Hamburg Sud

Hamburg Sud jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się przewozem kontenerów. Stanowi część duńskiej grupy Maersk. Firma została założona w 1871 roku w Hamburgu, gdzie do dzisiaj znajduje się jej główna siedziba.

O firmie Hamburg Sud

Hamburg Sud zajmuje się przede wszystkim transportem morskim oraz dystrybucją ładunku. Jest jedną z topowych firm w dziedzinie przewozu ładunku chłodniowcami (statkami posiadającymi specjalnie chłodzone ładownie przeznaczone dla łatwo psujących się produktów).

Hamburg Sud logo

Historia

Firma powstała na skutek zawiązania spółki akcyjnej przez reprezentantów 11 hamburskich domów handlowych. Flotę Hamburg Sud stanowiły wtedy trzy parowce kursujące do Brazylii.

Do 1914 roku firma operowała ponad 50 jednostkami, jednak straciła całą swoją flotę w wyniku wybuchu II Wojny Światowej. Hamburg Sud musiał rozpocząć swoją działalność od nowa. Aby odzyskać pozycję na rynku firma oddała do eksploatacji statki pasażerskie, kursujące na trasie Hamburg – Buenos Aires w 15 dni.

W 1936 roku Dr. Oetker (wcześniej zajmujący się głównie produkcją proszku do pieczenia) kupił udziały w Hamburg Sud, aby później w 1955 przejąć firmę całkowicie.

W 1939 roku firma miała największą w tamtych czasach na świecie flotę handlową – 52 statki o łącznej pojemności przekraczającej 400 000 GRT, jednakże ponownie ją straciła, ponieważ statki zostały oddane jako część reparacji wojennych.

Po wojnie Hamburg Sud rozpoczął działalność na Morzu Śródziemnym. Firma zaczęła również operować na trasach pomiędzy Ameryką Północną i Południową oraz Australią, włączając w to pierwszy w historii kontenerowiec na świecie pływający z Australii do USA.

W późniejszych latach Hamburg Sud przejmował mniejsze firmy zajmujące się transportem morskim, aby ostatecznie stać się firmą posiadającą jedną z największych flot handlowych na świecie.

Oferta Hamburg Sud

Hamburg Sud tworzy przede wszystkim globalną sieć, łączącą największe porty na świecie. Firma oferuje przewóz wszelkiego rodzaju towarów, w tym ładunki o niestandardowych wymiarach, wymagające bardzo niskiej temperatury w trakcie transportu, jak i ładunki niebezpieczne.

Hamburg Sud szczyci się ofertą transportu „od drzwi do drzwi”, proponując zajęcie się wszystkimi formalnościami przewozu danego towaru na każdym etapie.

Klienci firmy mają też możliwość skorzystania z usługi Instant, dzięki której mogą zamówić przewóz danego ładunku na stronie internetowej, dokonując zaledwie kilku kliknięć.

Nagrody

Przedsiębiorstwo co roku zdobywa wiele nagród, w samym 2019 roku zdobyła Supplier Excellence Award, „Best Green Shipping Line” Award oraz JD Crop Award.

Główne szlaki handlowe

Sieć połączeń Hamburg Sud obejmuje praktycznie cały świat, jednak za jej najważniejsze szlaki handlowe można uznać trasy:

  • z Europy Północnej do Ameryki Północnej i Południowej;
  • z Europy Północnej przez Morze Śródziemne do Chin;
  • z Europy Północnej przez Karaiby do Australii.

Hamburg Sud w liczbach

Pod koniec 2016 roku flota Hamburg Sud liczyła 130 jednostek z łączną zdolnością do transportu około 625 000 kontenerów. Niemiecka firma zatrudniała prawie 6000 pracowników w ponad 250 biurach zlokalizowanych na całym świecie.

W 2021 roku Hamburg Sud będzie świętować 150-tą rocznicę rozpoczęcia działalności.

Pomoc humanitarna

Hamburg Sud wspiera międzynarodowe organizacje pomocowe udostępniając im swoje zasoby. W możliwie najkrótszym czasie, dostarcza niezbędne wsparcie potrzebującym, w postaci np. sprzętu medycznego transportowanego w dane miejsce. Zdarza się tak przeważnie w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi czy huragany.

Hamburg Sud współpracuje również z organizacją SOS Wioski Dziecięce, wspierając jej projekty w różnych krajach.

Zobacz również:

Maersk

MSC

CMA CGM

COSCO

Evergreen Marine

Hapag-Lloyd

Oceń wpis

5 / 5