Import z Chin – Poradnik

Import z Chin jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. Wymaga dobrego przygotowania i zaznajomienia z realiami panującymi w Chinach. Na całe przedsięwzięcie składa się wiele czynników. Począwszy od wyszukania i weryfikacji dostawcy, po transport towarów i odprawę celną. Każdy z tych etapów wymaga wiedzy, która jest niezbędna w uniknięciu oszustw czy dodatkowych, nieprzewidzianych opłat. Niestety, z doświadczenia wiemy i bardzo często spotykamy się z wieloma oszustwami wobec polskich importerów. Z tego względu opracowaliśmy krótki poradnik z najważniejszymi informacjami o tym na co zwrócić szczególną uwagę importując towary z Chin.

Import z Chin – od czego zacząć?

Planując rozpoczęcie importu przede wszystkim należy znaleźć odpowiedniego dostawcę towaru, który chcemy sprowadzać. W serwisach typu Alibaba czy Made in China znajdziemy bardzo wielu chińskich dostawców, jednak wybranie tego jednego może być kłopotliwe. Po pierwsze należy zweryfikować czy nasz dostawca to wiarygodne źródło. Trzeba zwrócić uwagę na to czy jest to firma handlowa czy producent, a co najważniejsze zorientowanie się w certyfikacji jaką posiada na interesujący nas produkt.

Podstawowym obowiązkiem importera jest zapewnienie, że sprowadzany produkt jest bezpieczny i zgodny z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. W tym celu należy prosić dostawcę o przedstawienie dokumentacji. To jaka będzie to dokumentacja zależy od rodzaju produktu, natomiast większość towarów sprowadzanych z Chin musi mieć oznakowanie CE. Po otrzymaniu dokumentów konieczna jest ich weryfikacja. Niestety bardzo często zdarza się, że chińscy kontrahenci fałszują dokumenty, a to importer ponosi odpowiedzialność w przypadku granicznej kontroli towaru.

Jako ChinskiRaport.pl przeprowadzamy weryfikację chińskich kontrahentów. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszej strony.

Transport przy imporcie z Chin

Jeżeli z naszym chińskim kontrahentem udało się nam znaleźć porozumienie w powyższych kwestiach, należy przejść do uzgadniania warunków transportu. Tutaj kluczowa jest znajomość warunków Incoterms 2020. Częste problemy z dostawą towarów wynikają z nieznajomości tych reguł, dlatego zalecamy dogłębne zapoznanie się z Incoterms 2020.

Warto także zaznaczyć, że wybór warunków Incoterms 2020 zależy także od rodzaju transportu jaki wybierzemy. Poniżej zamieszczamy tabelkę, która to ilustruje:

Rodzaj transportu CIF FOB DDP DAP EXW
Morski Tak Tak Tak Tak Tak
Kolejowy     Tak Tak Tak
Lotniczy     Tak Tak Tak
Zaleca się   Tak   Tak Tak

Podczas importu z Chin zdecydowanie odradzamy transport na warunkach DDP. Chińczycy często błędnie interpretują tę regułę. Chińska strona może twierdzić, że zapłaci za importera podatek VAT i cło, jednak w rzeczywistości nie mają takiej możliwości i w przypadku kontroli celnej to importer musi pokryć te koszty.

Import towarów z Chin – o czym jeszcze należy pamiętać?

Import z Chin wiąże się z koniecznością dokonania odprawy celnej oraz z opłaceniem należności celno-skarbowych. Bardzo ważna jest wcześniejsza znajomość stawek celnych na interesujący nas produkt, bo wtedy możemy sprawdzić czy w ogóle opłaca nam się sprowadzać dany towar lub w jakich ilościach go importować tak, aby transakcja była korzystna.

Do sprawdzania stawek celnych służy system ISZTAR i TARIC. Co więcej, w systemie można sprawdzić także czy na produkt nie są nałożone obostrzenia przy imporcie. Bardzo ważna jest znajomość kodów celnych, które są podstawą przy każdym imporcie. Podanie tego kodu na dokumentach celnych, czy fakturze handlowej może znacznie przyspieszyć całą procedurę kontroli granicznej.

Import z Chin – szkolenie

W swojej ofercie serwisu ChinskiRaport.pl mamy ofertę szkoleń, które przygotowują do przeprowadzania samodzielnego i przede wszystkim bezpiecznego importu z Chin. Program przygotowany jest zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych. Kursy prowadzone są stacjonarnie w największych miastach w Polsce oraz w formie online.

Na szkoleniach dowiesz się m.in.:

  • jak wyszukać dostawcę w Chinach;
  • o sposobach skutecznych negocjacji z chińskim kontrahentem;
  • jak bezpiecznie zapłacić za towar;
  • jakie dokumenty potrzebne są do odprawy celnej;
  • jak obliczyć cło i VAT.

Pełną agendę i aktualną listę najbliższych szkoleń znajdziesz na oficjalnej stronie ChinskiRaport.pl.

Oceń wpis

4.9 / 5