Faktura importowa

Importowanie towarów z zagranicy wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Jednym z ważniejszych dokumentów importowych, o jakie musimy zadbać, jest Commercial Invoice, czyli faktura importowa. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu: czym jest, co powinna zawierać i do czego służy.

Faktura importowa – podstawowe informacje

Faktura importowa stanowi oficjalne pismo wystawiane przez dostawcę towaru lub usługi. Jej główna rola sprowadza się do dokumentowania faktu zawarcia transakcji między importerem a dostawcą. Dane na niej zawarte umożliwiają nam dokonanie odprawy celnej, obliczenie taryf, czy rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Faktura, z racji swojego międzynarodowego charakteru, musi zostać wypełniona w języku angielskim. Jeśli nasz dostawca wypełni ją w swoim ojczystym języku, trzeba będzie się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z jej tłumaczeniem.

Co zawiera faktura importowa?

 • Numer faktury, który jest zgodny z numerem na liście pakowej
 • Data wystawienia faktury
 • Nazwa, adres, dane kontaktowe i numery identyfikacyjne odbiorcy i nadawcy
 • Opis towaru (jego nazwa i związane z nim detale, np.: rodzaj towaru, materiały składowe czy jego przeznaczenie)
 • Ilość w odpowiednich jednostkach (szt., kg)
 • Wartość jednostkową w określonej walucie (domyślnie dolar amerykański)
 • Wartość całego towaru w określonej walucie, potwierdzoną przelewem
 • Warunki dostawy wyrażone odpowiednim symbolem obowiązujących obecnie Incoterms
 • Informacje o kraju pochodzenia towaru (Country of Origin/Made in)
 • Szczegóły ubezpieczenia
 • Podpis oraz pieczątka firmy wystawiającej fakturę

Istotną kwestią dotyczącą danych na fakturze jest to, że żadna pozycja nie może przyjmować wartości zerowej. Z tego powodu należy podać symboliczną wartość przedmiotów, za które w rzeczywistości nie uiszczono opłaty, jak choćby próbki, czy prezenty od naszego kontrahenta.

Wzór faktury handlowej

Faktura handlowa importowa
Przykład faktury importowej

Należy pamiętać, że faktura proforma nie zostanie zaakceptowana przez celników. Z tego powodu zawsze powinniśmy się ubiegać o wystawienie faktury importowej przez naszego kontrahenta.

Faktura importowa – kiedy jej potrzebujemy?

Faktura importowa nie będzie nam potrzebna w przypadku przesyłania towarów wewnątrz Unii Europejskiej (czyli w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej). Jest ona jednak niezbędna, kiedy importujemy towary, czyli innymi słowy, kiedy przewozimy towary z państw trzecich (niezrzeszonych w Unii Europejskiej) na teren UE.

Co, jeśli na fakturze zabraknie danych?

W przypadku, kiedy faktura nie będzie zawierała jednej ze wspomnianych wcześniej informacji, które obligatoryjnie muszą się znaleźć na dokumencie, może ona zostać odrzucona przez Urząd Celny. W takiej sytuacji będziemy musieli ponownie przesłać prawidłowo wypełnioną fakturę, co zdecydowanie opóźni cały proces i narazi nas na dodatkowe problemy natury biurokratycznej. Warto więc dobrze sprawdzić fakturę pod kątem kompletności i zgodności danych, które są na niej zawarte.

Faktura importowa – jak ją najprościej stworzyć?

W dzisiejszych czasach najprostszym sposobem na stworzenie faktury jest skorzystanie z jednego z darmowych szablonów dostępnych online. Stanowi to znaczne ułatwienie i oszczędność czasu. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu, czy dokument na pewno zawiera wszystkie niezbędne rubryki do danych, które powinny się znaleźć na fakturze.

Oceń wpis

5 / 5