Euroterminal Sławków jest terminalem przeładunkowym, który powstał w 2010 r. na bazie funkcjonującego od 2004 r. oddziału CZH S.A. w Katowicach. Udziałowcami terminalu są CZH S.A., PKP Cargo S.A. oraz PKP LHS Sp. z o.o. Euroterminal w Sławkowie koło Dąbrowy Górniczej to najdalej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze Wschodu tor kolejowy. Ponadto, jest terminalem o szerokim rozstawie toru (1520 mm) i linii normalnotorowej (1435mm).

Euroterminal Sławków

Euroterminal Sławków – Szlaki komunikacyjne

Euroterminal Sławków usytuowany jest na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej. Miejsce jest bardzo dobrze położone zarówno w odniesieniu do transportu drogowego, kolejowego jak i lotniczego.

Sławków

Połączenie kolejowe:

  • Bezpośrednie połączenie linią LHS (ok. 400 km) przez przejście graniczne Izow/ Hrubieszów poprzez Ukrainę z Dalekim Wschodem,
  • Zgorzelec – Wrocław – Katowice – Kraków – Przemyśl – Medyka,
  • Gdynia – Gdańsk – Warszawa – Katowice – Zebrzydowice,
  • Korytarze transportowe Europa – Azja, podłączenie do Korytarza Paneuropejskiego nr III i VI,
  • Powiązania z koleją regionalną.

Połączenia drogowe:

  • A1 Warszawa – Bielsko Biała (odległość 8 km),
  • A4 Katowice – Kraków (odległość 10 km),
  • E40 Katowice – Kraków (odległość 5 km).

Połączenia lotnicze:

  • Kraków Balice (odległość 57 km),
  • Katowice Pyrzowice (odległość 44 km).

Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa

W ostatnich latach Terminal w Sławkowie rozwijał m.in. połączenia w ramach korytarza transportowego Północ-Południe. Świadczone są m.in. usługi dla istniejących połączeń w relacji Gdańsk – Sławków oraz Sławków – Maddaloni we Włoszech, oraz połączenie z Schwarzheide w Niemczech.

Jednakże, to uzyskanie gotowości do przyjmowania ładunków, które do naszej części Europy mogłyby docierać korytarzem transportowym TMTM okazało się być ogromnym przedsięwzięciem dla terminala w Sławkowie. Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa zapewniła połączenie między Europą a Chinami przez Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i Ukrainę z pominięciem Rosji. Sławków to początek transkaspijskiej trasy TMTM. 6 stycznia 2020 do Sławkowa dotarł pociąg z Chin bez przeładunku na granicy UE. W jednym z naszych poprzednich artykułów dokładniej opisywaliśmy ten temat. Zapraszamy do zapoznania się.

Możliwości przeładunkowe Euroterminala Sławków

Euroterminal Sławków to terminal uniwersalny, gdzie mogą być przeładowywane zarówno kontenery, jak i towary masowe, jak koks czy węgiel.

Swoje zdolności przeładunkowe euroterminal szacuje na prawie 285 tys. TEU kontenerów rocznie. Może też przeładować ok. 2 mln ton węgla, 380 tys. ton wyrobów stalowych, 200 tys. towarów na paletach oraz ok. 365 tys. ton innych towarów masowych, takich jak sól, biomasa czy ziarno.

Źródło: https://euterminal.pl/o-firmie/

Webinar:

Oznakowanie i certyfikacja CE

Wtorek, 11 sierpnia, godz. 18:00

Webinar:

Oznakowanie i certyfikacja CE

wtorek, 11 sierpnia, godz. 18:00