Import z Filipin

Filipiny to jeden z największych południowoazjatyckich rynków. Łączy w sobie kultury Wschodu i Zachodu. Unia Europejska jest czwartym największym partnerem handlowym Filipin. Ponadto, od lat dyskutuje się o umowie wolnego handlu między UE a Filipinami. W tym artykule przedstawiamy, jak przeprowadzić import z Filipin.

Wymiana handlowa między Filipinami a UE i Polską

Filipiny to kraj wyspiarski i 32. największa gospodarka na świecie pod względem nominalnego PKB. Z tego kraju największą popularnością cieszą się układy scalone, akcesoria do maszyn i transformatory elektryczne. Filipiny to największy eksporter rudy i koncentratu niklu, a także srebra i metali nieszlachetnych pokrytych złotem.

Głównymi partnerami handlowymi Filipin są Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Filipiny eksportują do UE przede wszystkim:

  • sprzęt telekomunikacyjny
  • maszyny
  • żywność
  • instrumenty optyczne
  • wyroby chemiczne.

UE eksportuje do Filipin głównie:

  • maszyny
  • sprzęt transportowy
  • wyroby chemiczne.

Import Polski z Filipin wynosi ok. 190 mln PLN. Są to przede wszystkim takie kategorie produktów jak:

  • maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części
  • przyrządy i aparatura, optyczne, fotograficzne, kinematograficzne
  • owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów
  • odzież i obuwie.

Import Filipin z Polski wynosi ponad 250 mln EUR. Najczęściej sprowadzane są:

  • statki powietrzne, statki kosmiczne i ich części
  • produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny
  • maszyny i urządzenia mechaniczne; sprzęt elektryczny.

Co importować z Filipin?

Maszyny i urządzenia to najczęściej sprowadzana kategoria produktów z Filipin. Polski import z Filipin to między innymi:

  • dyski, taśmy, półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej
  • elektroniczne układy scalone
  • elektronika użytkowa
  • włókna optyczne oraz wiązki włókien optycznych; kable światłowodowe
  • maszyny drukarskie.

Ile wynosi cło z Filipin?

Wysokość cła zależy m.in. od stawki celnej. Stawka celna jest różna w zależności od kategorii produktu. Wysokości te są dostępne w systemach taryfowych – w polskim systemie ISZTAR oraz unijnym TARIC. W systemach tych znajdują się także dodatkowe informacje na temat przywozu.

Filipiny są jednym z krajów objętych GSP+, szczególnym rozwiązaniem motywacyjnym dotyczącym zrównoważonego rozwoju i dobrych rządów. Większość stawek wobec krajów GSP+ została obniżona bądź wynosi 0%. Stawka do Filipin jest więc taka sama, jak dla innych krajów objętych GSP+.

Cło na produkty z Filipin

Przykładowe stawki celne na artykuły importowane z Filipin:

  • karty inteligentne (8523520000) – 0%
  • wielokomponentowe układy scalone (8542311100) – 0%
  • laptopy (8471300000) – 0%
  • soczewki kontaktowe (9001300000) – 0%
  • diody, nie LED (8541100000) – 0%
  • maszyny do druku fleksograficznego (8443160000) – 0%
  • zespoły elektroniczne (8473502000) – 0%.

Transport towarów z Filipin

Transport morski z Filipin

Najpopularniejszą metodą przewozów międzynarodowych jest transport morski. Dzięki frachtowi morskiemu można przewozić duże ilości produktów na dalekie dystanse przy niewysokim koszcie. Przewozy morskie można podzielić na LCL i FCL. Przewóz pełnokontenerowy FCL oznacza jeden kontener na przedsiębiorcę, a drobnicowy – podzielenie przestrzeni kontenera między kilku nadawców.

Transport morski z Filipin do Europy trwa około czterech tygodni.

Transport lotniczy z Filipin

W niektórych przypadkach, na przykład szybko psującej się żywności, cztery tygodnie tranzytu to za długo. Tu z pomocą przychodzi transport lotniczy. Fracht lotniczy jest bezpieczniejszy i szybszy od morskiego, lecz także droższy.

Przewóz lotniczy towarów z Filipin do Europy trwa około jednego tygodnia.

Wyceń transport za darmo

Jak przeprowadzić import z Filipin?

Import do Unii Europejskiej działa generalnie na tych samych zasadach niezależnie od tego, skąd sprowadzane są towary. Import z Filipin przedstawia się następująco:

  1. Rejestracja działalności gospodarczej.
  2. Otrzymanie numeru EORI.
  3. Rejestracja w Bazie Danych Odpadowych.
  4. Znalezienie filipińskiego dostawcy, na przykład na platformach B2B lub podczas targów handlowych (Philbeauty, Wofex, Manila Auto Show, Philconstruct Manila).
  5. Weryfikacja dokumentów i certyfikatów.
  6. Zamówienie próbek.
  7. Przeprowadzenie kontroli jakości towarów.
  8. Zamówienie towarów i zapłata (z zaliczką lub w transzach).
  9. Organizacja przewozu towarów z Filipin (porównaj oferty spedytorów na ShipHub.pl).
  10. Odprawa celna.
  11. Wprowadzenie towaru na rynek docelowy.

Import z Filipin – niezbędne dokumenty

Aby pomyślnie odprawić towar trzeba spełnić wiele formalności. Najważniejsze dokumenty importowe to:

W niektórych przypadkach potrzebne są certyfikaty i licencje, np. deklaracja zgodności CE.

Kultura biznesu w Filipinach

Aby ułatwić nawiązanie relacji z przedsiębiorstwami na rynku docelowym, warto jest poznać kulturę biznesu kraju partnerów.

Na kulturę Filipin najbardziej wpłynęły kultury Hiszpanii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Z 70 tys. wysp wyłaniają się trzy główne – Luzon na północy, Visayas w centrum i Mindanao na południu. W Filipinach przeważa chrześcijaństwo, a konkretnie katolicyzm. Językami urzędowymi Filipin są filipiński, głównie jego odmiana tagalog, oraz angielski. W powszechnym użyciu jest język angielski zmieszany z językiem tagalog.

Co jest istotne w filipińskiej kulturze biznesu?

Powitanie

W Filipinach powitanie inicjuje osoba starsza wiekiem bądź wyższą pozycją w firmie. Uściskowi dłoni powinien towarzyszyć uśmiech. Na umówione spotkania należy zjawić się punktualnie.

Kolektywizm

Filipińskie społeczeństwo charakteryzuje kolektywizm. Oznacza to, że Filipińczycy przekładają potrzeby grupy ponad swoje. Czują oni bliską więź z członkami rodziny oraz mieszkańcami z tej samej miejscowości.

Relacje biznesowe

Ważną wartością dla Filipińczyków jest rodzina, dlatego tak powszechne są rodzinne przedsiębiorstwa. Dla nich relacje biznesowe są na równi z relacjami międzyludzkimi. Rozwijanie relacji, nie tylko w aspekcie biznesowym, jest wskazane dla lepszej współpracy.

Hierarchia w biznesie

Chociaż Filipińczycy są przywiązani do hierarchii, przy podejmowaniu decyzji bierze się pod uwagę opinię grupy. W zależności od pozycji w hierarchii, dynamika relacji jest inna. W codziennym życiu rozmawiając ze starszymi osobami z tego samego pokolenia, przed imieniem należy dodać „kuya” wobec mężczyzn, wobec kobiet – „ate”. Powszechne jest dodawanie zawodu przed imieniem, np. wobec lekarzy, prawników i nauczycieli.

Komunikacja w kontekście biznesowym

Filipińczycy są znani z życzliwości i gościnności. Uwielbiają dzielić się historiami z życia codziennego. Preferują rozmawiać o biznesie twarzą w twarz. Przed przystąpieniem do rozmowy o sprawach biznesowych jednak warto pogawędzić o rodzinie lub przyjaciołach. Nie należy zadawać bezpośrednich pytań. „Tak” nie zawsze znaczy, że kontrahent się zgadza w danej sprawie.

Komunikacja pozawerbalna ma duże znaczenie w Filipinach, gdyż gestykulacja pomaga przekazać wiadomość. Uniesione brwi i uśmiech mogą być powitaniem bądź potwierdzeniem. Wpatrywanie się w kogoś nie jest wskazane – jako agresywne zachowanie może być odebrany długi kontrakt wzrokowy między mężczyznami. Przyzywanie kogoś palcem także jest źle odbierane.

Ubiór w Filipinach

Strój biznesowy w Filipinach jest formalny. Mężczyźni ubierają garnitury, a kobiety komplety lub sukienki. Jako że w kraju panuje klimat równikowy monsunowy, zaleca się w miarę luźną, lekką, zakrywającą odzież.

Prezenty w otoczeniu biznesowym

Obdarowywanie prezentami jest powszechne w filipińskim otoczeniu biznesowym. Prezenty są przekazywane zazwyczaj po podpisaniu kontraktu. Nie powinny być one zbyt ekstrawaganckie; najpopularniejszymi opcjami są kwiaty, perfumy, słodycze oraz alkohole.

Twarz w Filipinach

Zachowanie twarzy to bardzo ważna kwestia w Filipinach. Publiczne okazywanie skrajnych emocji, wytykanie komuś błędów lub krytykowanie może doprowadzić do utraty twarzy i pogorszenia stosunków. W przypadku ambarasujących sytuacji Filipińczycy ukrywają zawstydzenie śmiechem bądź zmieniają temat.

Etykieta przy stole

  • Opieranie łokci o stół jest odbierane jako brak szacunku.
  • Na szycie stołu siada gospodarz bądź osoba płacąca za posiłek.
  • Nie należy odchodzić od stołu dopóki wszyscy nie skończą.
  • W przypadku odwiedzin w domu przed wejściem należy zdjąć buty.

Import z Filipin – podsumowanie

  • Do Polski z Filipin najczęściej importowana jest elektronika i jej części.
  • W zależności od metody transportu towarów, czas przewozu trwa od jednego tygodnia do czterech.
  • W Filipinach stawia się na relacje międzyludzkie, co warto wziąć pod uwagę nawiązując współpracę z filipińskimi kontrahentami.

Oceń wpis

3.7 / 5