Import z Malezji

Malezja określana jest jako jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów w grupie krajów o niskim dochodzie. Malezja jest punktem centralnym krajów Południowego Wschodu i jest niewiele większa od Polski pod względem powierzchni. Statystyki pokazują, że popularność malezyjskich towarów na polskim rynku rośnie. W poniższym artykule omawiamy import z Malezji.

Wymiana handlowa między Malezją a Polską

Istnieją liczne gospodarcze umowy dwustronne między Polską i Malezją. Zacieśniają one współpracę gospodarczą i umożliwiają rozwój wymiany handlowej.

Biorąc pod uwagę państwa ASEAN, Malezja jest najważniejszym po Wietnamie partnerem handlowym Polski. W 2020 r. wielkość importu z Malezji do Polski wyniosła ponad 5,3 mld zł – siedem razy więcej niż eksport z Polski do Malezji. Z punktu widzenia Malezji Polska była 10. partnerem handlowym z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Unia Europejska jest piątym największym partnerem handlowym Malezji. Obroty handlowe między UE a Malezją w 2020 r. wyniosły ponad 35 mld euro. Znaczna część wymiany handlowej to wyroby przemysłowe – maszyny oraz urządzenia stanowią 90% importu z Malezji.

Co importować z Malezji?

Najważniejszymi wyrobami eksportowanymi są urządzenia elektryczne, ropa naftowa i produkty naftowe, maszyny oraz metale. Ponadto, Malezja jest znana z wysokich standardów produkcji wyrobów halal.

Najczęściej eksportowane produkty z Malezji do Polski to:

  • maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części
  • urządzenia elektryczne
  • metale nieszlachetne i artykuły z nich
  • wyroby z tworzyw sztucznych
  • meble i bielizna pościelowa.

Cło na import z Malezji

Obowiązujące stawki celne można z łatwością znaleźć w systemie TARIC oraz ISZTAR. Stawki na produkty z Malezji znajdują się pod pozycją Erga Omnes w karcie danego wyrobu.

Cło ERGA OMNES

Poniżej prezentujemy przykładowe stawki celne na artykuły importowane z Malezji:

  • elektroniczne układy scalone: procesory i sterowniki (8542 31 19 00) – 0%
  • telefony komórkowe (8517 12 00 00) – 0%
  • ogrzewacze wody (8516 10 11 00) – 2.7%
  • diody (8541 10 00 00) – 0%
  • monitory (8528 42 00 00) – 0%.

Warto mieć na uwadze, że nawet jeśli stawka celna wynosi 0%, obowiązuje podatek VAT oraz akcyza na wybrane towary.

Import z Malezji krok po kroku

Import z Malezji wygląda analogicznie jak w przypadku sprowadzania towarów z innych krajów trzecich (spoza Unii Europejskiej). Przedstawiamy import krok po kroku:

  1. Zarejestrowanie działalności gospodarczej.
  2. Złożenie wniosku o przyznanie numeru EORI.
  3. Zarejestrowanie w Bazie Danych Odpadowych.
  4. Znalezienie dostawcy w Malezji, na przykład na targach handlowych (Beautyexpo, MATTA Fair, Malaysia International Halal Showcase) bądź stronach internetowych.
  5. Weryfikacja obowiązujących certyfikatów na wybrany produkt,
  6. Zamówienie próbek.
  7. Kontrola jakości towarów.
  8. Dokonanie płatności za zamówienie, najlepiej z zaliczką lub w transzach.
  9. Transport towarów z Malezji. Tu warto skorzystać ze spedytorów dostępnych na ShipHub.pl
  10. Dokonanie odprawy celnej (zlecenie tego agencji celnej).
  11. Wprowadzenie towaru do obrotu gospodarczego.

Import z Malezji – niezbędne dokumenty

Aby wprowadzić wyroby z Malezji na rynek polski (w tym Unii Europejskiej), należy dokonać zgłoszenia celnego oraz odprawy celnej. Podstawowymi dokumentami importowymi są:

  • list przewozowy – konosament w przypadku transportu morskiego bądź Air Waybill w przypadku transportu lotniczego
  • faktura handlowa otrzymana od dostawcy
  • lista pakowa (ang. packing list), jeśli faktura nie zawiera szczegółowego opisu towarów.

W niektórych przypadkach przy imporcie z Malezji wymagane są takie dokumenty jak deklaracja zgodności CE. Jest ona wymagana w przypadku importu do Unii Europejskiej wyrobów medycznych, sprzętu elektronicznego i elektrycznego, maszyn oraz zabawek.

Kultura biznesu w Malezji

Malezja to kraj wielokulturowy. Pod względem struktury populacji, Malajowie to ponad 60%, następnie Chińczycy oraz Indusi. W Malezji językiem urzędowym jest malezyjski (odmiana malajskiego), powszechnie używa się angielskiego, szczególnie w kontaktach biznesowych. W Malezji używa się także chińskiego, tamilskiego oraz hindi. Jest to kraj w dużej mierze islamski (ponad 60%). Jest to ważne, gdyż muzułmanie robią przerwy podczas spotkania biznesowego na modlitwy.

Co jest istotne w malezyjskiej kulturze biznesu?

  • Podawanie dłoni na powitanie: jeśli mężczyzna wita się z kobietą powinien poczekać, aż ona poda dłoń na powitanie. W kontaktach z Indusami wystarczy skinienie głowy. Należy przywitać się z każdym z osobna.
  • Upominki: przyjmuj prezenty obiema rękoma i nie otwieraj prezentu przy obdarowywującym. Lepiej jest wręczyć prezent jako drugi w ramach odwdzięczenia się. Taki upominek powinien mieć podobną wartość do otrzymanego.
  • Hierarchia: struktura biznesowa w Malezji jest hierarchiczna. Należy oddawać szacunek autorytetowi. Do pomieszczenia pierwsza wchodzi osoba o najwyższej pozycji i to ją przedstawia się jako pierwszą.
  • Zachowanie twarzy: nie należy ubliżać rozmówcy. Ważne jest dbanie o honor swój i interlokutora. Wiąże się to także z niechęcią do bezpośredniej odmowy. Dodatkowo, pokazanie zażenowania i utratę kontroli nad emocjami postrzega się negatywnie.
  • Punktualność: oczekuje się punktualności, lecz nierzadko przez pogawędki na początek spotkań biznesowych część właściwa zaczyna się trochę później.
  • Wizytówki: odbierz wizytówkę prawą ręką podtrzymując ją lewą dłonią. Zanim schowasz wizytówkę (najlepiej do etui), zapoznaj się z jej treścią i nie składaj jej. Wizytówkę, tak samo jak upominki, podaje się obiema rękami.

Transport towarów z Malezji

Z powodu dalekich odległości między Europą a Malezją optymalną formą transportu z Malezji jest transport morski. W przypadku przewozów morskich można wybrać między FCL i LCL. FCL, przewóz pełno-kontenerowy z Malezji trwa 20-40 dni. Przewóz drobnicy (LCL) zajmuje zazwyczaj 30-60 dni, jako że kontener napełniany jest przesyłkami od różnych przedsiębiorców. Do wybrzeży Polski przybijają statki kontenerowe z portów takich jak Klang, Tanjung Pelepas, Penang oraz Pasir Gudang.

Alternatywą dla transportu morskiego z Malezji są przewozy lotnicze. Transport lotniczy jest najbardziej odpowiedni dla ładunków wartościowych i niewielkich. Z portu lotniczego w Kuala Lumpur cargo w kilkanaście godzin transportowane jest do Amsterdamu, Frankfurtu bądź Londynu.

Podsumowanie

  • Najpopularniejszymi towarami importowanymi z Malezji są maszyny i urządzenia mechaniczne oraz elektryczne i ich części.
  • Transport towarów z Malezji trwa od kilku dni (transport lotniczy) do paru tygodni (transport morski).
  • Podczas spotkań biznesowych ważne jest między innymi respektowanie hierarchii oraz właściwe obchodzenie się z wizytówkami.

Oceń wpis

5 / 5