Pakistan to południowoazjatyckie państwo o populacji liczącej ponad 200 milionów osób. Eksport jest ważnym czynnikiem budującym gospodarkę tego kraju rozwijającego się. Importowi z Pakistanu do Unii Europejskiej sprzyjają preferencyjne stawki celne. W artykule przedstawiamy, co najlepiej sprowadzać z tego państwa i na co zwrócić uwagę. Jak wygląda import z Pakistanu?
Stosunki gospodarcze Polski i Pakistanu
Wymiana handlowa między Polską a Pakistanem dość dynamicznie się rozwija – w 2012 r. wyniosła 235,6 mln USD, w 2017 r. kwota ta była podwojona, natomiast w 2018 r. obroty handlowe osiągnęły już poziom 537,21 mln USD. Zdecydowanie więcej z Pakistanu importujemy niż eksportujemy, ponadto polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej sprowadzają towary pakistańskie. Przykładowo, w 2018 roku import do Polski z tego kraju wyniósł 424,26 mln USD.
Wpływ na rosnącą popularność importu z Pakistanu ma celny status Ogólnego Systemu Preferencji (GSP) plus, o czym szerzej piszemy w sekcji poniżej. Główne ośrodki handlu i przemysłu w tym państwie to Karaczi i Lahore, natomiast rolnictwa – prowincja Pendżab.
Unia Europejska należy do największych odbiorców pakistańskich towarów – 28% wszystkich ich eksportów trafia właśnie tutaj, z czego 3/4 stanowią tekstylia i odzież. Podobnie jak w przypadku Polski, wartość handlu między Pakistanem a UE niemal podwoiła się na przestrzeni ostatnich 10 lat.
Co importować z Pakistanu?
Wybór odpowiedniego artykułu importowego to jedna z najważniejszych decyzji przed rozpoczęciem działalności. Odzież stanowi ponad połowę eksportów Pakistanu, jednak to nie jedyna grupa produktowa, z której słynie ten kraj. Inne wiodące pakistańskie towary eksportowe to:
- produkty rolne: daktyle, cytrusy, cukier trzcinowy, ryż basmati, mango;
- artykuły sportowe, przede wszystkim piłki nożne słynące na świecie z wytrzymałości;
- produkty skórzane, w szczególności odzież;
- instrumenty medyczne: Pakistan to jeden z największych eksporterów narzędzi chirurgicznych na świecie;
- tekstylia: dodatki odzieżowe, pościel, ręczniki, dywany;
- przędza bawełniana;
- produkty chemiczne i tworzywa sztuczne: polietery, poliestry, poliwęglany;
- instrumenty muzyczne.
Do największych odbiorców pakistańskich produktów należą Unia Europejska, Wielka Brytania, USA, Chiny i Afganistan. Wśród importów do Polski przeważają:
- Odzież i materiały włókiennicze (wiele polskich marek zleca szycie produktów w Pakistanie);
- Wyroby skórzane.
Cło na import z Pakistanu
Uiszczenie opłat celno-skarbowych to jeden z podstawowych warunków dopuszczenia towarów spoza Unii Europejskiej do obrotu na terenie wspólnoty. Jako że Pakistan posiada status Ogólnego Systemu Preferencji GSP+, cło na większość towarów wynosi 0%. Nie należy jednak zapominać o podatku VAT, który jest obowiązkowy dla każdego towaru oprócz próbek nieprzeznaczonych do sprzedaży.
Aby upewnić się, jaka taryfa celna obowiązuje na wybraną grupę produktową, można skorzystać z systemu ISZTAR lub TARIC. Aby sprawdzić preferencję, w sekcji „Środki taryfowe” należy szukać pozycji „GSP+”. Poniżej przedstawiamy przykładowe stawki celne na popularne artykuły sprowadzane z Pakistanu:
- 0804100091 – daktyle świeże lub suszone w pojemnikach do 35 kg – 0%
- 0804500000 – mango – 0%
- 1006201713 – ryż basmati odmiany Kernel – 65 EUR / 1000 kg
- 1701149000 – cukier trzcinowy nieprzeznaczony do rafinacji – 41.9 EUR / 100 kg
- 3907400000 – poliwęglany – 0%
- 4203100000 – odzież skórzana – 0%
- 9018908400 – narzędzia chirurgiczne – 0%
- 6109100010 – T-shirty bawełniane – 0%
- 6204430000 – sukienki z włókien syntetycznych – 0%
- 6302210089 – pościel z nadrukiem, barwiona przemysłowo – 0%
- 6302400000 – dziane obrusy – 0%
- 6302600090 – ręczniki kąpielowe – 0%
- 9506320000 – piłki – 0%
Wysokość opłaty celnej wylicza się mnożąc taryfę przez sumę wartości towaru i kosztów transportu do granic UE (wyjątkiem jest stawka od wagi towaru, np. w przypadku cukru). VAT natomiast liczony jest jako odpowiedni procent tzw. wartości celnej (sumy wartości towaru, kosztów transportu i cła). Nie należy zapominać o poprawnym wpisaniu kodu celnego przy dokonywaniu odprawy celnej.

Ogólny system preferencji taryfowych a import z Pakistanu
Stosunki handlowe Unii Europejskiej i Pakistanu regulowane są przez Umowę o Współpracy z 2004 roku. Oprócz tego od 2014 roku Pakistan cieszy się statusem Ogólnego Systemu Preferencji GSP+. Status ten oznacza, że na 2/3 wszystkich kategorii produktowych obowiązuje zerowa stawka celna. Do celów programu należą wspieranie zrównoważonego rozwoju, dobrego sprawowania rządów oraz dywersyfikacja eksportów (Pakistan polega głównie na włókiennictwie).
Warunkiem uzyskania statusu były ratyfikacja i wprowadzanie w życie 27 podstawowych konwencji międzynarodowych dotyczących praw człowieka i pracownika, ochrony środowiska oraz dobrego sprawowania rządów. Z powodu podejrzeń nieprzestrzegania postanowień tych konwencji oraz ataków na francuskich dyplomatów, Parlament Europejski przyjął w 2021 roku rezolucję mającą na celu zrewidowanie tego statusu. Przyszłość Pakistanu jako członka GSP+ jest więc niepewna.
Jako że cło na artykuły włókiennicze jest stosunkowo wysokie i zazwyczaj wynosi kilkanaście procent, sprowadzanie ich z Pakistanu może być szczególnie opłacalne. W wyniku wprowadzenia preferencyjnych taryf 78% wszystkich pakistańskich eksportów i 80% artykułów włókienniczych z tego kraju wprowadzane jest na rynek unijny z zerowym cłem.
Import z Pakistanu krok po kroku
Procedura importowa w handlu z państwami nienależącymi do Unii Europejskiej składa się z kilku kroków, które warto przeanalizować przed złożeniem zamówienia:
- Założenie działalności gospodarczej
- Wystąpienie o nadanie numeru EORI
- Rejestracja w Bazie Danych Odpadowych (BDO)
- Znalezienie dostawcy – dobrym sposobem na szukanie producentów w Pakistanie jest wyjazd na targi międzynarodowe, np. Pakistan Auto Show, Igatex Pakistan czy Textile Asia. Przedsiębiorcy pakistańscy cenią sobie przede wszystkim komunikację twarzą w twarz. Dostawców można też jednak szukać przez Internet – pakistańskie produkty znajdziemy m.in. na platformie Alibaba, ale też na rodzimych platformach e-commerce, takich jak Daraz. Z Daraz można zamawiać jedynie na tereny lokalne, niemniej znajdziemy tam różnych producentów.
- Zamówienie próbek produktów, weryfikacja certyfikatów
- Płatność – najlepiej nie uiszczać całej kwoty z góry, a zamiast tego wynegocjować kwotę zaliczki.
- Transport towarów z Pakistanu do Polski
- Odprawa celna w porcie docelowym i dopuszczenie ładunku do obrotu
Dokumenty importowe
Import z Pakistanu wymaga okazania przy odprawie celnej odpowiedniego zestawu dokumentów:
- Faktura handlowa wystawiona przez sprzedawcę, jest to wezwanie do zapłaty za określone dobra;
- List przewozowy stanowiący podstawę do odbioru ładunku, informuje m.in. o opłatach za transport;
- Lista pakowa (ang. packing list) wymagana jest wtedy, kiedy faktura handlowa nie spełnia funkcji specyfikacji;
- Świadectwo pochodzenia – jest to dokument wymagany zawsze wtedy, kiedy chcemy skorzystać z preferencyjnych stawek celnych. Obowiązkowy także przy imporcie tekstyliów.
Oprócz wyżej wymienionych, w niektórych przypadkach wymagane będą także inne certyfikaty i zaświadczenia, na przykład:
- certyfikat analizy laboratoryjnej (Certificate of Analysis) – jeden z dokumentów potrzebnych przy imporcie żywności;
- deklaracja zgodności CE – wymagana między innymi dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych, maszyn, wyrobów medycznych, zabawek;
- certyfikat określający skład surowcowy towaru – jeśli jest potrzebny do określenia kategorii taryfowej.
Obowiązki importera w Unii Europejskiej
Z racji tego, że producenci spoza Unii Europejskiej najczęściej nie posiadają swojego przedstawiciela w UE, to na importerze spoczywa obowiązek zapewnienia, że produkt jest bezpieczny i zgodny z normami. W przeciwnym wypadku, w razie wykrycia nieprawidłowości czekają nas wycofywanie artykułu z rynku i straty finansowe.
W celu zapewnienia, że towary będą odpowiadały normom i naszym oczekiwaniom, warto dokonać kontroli jakości na jednym z etapów produkcji lub przed wysyłką towaru. Najważniejszym aktem prawnym, z którym dobrze się zapoznać przy imporcie do UE, jest Unijny Kodeks Celny z 2013 roku.
Obowiązek rejestracji w BDO łączy się z kolei z uiszczaniem opłat okresowych i zapewnieniem odpowiedniego odzysku odpadów.
Pakistańska kultura biznesu
Import z Pakistanu będzie od nas wymagał budowania relacji biznesowych z kontrahentami wywodzącymi się z odmiennej kultury. Aby uniknąć nieporozumień, warto poznać podstawowe zasady kontaktów z pakistańskimi partnerami.
Wyjazdy służbowe zapewne będą nieodzownym elementem budowania relacji biznesowych, jako że Pakistańczycy przywiązują dużą wagę do kontaktów osobistych. Spotkanie należy zaplanować ze sporym wyprzedzeniem (najlepiej kilkutygodniowym) i dostarczyć przed nim kontrahentowi jak najwięcej informacji na temat jego uczestników i przebiegu. Należy też przygotować się na dość powolne i czasochłonne negocjacje. Językami urzędowymi są urdu i angielski.
Jako że Pakistan to republika islamska, zadbanie o odpowiednio skromny strój i zachowanie będzie ważnym czynnikiem wpływającym na sukces spotkania. W kulturze pakistańskiej podawanie sobie dłoni na powitanie jest odpowiednie dla mężczyzn, choć zwyczaj ten powoli się zmienia. W przypadku powitania z kobietą należy zaczekać, aż pierwsza wyciągnie rękę lub przyłoży dłoń do serca i odwzajemnić gest.
Transport z Pakistanu
Ze względu na znaczną odległość od Europy najczęściej wybieranym sposobem transportu przy imporcie z Pakistanu jest fracht morski – zajmie on ok. 27 dni. Do wyboru mamy transport całokontenerowy lub drobnicowy.
Główne pakistańskie porty morskie to Karaczi oraz Qasim. Ładunek można też nadać w suchym porcie Lahore. Oferowane są z nich przede wszystkim połączenia do wiodących europejskich portów, takich jak Rotteram czy Hamburg. W związku z tym potrzebny będzie późniejszy transport lądowy do punktu docelowego.
Więcej na temat transportu z Pakistanu i dostępnych tras możesz dowiedzieć się z naszego wcześniejszego artykułu.
Import z Pakistanu – podsumowanie
- Najpopularniejszymi towarami eksportowymi Pakistanu są tekstylia, odzież, owoce, instrumenty medyczne i artykuły skórzane.
- Pakistan posiada status GSP+, w związku z czym na 2/3 kategorii produktowych obowiązuje preferencyjna stawka celna 0%.
- Oprócz najczęściej spotykanych dokumentów importowych (faktura handlowa, list przewozowy i packing list) niezbędne będzie też świadectwo pochodzenia.
- Pakistańczycy cenią sobie kontakt twarzą w twarz, dlatego najprawdopodobniej w celu utrzymania relacji biznesowych niezbędne będą podróże służbowe.