Japonia to słynące z innowacyjnych technologii państwo wyspiarskie, zajmujące trzecie miejscu wśród największych gospodarek świata (poza Unią Europejską). Dynamicznie rozwijający się tam przemysł elektroniczny oraz maszynowy sprawia, że import z Japonii jest powszechny na tak szeroką skalę. Przedstawiamy najważniejsze aspekty importu towarów z Kraju Kwitnącej Wiśni: cło na produkty, dostępne środki transportu, a także wymagane dokumenty.
Import z Japonii – produkty
W 2019 r. import towarów z Japonii do Polski wyniósł 2,6 mld euro. Udział Japonii w polskim imporcie stanowi ogółem 1,9% i zajmuje tym samym 13. miejsce wśród naszych partnerów. Mimo że udział ten wciąż wzrasta, to nadal jest dużo mniejszy od udziału np. Stanów Zjednoczonych, który wynosi około 2,8%.
Z Japonii importujemy głównie:
- maszyny, urządzenia mechaniczne, elektryczne i ich części;
- pojazdy, samoloty, statki, a także inne środki transportu;
- różne artykuły przemysłowe.
Do głównych sektorów japońskiej gospodarki zaliczamy przemysł samochodowy oraz elektroniczny. Najpopularniejsze marki z tych branż, których towary znajdziemy również na polskim rynku, pochodzą właśnie z Japonii. Zdecydowaną przewagę w imporcie z Japonii stanowi więc przemysł elektromaszynowy. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2019 r. jego udział wyniósł aż 61,6% łącznego importu z Japonii do Polski. Najczęściej sprowadzanymi z tej kategorii towarami są samochody osobowe oraz części i akcesoria do nich, a także przyrządy do analizy fizycznej i chemicznej.
Transport towarów z Japonii
Często wybieranym środkiem transportu w przypadku przewozu towarów z Japonii jest spedycja morska. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze względu na dużą ładowność oraz korzystną cenę. Decydując się na transport towarów drogą morską możemy wybrać transport drobnicowy LCL lub cało-kontenerowy ładunek FCL.
Ładunki opuszczające japońskie porty wyruszają do Europy z miejscowości takich jak Nagoya, Tokio, Jokohama, Kobe oraz wielu innych. Przewóz tym środkiem do Gdańska zajmie, w zależności od położenia japońskiego portu, około 42–46 dni. Takie połączenie umożliwia przewoźnik CMA GCM. Istnieje również możliwość dostarczenia towaru do portów na przykład w Niemczech, Belgii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Transport z Japonii do wymienionych krajów zajmuje od 40 do 48 dni. Należy pamiętać, że podany okres czasu obejmuje wyłącznie tranzyt drogą morską.
W przypadku produktów wartościowych, drobnych lub łatwo ulegających uszkodzeniu, zaleca się wybór transportu lotniczego. Jest on najdroższy w porównaniu do innych środków, jednak zapewnia bezpieczeństwo oraz dużą szybkość dostarczenia towaru. Wysyłka za pomocą samolotu z Japonii do Europy zajmie do kilkunastu godzin. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pełna procedura może potrwać nawet kilka dni.
Przewóz towarów z Japonii umożliwia także transport multimodalny. Oznacza to, że przesyłka pokonuje wyznaczoną trasę różnymi środkami transportu. Jedno z takich połączeń, wykorzystujących spedycję morską oraz kolej, prowadzi przez chińskie miasto Dalian do terminali w Małaszewiczach oraz Duisberg. Transport multimodalny między Japonią a Europą trwa około 28 dni.
Cło na import z Japonii
Importując towary z Japonii należy pamiętać o opłaceniu cła oraz podatków. Sprawdzenie ich wartości umożliwia polski system taryfowy ISZTAR. Znajdziemy tam zarówno wysokość cła, jak i podatku oraz akcyzy. Jego wartość widnieje pod hasłem „Erga Omnes”. Informację o wysokości cła na dany produkt wyszukamy również wpisując jego kod celny w systemie taryfowym dla całej Unii Europejskiej – TARIC.
Stawki celne na najczęściej importowane produkty z Japonii:
- liniowce pasażerskie, łodzie wycieczkowe oraz podobne jednostki pływające, zaprojektowane głównie do przewozu osób; promy wszelkiego rodzaju (8901 10 10 00) – 0%
- jachty i pozostałe jednostki pływające, wypoczynkowe lub sportowe; łodzie wioślarskie i kajaki (8903 92 10 00) – 0%
- samoloty i pozostałe statki powietrzne, o masie własnej od 2 000 kg do 15 000 kg (8802 30 00 10) – 0%
- części do samolotów lub śmigłowców (8803 30 00 10) – 0%
- samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi oraz wyścigowymi (8703 22 10 10) – 10%
- elektroniczne układy scalone (8542 31 11 00) – 0%
Import z Japonii – dokumenty
Obowiązkowe dokumenty przy imporcie z Japonii
- faktura handlowa (commercial invoice) – sporządzana przez eksportera;
- świadectwo pochodzenia od eksportera;
- Packing List (P/L);
- w przypadku transportu morskiego: konosament morski (Bill of Landing, B/L, BOL) od firmy przewozowej lub Sea Waybill (SWB);
- przy spedycji lotniczej: list przewozowy Air Waybill (AWB);
- deklaracja wartości celnej;
- SAD (Single Administrative Document) wykorzystywany podczas odprawy celnej.
Dodatkowe dokumenty wymagane w zależności od typu towarów:
- deklaracja zgodności CE – dotyczy niektórych towarów importowanych do UE i świadczy o ich zgodności z tak zwanymi Dyrektywami Nowego Podejścia;
- certyfikat fumigacji, który wystawiają władze celne lub sanitarne;
- świadectwo CITES – obowiązkowe przy imporcie okazów fauny i flory
- inne dokumenty, certyfikaty, licencje.
Odpowiednia dokumentacja jest niezbędna do przeprowadzenia bezproblemowej wymiany handlowej. Więcej informacji na temat poszczególnych dokumentów znajdą Państwo w kategorii „dokumenty” na naszym blogu.