Firma spedycyjna

Importując towar z Chin czy z innego kraju musimy często skorzystać z usług spedytora. Firma spedycyjna (ang. freight forwarder/freight forwarding agency) zajmuje się przede wszystkim organizacją transportu, ale nie tylko. W poniższym artykule opisujemy w czym mogą pomóc firmy spedycyjne, kiedy warto skorzystać z ich usług, a także jak znaleźć spedytora odpowiedniego do swoich potrzeb. 

Firma spedycyjna

Spedytorzy to część branży TSL – Transport, Spedycja, Logistyka. Transport to przewóz osób lub ładunków, spedycja to organizacja transportu w bezpieczny i efektywny sposób, a logistyka obejmuje planowanie i zarządzenie łańcuchami dostaw. Firmy spedycyjne mogą oferować kompleks usług TSL i posiadać własną flotę pojazdów, agencję celną itp. lub zajmować się wyłącznie organizacją i zlecać konkretne zadania innych firmom.

Jakie usługi oferuje firma spedycyjna?

Spedytorzy oferują usługi zarówno dla firm jak i osób prywatnych. Działają jako pośrednicy pomiędzy producentem/dostawcą a odbiorcą towaru.

Do usług świadczonych przez spedytorów należą:

 • planowanie i organizacja potrzebnych środków transportu tak, aby towar dotarł na miejsce w jak najkrótszym czasie;
 • obsługa towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania np. niskiej temperatury
 • pakowanie towaru;
 • przechowywanie towaru;
 • kompletowanie niezbędnych dokumentów;
 • ubezpieczenie;
 • odprawa celna;
 • namierzanie towaru.

Należy pamiętać, że niektórzy spedytorzy nie podejmą się transportu produktów takich jak towary niebezpieczne, łatwo psujące się, leki, alkohol czy baterie. Może to wynikać z braku doświadczenia spedytora z tego rodzaju produktami lub braku zgody przewoźnika.

Jak wygląda proces spedycji – etapy

Spedycję można podzielić na następujące etapy:

 1. Transport z miejsca produkcji do magazynu.
 2. Odprawa eksportowa.
 3. Kontrola towaru w oparciu o dokumenty.
 4. Przewóz do kraju importu.
 5. Odprawa importowa.
 6. Umieszczenie towaru w magazynie.
 7. Przewóz towaru na wyznaczone miejsce.
Firma spedycyjna - proces

Pierwszy i ostatni etap nie muszą podlegać firmie spedycyjnej. Odprawa eksportowa może również (w zależności od wybranej reguły Incoterms) należeć do obowiązków sprzedawcy, a nie zatrudnionego przez importera spedytora.

Incoterms 2020 to zbiór Międzynarodowych Reguł Handlu, które dzielą koszty transportu i obowiązki między sprzedawcę a kupującego. Z wybranej reguły wynika m.in. na których etapach działa spedytor wynajęty przez sprzedawcę, a na których firma wynajęta przez importera. Szczegółowe informacje o najnowszych Incoterms można przeczytać w jednym z naszych darmowych e-booków.

Największe firmy spedycyjne na świecie

Do największych firm działających w branży TSL należą m.in.:

 • Kuehne + Nagel – działająca w 109 krajach firma założona w 1890 r. w Niemczech.
 • DSV – firma duńska działająca w ok. 80 krajach. W 2019 r. nabyła szwajcarską Panalpinę.
 • DHL Supply Chain & Global Forwarding – jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm spedycyjnych na świecie. Założona w 1969 r. w Kalifornii. Specjalizuje się w międzynarodowej spedycji i usługach kurierskich.
 • Expeditors – amerykańska firma z siedzibą w Seattle, Washington. Działają na całym świecie.
 • DB Schenker – niemiecka firma działająca w ok. 140 krajach.
 • Sinotrans – jedna z największych firm logistycznych w Chinach.
 • Nippon Express – japońska firma logistyczna działająca w ok. 40 krajach.
 • UPS (United Parcel Service) – międzynarodowa firma amerykańska, zajmująca się dostawą przesyłek i zarządzaniem łańcuchami dostaw.
 • Bolloré Logistics – wcześniej znane jako SDV. Firma prowadzi działalność w 109 krajach i specjalizuje się rynku afrykańskim.
 • CEVA Logistics – powstała po połączeniu TNT Logistics i EGL Eagle Global Logistics. Działa w 160 krajach. Część grupy CMA CMG.
 • Hellmann Worldwide Logistics – niemiecka firma logistyczna działająca na całym świecie.
 • GEODIS – część francuskiej spółki kolejowej SNFC odpowiedzialna za międzynarodową spedycję.
 • Kerry Logistics Network – firma z siedzibą w Hongkongu. Posiada 47 tys. pracowników w 55 krajach i ponad 10 tys. własnych pojazdów.
 • C.H. Robinson Worldwide – amerykańska firma świadcząca usługi transportowe i 3PL (logistykę firm trzecich). Założona w 1905 roku; działa w 39 krajach na pięciu kontynentach.
 • Fr. Meyer’s Sohn – międzynarodowa firma spedycyjna, jedna z największych na świecie w dziedzinie frachtu morskiego.

Wiele światowych firm spedycyjnych takich jak DP Schenker, DSV czy Kuehne + Nagel ma swoje siedziby także w Polsce.

Kiedy trzeba wynająć spedytora?

Kiedy transportujemy towar w ramach Unii Europejskiej, usługi spedycyjne nie są konieczne – transport można zorganizować samemu; wynajęcie spedytora może jednak znacznie ułatwić cały proces. Niektóre firmy nie obsługują handlu międzynarodowego i specjalizują się w usługach na terenie danego kraju czy Unii Europejskiej. Tego rodzaju spedycja w wielu przypadkach wykorzystuje transport drogowy.

Import towarów spoza Unii to nieco bardziej skomplikowany proces. Ze względu na potrzebę wykorzystania paru różnych środków transportu czy odprawę celną, lepiej skorzystać z usług spedytora.

W niektórych sytuacjach np. przy transporcie morskim lub gdy nie mamy możliwości odprawić towarów w kraju eksportu, wynajęcie spedytora jest wręcz konieczne.

Firma spedycyjna – gdzie znaleźć spedytora?

W celu porównania ofert spedytorów warto skorzystać z ShipHub.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz i czekać na wyceny transportu. W ten sposób można uniknąć problemu wyszukiwania firm w Internecie i wysyłania dziesiątek maili. Po złożeniu zapytania, sprawdzeni spedytorzy wysyłają swoje oferty i można je w ten sposób łatwo porównać. Na platformie istnieje również możliwość zadawania spedytorom pytań. Zapytania można składać o transport morski lub kolejowy, drobnicowy (LCL) lub kontenerowy (FCL) we wszystkich kierunkach.

spedycje

Oceń wpis

5 / 5