Meksyk to wschodząca gospodarka, której prężny rozwój stwarza duże możliwości dla międzynarodowych przedsiębiorców. Wymiana handlowa między Meksykiem a Unią Europejską znacznie wzrosła odkąd w 2000 roku podpisały one umowę handlową. UE jest obecnie trzecim co do wielkości partnerem handlowym tego państwa. Od 2016 stale rośnie również eksport do Meksyku z Polski. Omawiamy jak eksportować towary do Meksyku.
Meksyk – podstawowe informacje
- Stolica: Meksyk
- Podział administracyjny: 31 stanów i Dystrykt Federalny
- Język urzędowy: hiszpański
- Powierzchnia: 1,9 mln km²
- Liczba ludności: 126,7 mln
- Waluta: peso (MXN)
- Największe wyznanie: katolicyzm
Eksport do Meksyku – produkty
Eksport towarów z Polski do Meksyku wyniósł 722,5 mln EUR w 2020 roku, przewyższając wartość polskiego importu z Meksyku według kraju pochodzenia. Dla porównania, osiągnął on 624,6 mln EUR. Wymiana handlowa między Polską a Meksykiem wzrosła więc w stosunku do poprzedniego roku. Poniżej można zobaczyć jak zmieniała się wartość eksportu z Polski do Meksyku na przestrzeni ostatnich ośmiu lat.

Towary najczęściej eksportowane do Meksyku ogółem to:
- części i akcesoria do ciągników, pojazdów samochodowych i innych;
- elektroniczne układy scalone;
- oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych;
- aparaty telefoniczne oraz pozostała aparatura do transmisji, odbioru głosu, obrazów lub innych danych;
- maszyny do automatycznego przetwarzania danych i urządzenia do nich.
Wśród towarów najchętniej importowanych w Meksyku z Polski znalazły się przede wszystkim części i akcesoria do ciągników, pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów silnikowych. Maszyny i urządzenia transportowe stanowiły aż 48,3% meksykańskiego importu z Polski. Drugie miejsce zajęły towary przemysłowe klasyfikowane według surowca – 22,7%.
Umowa handlowa między Meksykiem a Unią Europejską
W 1997 roku Unia Europejska podpisała porozumienie z Meksykiem, które w znacznym stopniu wpłynęło na rozwój ich wymiany handlowej. W 2020 roku UE była trzecim największym źródłem importu Meksyku, po USA i Chinach. Obowiązująca obecnie umowa zniosła cło na towary przemysłowe, ale z wykluczeniem żywności oraz napojów. Ułatwiła także eksportowanie dóbr z Europy do Meksyku poprzez współpracę dotyczącą:
- procedur celnych;
- międzynarodowych standardów produktów;
- testowania;
- oznakowania i etykietowania;
- bezpieczeństwa towarów spożywczych;
- procedur dotyczących zdrowia zwierząt i roślin;
- łamania prawa na rynku.
Mimo że zawarcie umowy ułatwiło wymianę handlową między Unią a Meksykiem, to nie pokrywa ona pewnych istotnych kwestii. Z tego względu obie strony opracowały uaktualnienie porozumienia, nad którym dyskusje zakończyły się w 2020 roku. Nowa wersja ma przede wszystkim znieść bariery pozataryfowe dotyczące między innymi ograniczeń dla żywności z Unii oraz problemów obejmujących ochronę europejskich praw własności intelektualnej w Meksyku. Jej główne cele zakładają zniesienie pozostałych ceł przywozowych na towary unijne oraz usunięcie przeszkód dla eksportu z UE do Meksyku.
Nowa wersja umowy handlowej ma wprowadzić udogodnienia przede wszystkim dla producentów i eksporterów żywności, samochodów i ich części, maszyn, wyrobów medycznych i produktów farmaceutycznych. Porozumienie zostanie wdrożone po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę. Więcej szczegółów na temat umowy handlowej między Unią Europejską a Meksykiem można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Transport towarów do Meksyku
Ze względu na odległe położenie Meksyku warto rozważyć w szczególności transport morski oraz lotniczy. Najczęściej wybieraną formą dostawy towarów jest tranzyt morski. Pozwala on bowiem na oszczędność finansową. Należy wziąć jednak pod uwagę czas tranzytu, który w tym przypadku będzie najdłuższy spośród dostępnych metod przewozu. Meksyk posiada aż około 117 obiektów portowych różnego rodzaju i przeznaczenia. Wśród najważniejszych portów morskich cargo znajdują się:
- Altamira;
- Manzanillo;
- Lázaro Cárdenas;
- Veracruz;
- Ensenada.

Jeśli natomiast naszym priorytetem jest szybka dostawa, możemy zdecydować się również na fracht lotniczy. Jest to najdroższa możliwa opcja, jednak o najkrótszym transit time i najbezpieczniejsza. Transportem lotniczym najczęściej transportuje się między innymi żywność czy produkty farmaceutyczne. Szczególnie sprawdza się przy dostawie artykułów o krótkiej dacie ważności lub towarów luksusowych. Do najistotniejszych portów lotniczych cargo w Meksyku zaliczamy:
- Mexico City International Airport (MEX);
- Cancún International Airport (CUN);
- Guadalajara International Airport (GDL);
- Monterrey International Airport (MTY);
- Toluca International Airport (TLC).

Dokumenty przy eksporcie do Meksyku
Eksportując towary z Unii Europejskiej należy zawsze zapoznać się z obowiązkową dokumentacją. Eksport do Meksyku wymaga takich dokumentów jak:
- List przewozowy – dla frachtu morskiego będzie to konosament (Bill of Lading, B/L, BOL), a dla lotniczego – lotniczy list przewozowy (Air Waybill, AWB)
- Faktura handlowa (Commercial Invoice);
- Świadectwo pochodzenia (Certificate of Origin);
- Lista pakowa (Packing List, P/L);
Trzeba pamiętać, że w zależności od rodzaju towaru może on wymagać dodatkowych dokumentów lub certyfikatów. Do innych dokumentów należą np. certyfikat fumigacji, świadectwo CITES i inne. Szczegółowe informacje na temat dokumentacji przy eksporcie i imporcie można znaleźć na naszym blogu w kategorii „dokumenty”.
Norma Oficial Mexicana (NOM)
Warto zwrócić uwagę na przykład na regulacje zawarte w NOM – Norma Oficial Mexicana. Wszystkie produkty objęte obowiązkiem posiadania certyfikacji NOM, muszą zostać przetestowane pod kątem zgodności z normami. Najbardziej surowe restrykcje dotyczą elektroniki i urządzeń elektrycznych. NOM obejmuje jednak szeroką gamę produktów, w tym między innymi:
- lodówki i zamrażarki;
- grzejniki gazowe;
- pralki;
- klimatyzatory;
- małe silniki indukcyjne i narzędzia napędzane silnikiem;
- kompaktowe lampy fluorescencyjne;
- produkty telekomunikacyjne będące nadajnikami danych (cyfrowe, analogowe, systemu LAN lub WAN)
- urządzenia przeznaczone do przetwarzania, odbioru, transmisji lub konwersji sygnałów.
Przeprowadzanie badań i wykazanie zgodności z odpowiednimi regulacjami upoważniają do naniesienia oznaczenia NOM na produkt. Jest ono wymagane dla towarów podlegających pod normy zawarte w Norma Oficial Mexicana.

Eksport do Meksyku – podsumowanie
Unia Europejska jest jednym z trzech głównych źródeł importu Meksyku. Na rozwój tej wymiany handlowej wpłynęła w szczególności zawarta między nimi umowa handlowa, która stwarza ogromne szanse dla eksporterów również z Polski. Do najczęściej eksportowanych z Polski do Meksyku towarów należą części i akcesoria do pojazdów samochodowych i innych. Przed przystąpieniem do eksportu należy zapoznać się z obowiązującymi na rynku wymogami i dokumentacją.