Hin Leong Trading handlujący ropą bankrutuje

Pandemia koronawirusa i wojna cenowa napędzana przez Arabię Saudyjską i Rosję, spowodowały, że ceny ropy spadły do rekordowo niskich poziomów. Musiało to wpłynąć na stan handlu ropą naftową i oczywiście firm zajmujących się jej magazynowaniem. Hin Leong Trading, ogromna singapurska firma zajmująca się handlem ropą naftową właśnie ogłosiła swój upadek.

800 milinów USD start firmy Hin Leong Trading

Upadek Hin Leong Trading Ltd., jednej z największych firm handlujących ropą naftową stał się faktem. Do tej pory nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wiele przyniesie to strat nie tylko właścicielom, ale i partnerom firmy. Lim Chee Meng, jedyny syn założyciela Hin Leong Trading, ujawnił, że firma ukryła 800 milionów USD strat i sprzedała akcje firmy w celu zabezpieczenia kredytów. W rzeczywistości manko w kasie firmy może przekroczyć 3 miliardy dolarów amerykańskich. Sprawa trafiła do sądu.

Co więcej, zgłoszone zapasy ropy naftowej nie odpowiadają już zapasom zarejestrowanym jako zabezpieczenie kapitału obrotowego i kredytów inwestycyjnych. Akcje zostały sprzedane po rekordowo niskich cenach, dzięki czemu firma mogła utrzymać płynność finansową. Ponadto, okazało się, że straty Hin Leong Trading były skrzętnie ukrywane w ciągu ostatnich kilku lat. Zostały one również pominięte w kwartalnych i rocznych sprawozdaniach finansowych.

Jakie są rzeczywiste straty?

Sprawa jest w sądzie, a zarzuty są bardzo poważne. Hin Leong i Ocean Tankers złożyły już wnioski o ochronę sądową przed wierzycielami. Obie firmy należą do rodziny Lim, która obecnie stara się zabezpieczyć resztę swojego majątku. Chociaż w swoim ostatnim raporcie rocznym z 31 października 2019 r. Hin Leong wycenił swój kapitał własny na 4,56 mld USD, a zysk netto na 78 mln USD, to obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Wierzyciele właśnie dowiedzieli się, że łączne zobowiązania firmy na początku kwietnia wyniosły 4,05 miliarda USD, a aktywa 714 milionów USD. Brakuje więc ponad 3,3 miliarda dolarów. Dodatkowo, wierzyciele zostali poinformowani, że zapasy produktów naftowych są obecnie warte 141 milionów USD. Taka kwota to nic w porównaniu z kwotą 1,28 miliarda USD sprzed niespełna pół roku. Zapasy gotówki spadły do ​​50 mln USD w porównaniu do października 2019 r., kiedy to wynosiły 461 milionów dolarów.

Ponadto, 20 banków wycofało linie kredytowe firmy Hin Leong. Wygląda na to, że to koniec firmy założonej w 1963 roku. Hin Leong Trading przez ostatnie 50 lat była jednym z największych dostawców paliw w Azji i na świecie. Upadek firmy pokazuje skutki gwałtownego spadku cen ropy w wyniku wojny cenowej Arabii Saudyjskiej z Rosją i pandemii koronawirusa.

Oceń wpis

0 / 5