Ile zarabia się w branży TSL?

W ostatnim czasie eksperci opublikowali najnowsze średnie stawki dla pracowników branży TSL. Warto dodać, że zainteresowanie pracownikami w tej branży stale rośnie i w żadnym innym sektorze nie zwiększyło się tak bardzo jak właśnie w branży TSL.

TSL – co to jest?

Skrót TSL to po prostu transport-spedycja-logistyka. Jest to zespół działań, który łączy w sobie działania z zakresu transportu, spedycji i logistyki. Dzięki temu połączeniu transport jest zdecydowanie bardziej wydajny.

Pracownicy w branży TSL

W 2017 roku liczba pracowników branży TSL w Polsce przekroczyła pół miliona. Zapotrzebowanie wciąż jednak rośnie. W pierwszym półroczu 2018 roku aż o 6,6% wzrosło zapotrzebowanie na pracowników z sektorów transportu i gospodarki magazynowej.

W 2018 roku w Internecie pojawiło się ponad 27 tys. ogłoszeń dotyczących pracy w sektorze transportu, spedycji jak również logistyki.

Zarobki

Eksperci określili przeciętne zarobki oferowane kierowcom i magazynierom. Kierowcy w zależności od uprawnień mają szansę otrzymać wynagrodzenie w wysokości od 3,9 tys. do 6,2 tys. zł. Natomiast kierowcy międzynarodowi, którzy posiadają bogate doświadczenie mogą otrzymać nawet 8 tys. zł netto (zawierając w tym wszystkie dodatki).

Poniżej możemy zapoznać się z przykładowymi wynagrodzeniami dla poszczególnych stanowisk.

StanowiskoWynagrodzenie
Kierowca kat. C3900 zł
Kierowca kat. C+E4600 zł
Kierowca międzynarodowy kat. C+E6200 zł
Magazynier2500 zł
Brygadzista magazynu3300 zł
Kierownik magazynu6100 zł

Dodatkowe informacje – liczby

Portal Pracuj.pl przedstawił poniższe dane:

6,6% – o tyle procent wzrosło zatrudnienie w Polsce w sektorze transportu i gospodarki magazynowej w I półroczu 2018 roku.

559 000 – tylu pracowników liczył sektor TSL w 2016 roku.

53% – o tyle procent, w latach 2013-2017, wzrosła liczba komercyjnej powierzchni magazynowej w Polsce.

Poszukiwanie pracowników

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu 2019 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze transportu i gospodarki magazynowej wzrosło do 4440,66 zł brutto (czyli ok. 3160 zł netto).

Wzrosło także zatrudnienie specjalistów w sektorze TSL. Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny zatrudnienie wzrosło o 5,3%. Transport i gospodarka magazynowa stały się również jednym z głównych działów w sektorze przedsiębiorstw, gdzie potrzebni są nowy pracownicy.

Warto wziąć pod uwagę, że podane wynagrodzenie to nie tylko podstawa, ale również wszelkie dodatki, ryczałty itp.

Oceń wpis

2.3 / 5