Import z Argentyny

Argentyna to ósme największe państwo na świecie. Kraj ten łączy w sobie cechy kultury latynoamerykańskiej, europejskiej i lokalnej. Jest to trzecia największa gospodarka na kontynencie i brama na Amerykę Południową. Unia Europejska jest trzecim największym partnerem handlowym Argentyny. W tym artykule omawiamy import z Argentyny.

Wymiana handlowa między Argentyną a Polską

Argentyna to jedna z potęg w przemyśle spożywczym. Hitami eksportowymi Argentyny są produkty spożywcze, głównie wyroby z soi, kukurydza, pszenica, wołowina, herbata yerba i owoce. Poza tym, Argentyna eksportuje głównie pojazdy silnikowe do transportu towarów, ropę naftową i gaz ziemny.

Głównymi partnerami handlowymi Argentyny są Brazylia, Chiny i Unia Europejska.

Argentyna eksportuje do UE głównie:

 • produkty spożywcze, wyroby tytoniowe (37%)
 • wyroby chemiczne (22%)
 • żywe zwierzęta i produkty odzwierzęce (14%).

UE eksportuje do Argentyny głównie towary przemysłowe:

 • maszyny i sprzęt transportowy (28%)
 • wyroby chemiczne i farmaceutyczne (25%).

Wielkość eksportu do Argentyny z Polski wynosi ok. 270 mln PLN. Hitami eksportowymi z Polski są:

 • maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części
 • pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu
 • tworzywa sztuczne.

Import z Argentyny do Polski wynosi dziesięć razy więcej niż eksport z Polski – ok. 2,83 mld PLN (0,3% udziału w imporcie Polski). Z Argentyny najczęściej importowano:

 • artykuły spożywcze
 • produkty pochodzenia roślinnego
 • pojazdy.

Co importować z Argentyny?

Z Argentyny do Polski importuje się głównie produkty takie jak:

 • pozostałości z ekstrakcji oleju sojowego
 • orzeszki ziemne, nieprażone ani niepoddane w inny sposób obróbce cieplnej, nawet łuskane lub łamane
 • kukurydza
 • owoce cytrusowe, świeże lub suszone
 • tytoń nieprzetworzony; odpady tytoniowe
 • filety rybne i pozostałe mięso rybie.

Ile wynosi cło z Argentyny?

Stawki celne, na podstawie których kalkuluje się wysokość cła, dostępne są w systemach taryfowych ISZTAR (polski) i TARIC (unijny). W systemach dostępne są także informacje dotyczące ograniczeń w przewozie i wysokość podatków.

Stawki celne na towary z Argentyny znajdują się zazwyczaj pod pozycją Erga Omnes w karcie grupy produktów. Jeśli jednak wprowadzono wyłączenie, należy wyszukać Argentynę na liście wyszczególnionych krajów. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku stawki celnej na świeże cytryny.

Import z Argentyny cło ISZTAR

Przykładowe stawki celne na artykuły importowane z Argentyny:

 • makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji oleju sojowego (2304000000) – 0%
 • orzeszki ziemne w łupinkach (1202410000) – 0%
 • automatyczna hydrodynamiczna skrzynia biegów (8708405010) – 4,5%
 • kukurydza zwyczajna (1005900020) – stawka niepreferencyjna dla przeznaczenia końcowego: 0 EUR / 1000 kg
 • świeże cytryny (0805501010) – 125.9 EUR / 100 kg
 • świeże mandarynki (0805219011) – 16%
 • tytoń suszony powietrzem na jasny (2401203599) – 11,2% MIN 22 EUR / 100 kg MAX 56 EUR / 100 kg
 • morszczuk argentyński do przetwórstwa (0304741510) – 7,5%.

Transport towarów z Argentyny

Transport morski z Argentyny

Znaczna część towarów w handlu międzynarodowym przewożona jest frachtem morskim. Transport morski umożliwia przemieszczanie wielu ładunków na dalekie dystanse za stosunkowo niską cenę. Główny podział typów przewozów morskich to przewóz drobnicowy (LCL), gdzie przestrzeń kontenera jest dzielona między kilku przedsiębiorców, oraz pełnokontenerowy (FCL), gdzie jeden przedsiębiorca wynajmuje cały kontener. Przewóz morski towarów z Argentyny do państw UE trwa przeciętnie 4-6 tygodni.

Dowiedz się więcej o różnicach między FCL i LCL.

Transport lotniczy z Argentyny

Najszybszą, lecz także i kosztowną metodą przewozu jest transport lotniczy. Przewozy lotnicze pozwalają na szybkie i bezpieczne przemieszczenie towarów. Transport lotniczy z Argentyny do Europy trwa około tydzień.

Jak przeprowadzić import z Argentyny?

Zasady importu z Argentyny do Unii Europejskiej jest podobny jak w przypadku importu z innego kraju trzeciego. Import z Argentyny krok po kroku:

 1. Zarejestruj działalność gospodarczą.
 2. Złóż wniosek o przyznanie numeru EORI.
 3. Zarejestruj się w Bazie Danych Odpadowych.
 4. Znajdź dostawcę w Argentynie, na przykład podczas targów handlowych (Tecno Fidta, Batimat Expovivienda, Envase Alimentek, Automechanika Argentina) lub na platformach B2B.
 5. Zweryfikuj dokumenty wymagane w przypadku importu niektórych produktów.
 6. Zamów próbki.
 7. Przeprowadź kontrolę jakości towarów.
 8. Opłać zamówienie (z zaliczką lub w transzach).
 9. Zleć transport towarów z Argentyny (oferty spedytorów porównasz na ShipHub.pl).
 10. Dokonaj odprawy celnej (skorzystaj z usług agencji celnej).
 11. Możesz wprowadzić towar na rynek.

Import z Argentyny – niezbędne dokumenty

Importerzy muszą dopełnić wielu formalności, by produkt mógł zostać dopuszczony do obiegu gospodarczego. Do odprawy celnej potrzeba przynajmniej:

Lista ta może być poszerzona o np. dokumenty wynikające z Dyrektyw Nowego Podejścia, certyfikaty i licencje.

Kultura biznesu w Argentynie

Poznanie kultury biznesu partnerów, z którymi współpracujemy jest ważne, gdyż ułatwia to komunikację i przeprowadzanie negocjacji.

Argentynę czasem określa się jako latynoską Europę, kraj, który łączy europejskie i lokalne wartości. Językiem urzędowym Argentyny jest hiszpański (lokalna odmiana), a ok. 90% ludności wyznaje religię rzymskokatolicką.

Co jest istotne w argentyńskiej kulturze biznesu?

Argentyńskie powitanie

W otoczeniu biznesowym w Argentynie wita się uściskiem dłoni utrzymując kontakt wzrokowy z drugą osobą. Pierwszeństwo mają osoby z wyższą rangą oraz starsze. Ważne jest tytułowanie rozmówcy, na przykład stopniem naukowym. Jeśli jest ono nieznane, wystarczy dodać Señor lub Señora przed nazwiskiem.

W przypadku prywatnych relacji powszechne jest całowanie się w policzek na powitanie i uścisk.

Hierarchia w biznesie

Z powodu przywiązania do hierarchii, osoby decyzyjne są wielce szanowane. Należy okazywać szacunek osobom na najwyższych szczeblach, ale także starać się rozwinąć z nimi prywatne relacje.

Komunikacja pozawerbalna

Argentyńczycy to bardzo ekspresywny i entuzjastyczny naród, co wyrażają gestami i mową ciała. Koncept przestrzeni osobistej właściwie nie istnieje.

Ważne! Aby na coś wskazać, użyj całej dłoni zamiast palca wskazującego.

Ubiór w Argentynie

Argentyńczycy przykładają ogromną wagę do ubioru. Dress code w Argentynie zależy od branży i cech spotkania biznesowego. Ubiór formalny jest raczej konserwatywny – oczekuje się ciemnego garnituru u mężczyzn i kostiumu lub zakrywających sukienek u kobiet.

Spotkania biznesowe w Argentynie

 • Na spotkania biznesowe w Argentynie należy umawiać się z tygodniowym lub nawet trzytygodniowym wyprzedzeniem. Na kilka dni przed spotkaniem trzeba je potwierdzić. Umawiać się można telefonicznie lub mailowo, lecz spotkania powinny się odbywać twarzą w twarz.
 • Na początku spotkania odbywa się wymiana wizytówek. Dobrze jest przygotować wersję dwujęzyczną i podać drugiej stronie wizytówkę wersją hiszpańską do góry.
 • Na przełamanie lodów uprawia się small talk, a pierwsze spotkania są z reguły nastawione na wspólne poznanie się.
 • Powszechne jest wcinanie się rozmówcy, ale nie wtedy, kiedy nie jest się częścią rozmowy. Podniesione głosy niekonieczne oznaczają wzburzenie.
 • Kontrakty są wielostronicowe i szczegółowe.
 • Nie należy naciskać na zakończenie spotkania, nawet jeśli się ono przeciąga.

Punktualność

Argentyńczycy są z reguły punktualni, lecz od kontrahentów oczekują oni bezwzględnej punktualności. Punktualność jest wyrazem szacunku wobec drugiej osoby i jej czasu.

Negocjacje z Argentyńczykami

Rozmawiając z kimś należy utrzymywać kontakt wzrokowy; w ten sposób wyraża się szczerość. Konflikty nie są rzeczą pożądaną, dlatego Argentyńczycy unikają ich za wszelką cenę. Goście zapunktują, jeśli będą używać hiszpańskiego (w lokalnej wersji) podczas negocjacji i przygotują dwujęzyczne dokumentny.

Spotkania przy posiłku

Argentyńczycy wpisują się w kulturę propartnerską, dlatego ważne jest dla nich zacieśnianie biznesowe więzi poprzez na przykład wspólne posiłki. Takie posiłki mają za zadanie bliższe poznanie się, dlatego zaleca się nie poruszać tematów biznesowych, chyba że Argentyńczyk sam to zrobi. Najbezpieczniejszym tematem jest rodzina, zaraz po niej piłka nożna. Z zasady rachunek płaci ten, kto zaprasza.

Prezenty dla argentyńskich kontrahentów

W otoczeniu biznesowym nie oczekuje się prezentów, chyba że istnieje już relacja. Ceni się zagraniczne alkohole, jako że podatek na nie w Argentynie jest wysoki. Prezenty są otwierane zaraz po ich przyjęciu.

Siesta

Siesta to obowiązkowa kilkugodzinna (3-4 godziny) przerwa w ciągu dnia na odpoczynek. Z tego powodu ustalając godzinę spotkania biznesowego, warto unikać godzin popołudniowych.

Dżentelmeńskość

W argentyńskim świecie biznesowym przeważają mężczyźni. Mimo że nierówność płciowa występuje w Argentynie, mocno ugruntował się tam koncept rycerskości mężczyzn wobec kobiet. Częstym widokiem jest przepuszczanie kobiet w drzwiach, wypuszczanie kobiet pierwszych z windy, czy płacenie rachunku za posiłek przez mężczyznę jeśli jest on w towarzystwie kobiety.

Import z Argentyny – podsumowanie

 • Najpopularniejsze importowane produkty z Argentyny to Polski to artykuły spożywcze, produkty pochodzenia roślinnego oraz pojazdy.
 • Przewóz towarów z Argentyny do Europy trwa od jednego do kilku tygodni.
 • W kontaktach biznesowych z Argentyńczykami należy szanować hierarchię i starać się rozwinąć prywatne relacje.

Oceń wpis

4.3 / 5