Import z Meksyku

Meksyk to państwo przemysłowo-rolnicze, które wciąż dynamicznie się rozwija. Słynie między innymi z produkcji wyrobów żywnościowych, w tym warzyw, owoców, czy zbóż. Co więcej, Meksyk to kraj bogaty w złoża surowców mineralnych, na przykład ropy naftowej i gazu ziemnego. Podpisana przez Meksyk i Unię Europejską w 2000 roku umowa handlowa stwarza duże możliwości dla unijnych przedsiębiorców. Jak zorganizować import z Meksyku?

Co importuje się z Meksyku?

Meksyk plasuje się na 15. miejscu pod względem rynków importowych Unii Europejskiej. Jego największym partnerem handlowym z UE są Niemcy, zarówno jeśli chodzi o import, jak i eksport towarów między tymi państwami. Poza Unią, zdecydowaną większość towarów Meksyk eksportuje do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Kanady i Chin. Co można importować z Meksyku?

Do głównych towarów eksportowych tego kraju należą:

  • Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone do przewozu poniżej 10 osób;
  • Maszyny do automatycznego przetwarzania danych i urządzenia do nich;
  • Części i akcesoria do ciągników, pojazdów silnikowych do przewozu 10 lub więcej osób, pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów silnikowych;
  • Pojazdy silnikowe do transportu towarów, włącznie z podwoziami z silnikiem i kabiną;
  • Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, surowe.

Wymiana handlowa między Polską a Meksykiem

W wymianie handlowej między Polską a Meksykiem nasz eksport do tego państwa przewyższa polski import z Meksyku. Mimo to, import z Meksyku cieszy się zainteresowaniem i posiada swoich zwolenników wśród polskich przedsiębiorców. W 2020 roku polski import z Meksyku według kraju pochodzenia wyniósł 624,6 milionów euro. Dla porównania, eksport z Polski do Meksyku osiągnął aż 722,5 milionów euro. Polska importuje z Meksyku głównie kawę i koncentraty na bazie kawy, komputery oraz pojazdy osobowe i przetworzoną żywność.

Import z Meksyku – Cło na towary

Każdy importer, jeszcze przed złożeniem zamówienia na towary, zobowiązany jest do sprawdzenia aktualnych stawek celnych na sprowadzane produkty. Zarówno wysokość cła, jak i VAT-u i kody HS na wybrane wyroby widnieją w darmowych systemach ISZTAR oraz TARIC. Są to dane niezbędne do dokonania odprawy celnej towaru. Stawki celne na produkty importowane z Meksyku znajdują się w systemie ISZTAR w tabeli pod „Erga Omnes”.

Poniżej sporządziliśmy listę stawek celnych na wybrane produkty z najczęściej importowanych grup towarów z Meksyku:

  • Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie nie większej niż 10 kg, składające się co najmniej z jednostki centralnej, klawiatury i monitora (8471300000) – 0%
  • Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, surowe (2709001000) – 0%
  • Pojazdy silnikowe do transportu towarów (8704109000) – 0%
  • Samochody i pozostałe pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi oraz samochodami wyścigowymi, o pojemności skokowej nieprzekraczającej 1 000 cm3 (8703211000) – 10%
  • Kawa, niepalona (0901110000) – 0%
  • Kawa, palona (0901210000) – 7,5%

Dokumenty na import z Meksyku

Importując towary do Unii Europejskiej, trzeba pamiętać o spełnieniu wymagań bezpieczeństwa i jakości obowiązujących na rynku. Każdy importer musi przede wszystkim zadbać o komplet niezbędnej dokumentacji. Niektóre dokumenty dotyczą wszystkich rodzajów towarów, a inne będą konieczne tylko w przypadku wybranych wyrobów. Przed importem należy zapoznać się z regulacjami na nasze produkty, aby mieć pewność, że posiadamy odpowiednie dokumenty i oznaczenia.

Obowiązkowe dokumenty przy imporcie z Meksyku:

Dokumenty, których możesz potrzebować w zależności od sprowadzanego towaru:

  • Test reports, certyfikat zgodności CE i deklaracja zgodności – na przykład dla elektroniki, sprzętu elektrycznego, maszyn, wyrobów medycznych i zabawek;
  • Świadectwo pochodzenia – na przykład dla tekstyliów, produktów rolnych;
  • Świadectwo fumigacji i oznaczenie IPPC – dla wyrobów z surowego drewna (np. opakowań i palet);
  • Świadectwo CITES – na przykład dla produktów pochodzenia zwierzęcego lub okazów fauny i flory;
  • i inne.

Import z Meksyku – Transport

Swoją przesyłkę z Meksyku do Unii Europejskiej możesz dostarczyć na dwa sposoby – drogą morską lub lotniczą. Poniżej omawiamy pokrótce zarówno zalety, jak i wady obu tych metod transportu wraz z ich zalecanym zastosowaniem.

Fracht morski

Transport morski to najczęściej wybierana metoda dostawy towaru w handlu międzynarodowym. Decyduje o tym przede wszystkim jego cena (jest to najtańszy środek transportu), a także możliwość zapakowania ładunku do kontenera. Fracht morski charakteryzuje się również największą ładownością, dlatego można nim przetransportować niemal każdy rodzaj towaru. Trzeba jednak pamiętać, że na dostawę realizowaną w ten sposób będziemy czekać najdłużej.

Przewożąc produkty drogą morską, mamy do wyboru transport FCL (Full Container Load) oraz LCL (Less Container Load). Możemy zatem zdecydować się na wykorzystanie całej powierzchni kontenera (transport FCL) lub jedynie jego części (transport LCL). Wszystko będzie zależało od tego, jakiego rodzaju towar planujemy przewieźć, jaki jest jego rozmiar, kształt oraz ilość.

Fracht lotniczy

Fracht lotniczy nie jest aż tak powszechnie używany jak transport morski. Głównym tego powodem jest jego wysoka cena (najwyższa wśród dostępnych metod). Warto jednak zwrócić uwagę na zalety transportu drogą lotniczą – bezpieczeństwo i szybkość. Nie ma szybszego środka transportu od samolotu. Z tego względu, fracht lotniczy jest najczęściej wybierany do przewozu towarów, które muszą jak najszybciej dotrzeć do miejsca przeznaczenia (np. żywności lub leków). Sprawdza się także w transporcie dóbr wartościowych (np. luksusowych samochodów czy biżuterii).

Porty cargo w Meksyku

Organizując transport z Meksyku, warto sprawdzić, skąd możemy przewieźć nasz towar. Aby to ułatwić, sporządziliśmy krótką listę najważniejszych portów morskich i lotniczych w Meksyku. Na poniższych mapach sprawdzicie natomiast ich dokładne położenie.

Najważniejsze porty morskie w Meksyku:

  • Altamira;
  • Manzanillo;
  • Lázaro Cárdenas;
  • Veracruz;
  • Ensenada.
Porty morskie w Meksyku

Najważniejsza porty lotnicze w Meksyku:

  • Mexico City International Airport (MEX);
  • Cancún International Airport (CUN);
  • Guadalajara International Airport (GDL);
  • Monterrey International Airport (MTY);
  • Toluca International Airport (TLC).
Porty lotnicze w Meksyku

Import z Meksyku – Koszt transportu z Meksyku

Ostateczna cena transportu będzie się zmieniać w zależności od rodzaju towaru i jego ilości, wybranej trasy, środka transportu oraz przewoźnika, a także kilku innych czynników. Z tego względu warto porównać co najmniej kilka ofert od różnych przewoźników, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Spedytorów znajdziesz na darmowej platformie ShipHub.pl. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie głównej, jak zaprezentowano na zdjęciu poniżej. Dostępni spedytorzy dokonają wyceny Twojego transportu i prześlą swoje oferty.

Koszt transportu z Meksyku
Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Import z Meksyku – Podsumowanie

  • Import z Meksyku cieszy się popularnością wśród polskich i innych europejskich firm.
  • Meksykańscy przedsiębiorcy eksportują głównie pojazdy, części i akcesoria do pojazdów, komputery, oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych;
  • Cło na wyroby najczęściej sprowadzane z Meksyku jest stosunkowo niskie.
  • Pamiętaj, że obowiązkiem każdego importera jest zadbanie o komplet odpowiednich dokumentów, certyfikatów i oznaczeń.
  • Zanim zorganizujesz transport z Meksyku, zapoznaj się z ofertami przynajmniej kilku spedytorów dostępnych na ShipHub.

Oceń wpis

5 / 5