim.
- Standardy: producenci/importerzy muszą uzyskać pozwolenie od indyjskiego urzędu norm (Bureau of Indian Standards, BIS) na używanie znaku zgodności dla produktów objętych wymogami. Lista produktów, które podlegają certyfikacji BIS, dostępna jest w załączniku III do taryfy.
- Opakowanie: na etykiecie należy umieścić informacje po hindusku lub angielsku.
- Tekstylia: wprowadzenie tekstyliów i produktów z materiałów tekstylnych wymaga świadectwa pochodzenia oraz certyfikatu z laboratorium badawczego uznanego przez krajową jednostkę akredytującą.
- Żywność: obowiązuje ustawa o bezpieczeństwie żywności. Na przykład, mięso i drób muszą być zgodne z zasadami pozyskiwania, pakowania i odpowiedniej jakości. Indie to największy rynek produktów mlecznych, lecz produkty te muszą zostać pozyskane ze zwierząt, których karma nie zwierała elementów pochodzących od przeżuwaczy. Wegetariański produkt spożywczy musi być oznaczony na opakowaniu zielonym kołem w zielonej kwadratowej ramce, a nie-wegetariański – brązowym trójkątem w brązowej kwadratowej ramce.

- Papierosy i wyroby tytoniowe: obowiązują wymogi wyszczególnione w ustawie o papierosach i innych wyrobach tytoniowych z 2003 r.
- Wyroby medyczne: sprawdź przepisy dla urządzeń medycznych z 2017 r.
- Leki i kosmetyki: zapoznaj się z aktami prawnymi takimi jak ustawa o lekach i kosmetykach z 1940 r.; przepisy z 1945 r. oraz przepisy o kosmetykach z 2020 r. Zakazane jest wprowadzanie do obiegu kosmetyków testowanych na zwierzętach.
- Urządzenia elektryczne, elektroniczne, IT: sprawdź rozporządzenie indyjskiego urzędu norm z 2016 r. i normy z 2018 r.
Indyjski urząd norm (BIS)
Indyjski urząd norm (Bureau of Indian Standards, BIS) to organ krajowy ustanawiający krajowe standardy. Organ ten udziela certyfikaty (Licence/Certificate of Conformity) indyjskim i zagranicznym producentom świadczące o tym, że ich produkty spełniają przepisy krajowe. Jest to obowiązkowe w przypadku ponad 100 rodzajów produktów.
Zagraniczni producenci mogą wskazać autoryzowanego indyjskiego przedstawiciela (AIR) wraz z wnioskiem o certyfikat. Wnioskodawca (producent) jest obciążony kosztami m.in. inspekcji w zakładzie produkcyjnym. Proces certyfikacji może trwać około sześć miesięcy. Po pozytywnej ocenie można używać znaków towarowych z unikalnym kodem R (Standard Mark) świadczących o tym, że produkty są zgodne z indyjskimi przepisami.

Ograniczenia w eksporcie do Indii
Wprowadzanie na rynek indyjski niektórych towarów jest ograniczone (obowiązują kwoty eksportowe bądź dodatkowe wymagania, np. pył kadmowy) lub nawet zakazane (m.in. tłuszcz ze świni). Tylko ci przedsiębiorcy, którzy otrzymali pozwolenia, mogą wprowadzić towary objęte ograniczeniem. Pełne listy towarów zakazanych i o ograniczonym wwozie znajdziesz na oficjalnej stronie.
Obowiązujące ograniczenia w przywozie do Indii z Państw Członkowskich Unii Europejskiej dostępne są na stronie tron.trade.ec.europa.eu/investigations/cases. Wybierz w „Third country” opcje Indie (India).
Umowy wolnego handlu Indii
Indie podpisały trzynaście umów wolnego handlu z danymi krajami/obszarami w różnym zakresie:
- Sri Lanka
- SAFTA (Indie, Pakistan, Nepal, Sri Lanka, Bangladesz, Bhutan, Malediwy i Afganistan)
- Nepal
- Bhutan
- Tajlandia
- Singapur
- ASEAN (Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam)
- Korea Południowa
- Japonia
- Malezja
- Mauritius
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Australia
Jak można zauważyć, Indie nie podpisały umowy wolnego handlu z Unią Europejską, ale prowadzone są negocjacje. Prowadzone są także rozmowy w sprawie umów wolnego handlu z Izraelem, Wielką Brytanią, Rosją, Radą Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC), Południowoafrykańską Unią Celną i Kanadą.
Cło i podatki w Indiach
Rynek indyjski cechuje się wysokimi finansowymi barierami ochronnymi. Niektóre produkty rolne i spożywcze, napoje alkoholowe czy części samochodowe objęte są wysokimi stawkami celnymi. Co więcej, indyjska taryfa zmienia się co roku. Stawki celne można sprawdzić na oficjalnej stronie indyjskiego ministerstwa finansów.
Próbki o wartości do 300,000 rupii indyjskich nie podlegają ocleniu.
Ogólnokrajowe stawki podatku pośredniego od towarów i usług (GST) w całych Indiach wynoszą:
- 28%, m.in. na napoje z kofeiną, dobra luksusowe
- 18% – stawka ogólna, np. sprzęt AGD
- 12%, m.in. na przetworzone produkty z owoców, warzyw, roślin i orzechów (żywność przetworzona), okulary korekcyjne, silniki
- 5%, m.in. na aparaty słuchowe, biogaz, przyprawy
- 3% na złoto
- 0%, m.in. na sól, produkty zbożowe, warzywa, niektóre książki.
Ogólnokrajowa akcyza pobierana jest od alkoholu (35-45%) i benzyny (30%). Ponadto, każdy z indyjskich stanów ma prawo do wprowadzenia własnych podatków.
Eksport z Polski do Indii – dokumentacja
Aby towary mogły przejść odprawę celną, potrzebne są pewne dokumenty. Lista dokumentów potrzebnych w handlu z Indiami:
- list przewozowy (lotniczy list przewozowy, konosament morski)
- faktura handlowa (Commercial Invoice)
- świadectwo pochodzenia towaru
- specyfikacja towaru (Packing List)
- żywność i napoje: certyfikat zdrowotny, świadectwa sanitarne, pozwolenia
- i inne w zależności od typu towaru.

Eksport do Indii – transport towarów
Indie i Polskę dzieli spory dystans. Jako że dwa kraje znajdują się w dwóch różnych częściach świata, towary do Indii można przetransportować drogą morską lub lotniczą.
Transport morski do Indii
Indie znajdują się na Półwyspie Indyjskim, który wcina się w Ocean Indyjski. Długa linia brzegowa Indii sprzyja rozwojowi handlu morskiego, dlatego też transport morski to najczęściej obierana metoda. Duża ładowność i niski koszt przemawiają za jego efektywnością, choć czas przewozu może wykluczyć przewozy morskie przy towarach o krótkiej dacie przydatności.
Transport morski z Polski do Indii wynosi około pięć tygodni. Transport będzie trwał dłużej w przypadku wybrania formy LCL zamiast FCL.
Największe porty w Indiach
- Port Nhava Sheva/Jawaharlal Nehru (INNSA), Nawi Mumbaj; największy port w Indiach, obsługujący ok. 55% całkowitego skonteneryzowanego ładunku przechodzącego przez Indie
- Port Mundra (INMUN), Kaććh; największy prywatny port w Indiach, prawie 50% obsługiwanych statków to kontenerowce
- Port Ćennaj (INMAA), Ćennaj; duży port, do którego zawijają głównie łodzie rybackie i kontenerowce
- Port Kolkuta (INCCU), Kolkuta; port średniej wielkości przyjmujący m.in. drobnicowce i statki kontenerowe
- Port Tuticorin (INTUT), Tuticorin; duży port, do którego najczęściej przybijają masowce i drobnicowce.
Transport lotniczy do Indii
Aby jak najszybciej przewieźć towary z Polski do Indii, wybierz fracht lotniczy. Transport lotniczy na tej trasie zabiera około 7-10 dni. Ta metoda przewozu jest najbardziej opłacalna przy przesyłkach o wysokiej wartości dodanej lub z produktami szybko psującymi się.
Główny port lotniczy cargo w Indiach
Międzynarodowy port lotniczy Indira Gandhi (DEL) to największe lotnisko pod względem ilości obsługiwanego cargo w Indiach, położone w stolicy kraju, Delhi. Port ten znajduje się w pierwszej 30. największych lotnisk cargo na świecie.

Oszczędź czas poświęcony na porównywaniu ofert spedytorów wysyłając zapytanie na ShipHub.pl.
Eksport do Indii – podsumowanie
- Indie to chłonny rynek o dużym potencjale współpracy handlowej.
- Popularne w eksporcie do Turcji z Polski są maszyny, urządzenia elektryczne oraz produkty z tworzyw sztucznych.
- Obiecujące przemysły w Indiach to m.in. medyczny, spożywczy i zielonych technologii.
- Sprowadzane produkty do Indii muszą być zgodne z przepisami, m.in. ustanowionych przez BIS.
- Aby zwiększyć szanse na sukces na rynku indyjskim, wybierz agenta handlowego.
- Towary do Indii przewieziesz drogą morską i lotniczą.
Sprawdź, jak przeprowadzić import do Indii.