Grupowe zamówienia transportowe a redukcja kosztów

Grupowe zamówienia transportowe powoli stają się popularne na polskim rynku. Tego typu działania zdecydowanie pozwolą zredukować koszty. Jak więc działają transportowe zamówienia grupowe i ile można dzięki temu zaoszczędzić? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak działają grupowe zamówienia transportowe?

Całość procesu zamówienia grupowego odbywa się na odpowiednich portalach internetowych. Klienci mogą tam określać swoje zapotrzebowania względem środków transportu, jak również zaznaczyć jaka powinna być cena maksymalna.

Powszechnie wiadomo, że ceny samochodów ciężarowych zależą od negocjacji i przeważnie nie są niskie. Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć koszt inwestycji w sprzęt dzięki grupowym zleceniom. Realizowane są zamówienia na różnego rodzaju pojazdy transportowe.

Przygotowanie zamówienia

Samo przygotowanie zamówienia do niczego nie zobowiązuje osób zainteresowanych. Aby zamówienie okazało się wiążące, należy podpisać odpowiednią umowę, a także złożyć zadatek.

Akceptacja zamówienia jest równoznaczna z podpisaniem przygotowanej wcześniej do każdego zamówienia umowy sprzedaży. Jeśli w ciągu wyznaczonego indywidualnie czasu firmie nie uda się zrealizować zamówienia, zadatek zostaje zwracany.

Ostatnim krokiem zamówienia jest natomiast realizacja podpisanej umowy.

Jakie są korzyści?

Korzystając z grupowych zamówień transportowych klienci na pewno nie tracą. Jeśli wymagania klienta nie zostaną spełnione przez firmę, która się tym zajmuje, do zamówienia nie dochodzi, a klient otrzymuje zadatek z powrotem.

Klienci korzystając z grupowych zamówień transportowych mogą również zaoszczędzić trochę czasu, ponieważ cały proces negocjacji należy do firmy, która się tym zajmuje.  

Jest to bardzo dobra opcja dla małych przedsiębiorstw, ze względu na to iż nie mają one wystarczającej pozycji negocjacyjnej – takiej jaką cieszą się większe przedsiębiorstwa. Pośrednicy pomagają firmom modernizować i rozbudowywać flotę na lepszych warunkach, niż jest to możliwe w pojedynkę.

Ponadto głównym celem jest uniezależnienie mniejszych przedsiębiorstw od poczynań większych graczy.

Dane w liczbach

Dane GUS ujawniają, że polski rynek transportowy to z jednej strony głównie mniejsze firmy, a z drugiej wyeksploatowana flota pojazdów.

  • Pod koniec 2017 roku pojazdy mające 16 – 30 lat, stanowiły jedną trzecich wszelkich pojazdów na drogach.
  • 60% firm transportowych natomiast zatrudnia nie więcej niż 9 osób.
  • W 2018 roku zbankrutowało ponad 1000 firm transportowych. W Polsce brakuje natomiast od 50 tys. do 100 tys. kierowców.

Wszystko wskazuje, że istnieje przestrzeń dla nowoczesnych rozwiązań, które mogą oferować oszczędność, ułatwiać prowadzenie firmy, a także pozwalać przedsiębiorstwom na rozwój.

Grupowe zamówienia transportowe – nowe firmy

W niedawnym czasie na polskim rynku pojawiło się również kilka firm, które zajęły się realizacją zamówień transportowych dla większych grup z branży transportowej.

W zamówieniach grupowych, końcowy zysk klientów zależy tak naprawdę od skali transakcji grupowej, a nie od konkretnej oferty producenta. 

Zakupy grupowe w wielu dziedzinach okazują się korzystne. Zestawienie wielu zamówień w jedno zazwyczaj pozwala na redukcję kosztów i negocjowanie lepszych warunków.

Konsolidacja zleceń, podobnie jak konsolidacja przesyłek, zyskuje na znaczeniu.

Oceń wpis

0 / 5