Wybór odpowiedniej metody transportu może wydawać się kłopotliwy. Fracht lotniczy to na pewno najszybszy sposób wysyłki towarów, jednakże na tle innych metod, jego cena okazuje się wysoka. Tę opcję zaleca się szczególnie osobom, które chcą przewieźć towary wymagające krótkiego czasu dostawy. Spedycja lotnicza pozwala na dostarczenie załadunku przeważnie w przeciągu 4-7 dni.
Spedycja lotnicza
Rok 2017 to czas rekordów dla spedycji lotniczej. Zdecydowanie większa część importerów, jak i eksporterów decydowała się na wykorzystanie tej metody transportu w tamtym czasie. Wolumen cargo obsłużony w światowych portach wyniósł 119 mln ton (jest to o 8% więcej w porównaniu do 2016 roku).
Najwyższe przewozy frachtu zostały odnotowane przede wszystkim przez rynki afrykańskie i azjatyckie.
Rok 2018 również okazał się bardzo korzystny dla transportu lotniczego, lecz nie tak dobry jak rok poprzedni.
Fracht lotniczy – dalsze perspektywy
Transport lotniczy to bardzo trudny i konkurencyjny biznes, jednakże posiada perspektywy do dalszego rozwoju. Prognozy na kolejne lata zapowiadają się optymistycznie, ze względu na rozwój handlu elektroniką, a także zainteresowanie transportem towarów wrażliwych na czas dostawy czy temperaturę, w której mogą być przewożone (np. farmaceutyki).
Infrastruktura
W Polsce niestety niewiele lotnisk posiada odpowiednią infrastrukturę. Transport cargo rozwija się przede wszystkim w Warszawie i Katowicach. Kolejnym ważnym miejscem rozwoju transportu lotniczego cargo może okazać się również lotnisko w Rzeszowie.
W tym roku podpisano także odpowiednie umowy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, znajdującego się między Warszawą i Łodzią, o czym pisaliśmy niedawno w artykule na temat projektów rozwoju infrastruktury w Polsce.
Kierunki transportu
Do najbardziej obleganych kierunków transportu można zaliczyć przede wszystkim Azję oraz obie Ameryki. Popyt na lotnicze cargo rośnie m.in. w kierunku USA, Chile, Meksyku, Brazylii, Półwyspu Arabskiego i Izraela. Wpływ na to ma szczególnie rozwój e-handlu.
Wymogi celne w Chinach
Od 1 czerwca 2018 roku obowiązują nowe wymogi celne w Chinach.
Przepisy dotyczą m.in. obowiązkowych informacji, które muszą zostać zawarte w lotniczych listach przewozowych dla towarów transportowanych do portów w Chinach. Na dokumentach muszą zostać umieszczone takie informacje jak: pełne dane nadawcy, osoba kontaktowa, numer ID, telefon itp.
To samo dotyczy danych odbiorcy, gdzie musi być podany również numer rejestracji firmy w Chinach tzw. USCI (Unified Social Credit Code).
Ponadto, powstała cała lista nazw zabronionych i dozwolonych, dlatego też zaleca się dokładne opisanie swojej przesyłki. Ewentualne pomyłki mogą doprowadzić do wstrzymania wysyłki, nałożenia kary przez Urząd Celny i obciążenia kosztami składowania w porcie lotniczym.
Ciekawostki
Lotnicze cargo odpowiedzialne jest zaledwie za 1% światowego transportu, jednakże wartość towarów przewożonych na pokładach stanowi ponad 30% światowej wartości transportowanych produktów.
Fracht lotniczy
Spedycja lotnicza pomimo swojej wysokiej ceny jest na pewno dobrym sposobem przewozu towarów. Jest najszybszym środkiem transportu, dlatego zdecydowanie zaleca się go osobom, które przewożą towary o krótkiej dacie przydatności lub produkty o bardzo wysokiej wartości np. owoce czy biżuterię.
Osobom zainteresowanym polecamy również zapoznać się z artykułem na temat przewożenia towarów niebezpiecznych drogą lotniczą.
Zapraszamy także do skorzystania z serwisu ShipHub w celu porównania cen transportu.