HS CODE na sprzęt fitness

W Polsce rynek sportowy coraz bardziej się rozwija, a coraz więcej Polaków deklaruje uprawianie sportu. Popularność zdobywa w szczególności fitness. Z tego powodu, import sprzętu sportowego fitness wydaje się być bardzo dobrym pomysłem na biznes.

W celu rozpoczęcia importu artykułów sportowych, przede wszystkim należy zapoznać się z HS CODE na sprzęt fitness. Odpowiedni kod nomenklatury pozwala na zidentyfikowanie produktu i późniejsze ustalenie stawek celnych, co jest kluczowe do stwierdzenia czy import danego towaru jest dla nas opłacalny.

HS CODE

The Harmonized Commodity Description and Coding System, czyli Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów w skrócie HS, to międzynarodowa nomenklatura jednolitej klasyfikacji produktów. System wykorzystywany jest także do statystyk dotyczących globalnego handlu. HS CODE składa się z 6 cyfr i jest indywidualny dla każdej grupy towarów. System ten jest używany przez ponad 200 państw na całym świecie.

Oprócz kodów HS istnieją także kody HTS, które używane są w Stanach Zjednoczonych. Warto zapoznać się z różnicami między tymi dwoma systemami.

HS CODE na sprzęt fitness

Sprzęt fitness możemy znaleźć w sekcji XX, w dziale 95.

Poniżej można zobaczyć, jak grupa prezentuje się na tle innych:

HS CODE
sprzęt fitness

Poniżej można zobaczyć, jak wygląda dział sportowy po rozwinięciu:

kod nomenklatury
kod HS

Przykładowe HS CODE na sprzęt fitness

Wartości ceł nałożonych na interesujące nas towary znajdziemy w internetowym systemie ISZTAR lub TARIC.

Przykładowe kody HS, stawka celna oraz nazwa towaru:

  • 9506 91 10 00 – 2,7% – Artykuły i sprzęt do ogólnych ćwiczeń fizycznych, gimnastycznych, lekkoatletycznych, do pozostałych sportów;
  • 9506 32 00 00 – 2,7% – Piłki;
  • 9503 00 10 00 0 – 0% – Rowery do ćwiczeń;
  • 9506919000 – 2,7% – Ciężarki, kettlebell;
  • 9506 91 90 00 – 2,7% – Pozostałe artykuły do ćwiczeń.

Znajomość kodów i dokumentów

Znajomość kodów nomenklatury to podstawa, ale oczywiście to nie wszystko. Uprawianie sportu oprócz sprawiania przyjemności powinno być też dla nas w pełni bezpieczne. Aby importowane przez nas towary, mogły zostać dopuszczone do obrotu, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać wymagania i normy Unii Europejskiej.

Sprzęt fitness co prawda nie jest objęty obowiązkiem znaku CE, ale są pewne wyjątki, z którymi wcześniej należy się zapoznać. Sprzęt sportowy dla dzieci jest traktowany jako zabawki, na które trzeba mieć certyfikację CE. Podobnie sytuacja wygląda ze wszystkimi elementami ochronnymi np. kaskami czy ochraniaczami na ciało.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami o podobnej tematyce:

HS CODE na żywność

HS CODE na zabawki

Oceń wpis

5 / 5