Importując towar z Chin czy z innego kraju musimy często skorzystać z usług spedytora. Firma spedycyjna (ang. freight forwarder/freight forwarding agency) zajmuje się przede wszystkim organizacją transportu, ale nie tylko. W poniższym artykule opisujemy w czym mogą pomóc firmy spedycyjne, kiedy warto skorzystać z ich usług, a także jak znaleźć spedytora odpowiedniego do swoich potrzeb.
Firma spedycyjna
Spedytorzy to część branży TSL – Transport, Spedycja, Logistyka. Transport to przewóz osób lub ładunków, spedycja to organizacja transportu w bezpieczny i efektywny sposób, a logistyka obejmuje planowanie i zarządzenie łańcuchami dostaw. Firmy spedycyjne mogą oferować kompleks usług TSL i posiadać własną flotę pojazdów, agencję celną itp. lub zajmować się wyłącznie organizacją i zlecać konkretne zadania innych firmom.
Jakie usługi oferuje firma spedycyjna?
Spedytorzy oferują usługi zarówno dla firm jak i osób prywatnych. Działają jako pośrednicy pomiędzy producentem/dostawcą a odbiorcą towaru.
Do usług świadczonych przez spedytorów należą:
- planowanie i organizacja potrzebnych środków transportu tak, aby towar dotarł na miejsce w jak najkrótszym czasie;
- obsługa towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania np. niskiej temperatury
- pakowanie towaru;
- przechowywanie towaru;
- kompletowanie niezbędnych dokumentów;
- ubezpieczenie;
- odprawa celna;
- namierzanie towaru.
Należy pamiętać, że niektórzy spedytorzy nie podejmą się transportu produktów takich jak towary niebezpieczne, łatwo psujące się, leki, alkohol czy baterie. Może to wynikać z braku doświadczenia spedytora z tego rodzaju produktami lub braku zgody przewoźnika.
Jak wygląda proces spedycji – etapy
Spedycję można podzielić na następujące etapy:
- Transport z miejsca produkcji do magazynu.
- Odprawa eksportowa.
- Kontrola towaru w oparciu o dokumenty.
- Przewóz do kraju importu.
- Odprawa importowa.
- Umieszczenie towaru w magazynie.
- Przewóz towaru na wyznaczone miejsce.

Pierwszy i ostatni etap nie muszą podlegać firmie spedycyjnej. Odprawa eksportowa może również (w zależności od wybranej reguły Incoterms) należeć do obowiązków sprzedawcy, a nie zatrudnionego przez importera spedytora.
Incoterms 2020 to zbiór Międzynarodowych Reguł Handlu, które dzielą koszty transportu i obowiązki między sprzedawcę a kupującego. Z wybranej reguły wynika m.in. na których etapach działa spedytor wynajęty przez sprzedawcę, a na których firma wynajęta przez importera. Szczegółowe informacje o najnowszych Incoterms można przeczytać w jednym z naszych darmowych e-booków.
Największe firmy spedycyjne na świecie
Do największych firm działających w branży TSL należą m.in.:
- Kuehne + Nagel – działająca w 109 krajach firma założona w 1890 r. w Niemczech.
- DSV – firma duńska działająca w ok. 80 krajach. W 2019 r. nabyła szwajcarską Panalpinę.
- DHL Supply Chain & Global Forwarding – jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm spedycyjnych na świecie. Założona w 1969 r. w Kalifornii. Specjalizuje się w międzynarodowej spedycji i usługach kurierskich.
- Expeditors – amerykańska firma z siedzibą w Seattle, Washington. Działają na całym świecie.
- DB Schenker – niemiecka firma działająca w ok. 140 krajach.
- Sinotrans – jedna z największych firm logistycznych w Chinach.
- Nippon Express – japońska firma logistyczna działająca w ok. 40 krajach.
- UPS (United Parcel Service) – międzynarodowa firma amerykańska, zajmująca się dostawą przesyłek i zarządzaniem łańcuchami dostaw.
- Bolloré Logistics – wcześniej znane jako SDV. Firma prowadzi działalność w 109 krajach i specjalizuje się rynku afrykańskim.
- CEVA Logistics – powstała po połączeniu TNT Logistics i EGL Eagle Global Logistics. Działa w 160 krajach. Część grupy CMA CMG.
- Hellmann Worldwide Logistics – niemiecka firma logistyczna działająca na całym świecie.
- GEODIS – część francuskiej spółki kolejowej SNFC odpowiedzialna za międzynarodową spedycję.
- Kerry Logistics Network – firma z siedzibą w Hongkongu. Posiada 47 tys. pracowników w 55 krajach i ponad 10 tys. własnych pojazdów.
- C.H. Robinson Worldwide – amerykańska firma świadcząca usługi transportowe i 3PL (logistykę firm trzecich). Założona w 1905 roku; działa w 39 krajach na pięciu kontynentach.
- Fr. Meyer’s Sohn – międzynarodowa firma spedycyjna, jedna z największych na świecie w dziedzinie frachtu morskiego.
Wiele światowych firm spedycyjnych takich jak DP Schenker, DSV czy Kuehne + Nagel ma swoje siedziby także w Polsce.
Kiedy trzeba wynająć spedytora?
Kiedy transportujemy towar w ramach Unii Europejskiej, usługi spedycyjne nie są konieczne – transport można zorganizować samemu; wynajęcie spedytora może jednak znacznie ułatwić cały proces. Niektóre firmy nie obsługują handlu międzynarodowego i specjalizują się w usługach na terenie danego kraju czy Unii Europejskiej. Tego rodzaju spedycja w wielu przypadkach wykorzystuje transport drogowy.
Import towarów spoza Unii to nieco bardziej skomplikowany proces. Ze względu na potrzebę wykorzystania paru różnych środków transportu czy odprawę celną, lepiej skorzystać z usług spedytora.
W niektórych sytuacjach np. przy transporcie morskim lub gdy nie mamy możliwości odprawić towarów w kraju eksportu, wynajęcie spedytora jest wręcz konieczne.
Firma spedycyjna – gdzie znaleźć spedytora?
W celu porównania ofert spedytorów warto skorzystać z ShipHub.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz i czekać na wyceny transportu. W ten sposób można uniknąć problemu wyszukiwania firm w Internecie i wysyłania dziesiątek maili. Po złożeniu zapytania, sprawdzeni spedytorzy wysyłają swoje oferty i można je w ten sposób łatwo porównać. Na platformie istnieje również możliwość zadawania spedytorom pytań. Zapytania można składać o transport morski lub kolejowy, drobnicowy (LCL) lub kontenerowy (FCL) we wszystkich kierunkach.
