Elektryczny statek budowany w Norwegii

Norwegowie budują elektryczny statek, czyli bezzałogowy statek z napędem elektrycznym. Statek ten ma nazywać się Yara Birkeland. Ponadto będzie on kontrolowany przez w pełni autonomiczny system sterowania.

Yara Birkeland – Elektryczny statek

Norwegowie budują tzw. Teslę mórz, czyli całkowicie bezzałogowy statek towarowy z napędem elektrycznym. Ponadto Yara Birkeland będzie kontrolowana przez w pełni autonomiczny system sterujący.

Statek dzięki napędowi elektrycznemu będzie całkowicie bez emisyjnym kontenerowcem, stąd właśnie częste określanie Yara Birkeland Teslą mórz.

Kiedy statek będzie gotowy?

Koniec budowy elektrycznego statku przewidywany jest na 2020 rok. Od początkowych załogowych operacji statek będzie stopniowo przechodził do w pełni zautomatyzowanej eksploatacji. Zautomatyzowana eksploatacja jest natomiast przewidziana na 2022 rok.

Projekt Yara Birkeland

Opisywany projekt powstał przy współpracy firm Yara (producent nawozów) i Kongsberg Gruppen, czyli koncernu z sektora stoczniowo-zbrojeniowego).

Przedstawiciele firmy Yara pozytywnie wypowiadają się na temat projektu i są bardzo podekscytowani możliwością budowania elektrycznego statku wraz z firmą Kongsberg Gruppen.

Zmniejszenie emisji CO2

Ponadto zastępując 40 tys. przejazdów ciężarówkami z silnikiem diesla rocznie, Yara Birkeland zmniejszy emisję CO2 i tlenków azotu, a ponadto poprawi bezpieczeństwo na drogach w gęsto zaludnionym obszarze miejskim w Norwegii.

Prezes Yara powiedział również: Każdego dnia potrzeba ponad 100 podróży ciężarówkami z silnikiem wysokoprężnym, aby przetransportować produkty z fabryki Yara w Porsgrunn do portów w Brevik i Larvik, gdzie wysyłamy produkty do klientów na całym świecie. Dzięki temu nowemu autonomicznemu kontenerowcowi napędzanemu akumulatorem, przenosimy transport z drogi na morze, a tym samym zmniejszamy emisję hałasu i pyłu, poprawiamy bezpieczeństwo lokalnych dróg i ograniczamy emisję NOx i CO2.

Ponadto projekt w zeszłym roku został wyróżniony nagrodą Business Environment Climate.

Duże zużycie CO2

Dwutlenek węgla to główny gaz, który odpowiada za zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Obecnie światowe emisje CO2 przyspieszają z powodu zbyt dużego wykorzystania węgla, ropy naftowej, jak również gazu. Szczególnie używane są w transporcie drogowym, lotnictwie czy żegludze. Alarmujące dane przyniósł ubiegły rok, kiedy emisje ze spalania paliw kopalnych wzrosły o 1,7%. Okazuje się jednak, że to nie był wyjątek.

Ponadto w tym roku tempo jeszcze bardziej przyspieszy, do ok. 2%. – wskazuje raport „Global Carbon Budget 2017”. Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2.

Elektryczny statek – Wizualizacja

Poniżej można zobaczyć jak będzie się prezentować elektroniczny statek:

Oceń wpis

0 / 5