Ile zarabia się w branży TSL?

W ostatnim czasie eksperci opublikowali najnowsze średnie stawki dla pracowników branży TSL. Warto dodać, że ilość pracowników w tej branży, a także zapotrzebowanie na nich stale rośnie i w żadnym innym sektorze nie zwiększyło się tak bardzo jak właśnie w branży TSL. Taka sytuacja wiąże się przede wszystkim ze wzrostem popytu na transport. Czym dokładnie jest TSL i jak przedstawiają się zarobki kierowców zawodowych?

TSL – co to jest?

Skrót TSL oznacza transport-spedycja-logistyka. Jest to zespół działań, który łączy w sobie działania z zakresu transportu, spedycji i logistyki. Dzięki temu połączeniu przewóz jest zdecydowanie bardziej wydajny. Branża TSL odgrywa istotną rolę dla producentów oraz handlu, świadcząc usługi mające na celu sprawne oraz bezpieczne dostarczenie towaru do miejsca docelowego.

Pracownicy w branży TSL

W 2017 roku liczba pracowników branży TSL w Polsce przekroczyła pół miliona, a zainteresowanie nimi wciąż się zwiększało. W pierwszym półroczu 2018 roku aż o 6,6% wzrosło zapotrzebowanie na pracowników z sektorów transportu i gospodarki magazynowej. Według danych GUS zatrudnienie w sektorze transportowym wyniosło w Polsce ponad 658 tys. osób, a liczba ta rośnie z roku na rok.

Zarobki w branży TSL

Eksperci określili przeciętne zarobki oferowane kierowcom i magazynierom. Kierowcy w zależności od uprawnień mają szansę otrzymać wynagrodzenie w wysokości od 5 tys. do 7 tys. zł brutto. Natomiast kierowcy międzynarodowi, którzy posiadają bogate doświadczenie mogą otrzymać nawet 9 tys. zł brutto. Branża TSL nie ogranicza się natomiast wyłącznie do kierowców zawodowych. Obejmuje ona także pracowników obsługujących magazyny. Ich zarobki również różnią się od zajmowanej pozycji i wynoszą od 3,6 tys. do 8,5 tys. zł brutto.

Poniżej możemy zapoznać się z przykładowymi wynagrodzeniami dla poszczególnych stanowisk, podanych w brutto.

StanowiskoWynagrodzenie
Kierowca kat. C6000
Kierowca kat. C+E6500 zł
Kierowca międzynarodowy kat. C+E9000 zł
Magazynier4000
Brygadzista magazynu4800 zł
Kierownik magazynu10000

Należy pamiętać, że zarobki te będą różniły się nie tylko w zależności od posiadanych kwalifikacji, ale także doświadczenia zawodowego pracownika, wielkości firmy i jej lokalizacji.

Osoby zatrudnione na podanych stanowiskach, oprócz wynagrodzenia, otrzymują także dodatkowe świadczenia, ubezpieczenia oraz inne benefity, które należy odliczyć od podanych powyżej kwot. Kierowcy, w zależności od posiadanych kompetencji, mogą liczyć na przykład na ubezpieczenie na życie, świadczenia socjalne, telefon służbowy do celów prywatnych, a także bony towarowe.

W przypadku magazynierów, najczęściej przyznawanym benefitem jest prywatna opieka społeczna. Innymi dostępnymi dodatkami są między innymi ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych oraz świadczenia socjalne. Według ponad 36% ankietowanych brygadzistów magazynu, największa jest na tym stanowisku dostępność dofinansowania zajęć sportowych, a następnie świadczeń socjalnych. Natomiast najczęściej otrzymywanym dodatkiem przez kierowników magazynów jest służbowy telefon.

Poszukiwanie pracowników

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze transportu i gospodarki magazynowej wzrosło do 4510 zł brutto (czyli ok. 3340 zł netto). Ponadto o parę punktów procentowych wzrosło także zatrudnienie specjalistów w sektorze TSL. Transport i gospodarka magazynowa stały się również jednym z głównych działów w sektorze przedsiębiorstw, gdzie potrzebni są nowy pracownicy. Warto wziąć pod uwagę, że podane wynagrodzenie to nie tylko podstawa, ale również wszelkie dodatki, ryczałty i tym podobne.

Oceń wpis

4.2 / 5