Importując towary z innych krajów, szczególnie spoza Unii Europejskiej, trzeba pamiętać o każdorazowym sprawdzaniu stawek celnych jakie aktualnie obowiązują. W tym celu warto zapoznać się z niektórymi pojęciami. Poznanie ich znacznie ułatwi korzystanie z takich systemów jak ISZTAR czy TARIC, które warto regularnie odwiedzać, jeśli interesuje nas import określonych dóbr. Poniżej wyjaśniamy czym jest System Zharmonizowany oraz Zharmonizowana Taryfa Celna Stanów Zjednoczonych. Prościej mówiąc wyjaśnimy czym jest HS CODE i HTS CODE.

hs code i hts code

HS CODE i HTS CODE – czym jest HS CODE?

System zharmonizowany (HS) – pełna nazwa systemu to Harmonized Commodity Description and Coding System, czyli Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów.

Jest to uznana na całym świecie nomenklatura jednolitej klasyfikacji produktów. Obejmuje ona ponad 5000 grup towarów. System ten obowiązuje w 200 krajach (m.in. w krajach Unii Europejskiej, USA, Japonii, Chinach). HS stanowi podstawę dla systemu Nomenklatury Scalonej (CN, ang. Combined Nomenclature), który stosowany jest w Taryfie Celnej Unii Europejskiej. System ten został stworzony przez Światową Organizację Celną. Ma on za zadanie ujednolicić standardy i sposób zastosowania klasyfikacji produktów. Co 5-6 lat powołany przez Światową Organizację Celną, Komitet Systemu Zharmonizowanego uaktualnia system. Następna nowelizacja nastąpi 1 stycznia 2022 roku.

Każdej grupie przyporządkowany jest sześciocyfrowy kod, który zapewnia jednoznaczną identyfikację grupy.

Przykładowe numery nomenklatury:

  • 6105 10 – koszule męskie lub chłopięce z bawełny
  • 8517 12 – telefony do sieci komórkowych lub do innych sieci bezprzewodowych

HTS CODE

Harmonized Tariff Schedule (HTS Code) – nazywany inaczej Zharmonizowaną Taryfą Celną Stanów Zjednoczonych. Jej głównym celem jest określanie klasyfikacji towarów importowanych do Stanów Zjednoczonych. System ten klasyfikuje towar na podstawie jego nazwy, zastosowania lub materiału użytego do jego budowy. Istnieje ponad 17 000 kodów, a jeden składa się z ośmiu lub dziesięciu cyfr.

Amerykańska Komisja ds. Handlu Międzynarodowego publikuje i utrzymuje klasyfikację w różnych formach. Jednak faktycznie uprawnioną jednostką do udzielania wszelkich prawnie wiążących porad lub informacji są amerykańskie służby celne. Od nich możemy dowiedzieć się o konkretnej klasyfikacji towaru.

Zharmonizowana Taryfa Celna Stanów Zjednoczonych opiera się na globalnym systemie nazewnictwa stworzonym przez Światową Organizację Celną. Amerykański system składa się z 22 sekcji i 99 rozdziałów. Klasyfikacja znajduje się w dokumencie PDF na oficjalnej stronie: https://hts.usitc.gov/current.

Przykładowe numery klasyfikacji towarów:

  • 8417.20.00 – piekarniki
  • 9022.21.00 – aparatura medyczna, weterynaryjna, dentystyczna

Podczas importowania towarów z innych krajów, w tym również z Chin warto wiedzieć czym są tak zwane HS CODE i HTS CODE. Zdecydowanie może ułatwić to sprawdzanie stawek celnych i rozeznanie w nich.

Jeśli interesuje cię import lub eksport zabawek, zobacz nasz artykuł dotyczący HS CODE na zabawki.

Szkolenie Online

Webinar:

Oznakowanie i certyfikacja CE

Wtorek, 11 sierpnia, godz. 18:00

Webinar:

Oznakowanie i certyfikacja CE

wtorek, 11 sierpnia, godz. 18:00