Import USA 2022 

Import USA w 2022 r. wyprzedził osiągi sprzed pandemii. Każdy miesiąc 2022 roku był rekordowym miesiącem w porównaniu z poprzednimi latami dla portów amerykańskich. Co więcej, lipiec znalazł się w top 3 pod względem wielkości TEU ładunków przewożonych na wschodnie wybrzeże Pacyfiku w 2022 r. Dlaczego import USA 2022 r. jest tak wysoki? 

Import USA 2022 

W lipcu 2022 r. import Stanów Zjednoczonych wyniósł 2,53 mln TEU (kontenerów 20-stopowych). Wzrósł on o 3% w porównaniu z poprzednim rokiem, co oznacza również, że wzrósł o 15% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii (lipiec 2019 r.). W rekordowym lipcu odnotowano jedną z najwyższych wielkości w historii. Wielkość importu Stanów Zjednoczonych była rekordowa pomimo anulowanych zamówień o wartości miliardów dolarów. Wysokie osiągi przyczyniły się do długich kolejek oczekujących statków w portach. Długie czasy oczekiwania statków sprawiają, że efektywne działanie łańcucha dostaw jest prawdziwym wyzwaniem. 

Import USA w TEU
Import USA 2019-2022 w TEU, dane: Descartes 

Lipiec w 2022 r. był również rekordowym miesiącem importu z Chin dla tego roku. Chińskie towary importowane do USA wzrosły o 75% TEU rok-do-roku (łącznie 994,927 TEU). 

Inflacja, spowalniająca gospodarka i wysokie koszty paliwa nie miały tak negatywnego wpływu, jak oczekiwano. W lipcu 2022 r. 10 największych portów w USA odnotowało wzrost o 0,7% rok-do-roku. Podczas gdy wielkość importu największych portów Zatoki Perskiej i Wschodniego Wybrzeża wzrosła o 6,6%, wielkość importu w portach Zachodniego Wybrzeża spadła o 4,9%. Na przykład, Northwest Seaport Alliance (NWSA), partnerstwo między Portem Seattle a Portem Tacoma, odnotowało spadek wielkości importu w TEU w lipcu o 30,4%. Wzrost ten jest hamowany przez: 

  • wydłużający się czas przestoju w portach doprowadzający do opóźnień 
  • zatłoczenie portów w Azji (związane z ograniczeniami COVID-19) 
  • wąskie gardła w łańcuchu dostaw 
  • brak możliwości reagowania na rosnący popyt w regionalnych magazynach. 

Jak będzie się kształtował import USA w przyszłości? 

Chociaż wielkość importu w sierpniu 2022 r. może nie przewyższyć tej z lipca, porty z dużą ilością statków oczekujących w portach takich jak Nowy Jork/New Jersey, Georgia, Savannah i Houston, odnotowują duże wolumeny importu z powodu zaległości ładunkowych na morzu. Oczekuje się, że import z USA zwolni do końca 2022 r., ale nadal będzie wyższy niż w 2021 r.

Import portów USA
Dane i prognozy dla amerykańskich portów Los Angeles/Long Beach, Oakland, Seattle i Tacoma na Zachodnim Wybrzeżu; Nowy Jork/New Jersey, Wirginia, Charleston, Savannah, Everglades, Miami i Jacksonville na wschodnim wybrzeżu oraz Houston na wybrzeżu Zatoki Perskiej. Dane: NRF/Hackett Associates Global Port Tracker

Wiele portów Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza te największe z nich, niedługo osiągnie pułap przepustowości. Zatłoczenie portów jest poważnym problemem, które będzie zakłócać łańcuchy dostaw dopóki nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany infrastrukturalne. Rozwiązaniem mogą być nowe terminale kontenerowe lub nawet nowe porty kontenerowe; w ten sposób można skutecznie poradzić sobie z rosnącym popytem i wolumenem w USA. 

Zobacz największe porty kontenerowe 2022

Oceń wpis

5 / 5