Import mebli – stawki celne oraz wymagania

Napędzana nieustannym popytem branża meblowa wciąż prężnie się rozwija, dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na import mebli. Niskie stawki celne oraz proste wymogi dotyczące dystrybucji mebli to czynniki, które mają znaczący wpływ na powszechność sprowadzania ich od zagranicznych producentów. Przedstawimy państwu, ile wynosi cło na produkty z branży meblowej oraz obowiązki, jakie powinny one spełniać.

Import mebli – stawki celne

Przed przystąpieniem do importu danych towarów, każdy importer powinien zaznajomić się z wysokością ich cła. Sprawdzenie aktualnych stawek celnych umożliwia nam system ISZTAR. Interesującą nas w tym przypadku kategorię znajdziemy w sekcji XX, pod numerem 94.

Wyjątkowo niskie cła na produkty meblowe sprawiają, że ich import jest bardzo opłacalny dla firm z tej branży. Poniżej sporządziliśmy dla państwa listę przykładowych stawek celnych na meble wraz z ich kodami celnymi:

  • 9401610000 – tapicerowane siedzenia z drewnianą ramą (0%)
  • 9403301100 – biurka wykonane z drewna (0%)
  • 9403500000 – drewniane meble do sypialni (0%)
  • 9403700000 – meble wykonane z tworzyw sztucznych (0%)
  • 9403820010 – meble wykonane z bambusa (5.6%)
  • 9403830010 – meble wykonane z rattanu (5.6%)
  • 9404100000 – stelaże pod materace (3.7%)
  • 9403401090 – meble do zabudowy kuchennej (2.7%)

Jakie standardy powinny spełniać importowane meble?

Proces importowy wiąże się z szeregiem działań oraz wymagań, których spełnienie umożliwia nam dystrybucję dóbr na europejskim rynku. Powinniśmy zatem zawsze upewnić się, że sprowadzane przez nas produkty posiadają wymaganą dokumentację oraz odpowiednie oznaczenia. Świadczą one bowiem o spełnianiu przez towary standardów jakościowych, a także bezpieczeństwa dla konsumenta.

Często wymaganym oznakowaniem jest CE, dotyczące regulacji zawartych w dyrektywach Nowego Podejścia. Aby producent mógł nanieść oznaczenie CE na swój produkt, musi on najpierw przejść przez szereg badań kontrolnych. Mają one na celu potwierdzenie, że towar odpowiada normom narzuconym przez Unię Europejską. Większość mebli nie jest objęta obowiązkiem posiadania tego oznakowania. Meble, które powinny mieć oznaczenie CE to:

  1. Meble, które posiadają części ruchome zasilane przez energię inną niż ludzka siła (np. silniczki, siłowniki).
  2. Meble posiadające części elektryczne (wymagające baterii lub zasilacza).
  3. Meble traktowane jako wyroby medyczne (służące do pomocy pacjentowi).

Inne meble niż wyżej wymienione nie muszą posiadać deklaracji ani oznakowania CE. Będą one natomiast podlegać pod wymagania dyrektywy polskiej ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów – 2001/95/WE.

W przypadku mebli posiadających części elektryczne, na przykład z wbudowanym oświetleniem LED, należy zapoznać się również z takimi dyrektywami jak RoHS, LVD czy EMC. Dotyczą one bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych i są konieczne do uzyskania oznaczenia CE na tego typu towarach.

  • RoHS – określa dopuszczalną zawartość szkodliwych substancji stosowanych w urządzeniach elektrycznych oraz elektronicznych.
  • LVD – odnosi się do urządzeń pracujących pod napięciem od 50 do 1000V prądu przemiennego oraz od 75 do 1500V prądu stałego.
  • EMC – dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej, dotycząca urządzeń zawierających aktywne elementy elektroniczne.

Import mebli – podsumowanie

Import mebli jest bardzo opłacalny ze względu na niskie wartości ceł na takie towary. Większość produktów z tej branży nie jest objęta obowiązkiem posiadania specjalnych oznaczeń, w tym CE. Pod przepisy tego oznakowania będą natomiast podlegały meble stosowane jako wyroby medyczne lub meble posiadające elementy elektryczne bądź ruchome. W przypadku tego typu mebli importer powinien pamiętać także o dyrektywach takich jak RoHS, LVD oraz EMC.

Oceń wpis

5 / 5