Import z Tajwanu

Tajwan, pomimo swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni i populacji, znajduje się wśród dwudziestu największych eksporterów świata (15. miejsce w 2020 roku). O tym, jak ważny dla Tajwanu jest eksport, mówi fakt, że odpowiada on za około 70% PKB tego kraju. Import z Tajwanu może okazać się bardzo opłacalny – w artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie z nim związane.

Wymiana handlowa między Polską a Tajwanem

Niemal 90% eksportów z Tajwanu trafia do Ameryki Północnej oraz Europy, przy czym Unia Europejska jest czwartym największym partnerem handlowym tego kraju. Tajwan z kolei był 15. partnerem w handlu zagranicznym Unii Europejskiej w 2018 r. Współpraca intensywnie się rozwija – wymiana handlowa między UE a Tajwanem wzrosła ośmiokrotnie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

Jeśli chodzi o współpracę z Polską, jest ona perspektywiczna zarówno na polu importu, jak i eksportu. W 2018 roku importowaliśmy z Tajwanu dobra warte ponad 1,3 miliarda euro, natomiast polski eksport wyniósł 125 milionów euro. Jak widać, deficyt handlowy jest dość znaczny.

Co można importować z Tajwanu?

Tajwan to jeden ze światowych liderów branży IT oraz wiodący producent wielu rodzajów części sprzętu komputerowego. Nie jest więc zaskoczeniem, że głównym towarem eksportowym Tajwanu jest elektronika (1/3 wszystkich eksportów). Inne popularne kategorie produktów to:

  • maszyny;
  • metale nieszlachetne i narzędzia z nich;
  • akcesoria samochodowe;
  • tworzywa sztuczne i guma.

Najpopularniejsze importy z Tajwanu do Polski mieszczą się w powyższych kategoriach, są to przede wszystkim:

  • półprzewodniki,
  • panele LCD,
  • pojazdy mechaniczne i ich części,
  • wyroby metalurgiczne,
  • części elektroniczne.

Perspektywicznymi branżami, jeśli chodzi o współpracę handlową Polski i Tajwanu, są m.in. branża ekologiczna (np. energia solarna czy elektromobilność), przetwórstwo spożywcze, zaawansowane technologie rolnicze i metalurgiczne czy branża kosmetyczna.

Ranking importów z Tajwanu do Unii Europejskiej przedstawiał się w 2020 roku następująco:

  1. Maszyny i urządzenia;
  2. Metale nieszlachetne i wyroby z nich;
  3. Sprzęt transportowy;
  4. Plastiki, guma i wyroby z nich;
  5. Aparatura optyczna i fotograficzna.

Cło na import z Tajwanu

Uregulowanie opłat celno-skarbowych jest obowiązkowe przy imporcie z Tajwanu. Pierwszą należnością będzie cło liczone jako odpowiedni procent sumy wartości towaru i kosztów transportu do granic Unii Europejskiej. VAT z kolei nalicza się na podstawie sumy wartości towaru, kosztów całości transportu i cła. Aktualne taryfy można śledzić w systemach ISZTAR oraz TARIC.

Poniżej przygotowaliśmy listę przykładowych stawek celnych na popularne artykuły sprowadzane z Tajwanu:

  • 0804300090 – ananasy świeże – 5,8%
  • 8204120000 – klucze maszynowe ręczne nastawne – 1,7%
  • 8471300000 – laptopy – 0%
  • 8518300090 – słuchawki – 0%
  • 8525809900 – kamery wideo – 0%
  • 8528529100 – panele LCD – 0%
  • 8541409000 – panele fotowoltaiczne – 0%
  • 8542900000 – części elektronicznych układów scalonych – 0%
  • 8708913500 – chłodnice – 4,5%
  • 9005100000 – lornetki – 4,2%.

Wysokość stawki celnej często uzależniona jest od materiału, z jakiego wykonany jest produkt, a także dostępności danego rodzaju artykułu w Europie. Jak widać, dla większości sprzętu elektronicznego obowiązuje zerowa stawka celna.

Ważne, żeby przed wypełnieniem dokumentów celnych odpowiednio zaklasyfikować towar według jego składu i przeznaczenia oraz odszukać prawidłowy kod HS.

Dokumenty importowe

Aby nasz ładunek pomyślnie przeszedł odprawę celną, muszą mu towarzyszyć następujące dokumenty

  1. Faktura handlowa wystawiona przez eksportera;
  1. List przewozowy stanowiący podstawę do odbioru ładunku, inny dla każdego rodzaju transportu (np. konosament morski);
  1. Lista pakowa (ang. packing list) wymagana wtedy, kiedy faktura nie spełnia funkcji specyfikacji, a więc nie zawiera wagi netto oraz brutto produktów.

Oprócz wyżej wymienionych, w niektórych sytuacjach potrzebne będą też inne dokumenty, na przykład świadectwo pochodzenia ( jeśli obowiązują ulgi taryfowe), deklaracja zgodności (jeśli naszą grupę produktową obejmuje certyfikacja CE) czy też inne certyfikaty.

Po sprawdzeniu zgodności dokumentów i uiszczeniu opłat celno-skarbowych otrzymamy dokument ZC299, a nasz ładunek zostanie zwolniony do obrotu w Unii Europejskiej.

Czy import z Tajwanu różni się od importu z Chin kontynentalnych?

Unia Europejska utrzymuje relacje gospodarcze z Tajwanem zgodnie z zasadami tzw. polityki jednych Chin. Oznacza to, że UE nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z krajem jako takim, jednakże szeroko współpracuje z Tajwanem na wielu poziomach. W praktyce przekłada się to na identyczne zasady obowiązujące przy imporcie z Tajwanu i z Chin kontynentalnych.

Oczywiście istnieją pewne lokalne różnice, m.in. w zakresie obchodzonych świąt. Zdarza się też, że mniejsze tajwańskie fabryki oferują konkurencyjne ceny za produkty podobne do tych sprzedawanych przez pośredników w Chinach kontynentalnych.

Najważniejsze regulacje prawne przy imporcie do UE

Profesjonalni importerzy powinni być świadomi przepisów regulujących kwestie importu do Unii Europejskiej. Jest to ważne m.in. z tego względu, że to właśnie importer jest odpowiedzialny za zgodność wprowadzanego na rynek produktu z normami. W przypadku wykrycia nieprawidłowości importer narażony jest na poważne straty finansowe.

Podstawowym aktem prawnym UE w powyższym zakresie jest Unijny Kodeks Celny z 2013 roku. Reguluje on przede wszystkim kwestie zgłoszeń celnych, kontroli granicznej, naliczania opłat celnych i inne. W związku z istnieniem unii celnej UE ładunek wprowadzony na rynek wewnątrzwspólnotowy może być swobodnie przewożony między państwami członkowskimi.

Oprócz tego jakość wielu grup produktów regulowana jest przez dyrektywy unijne, tzw. Dyrektywy Nowego Podejścia. Najważniejsze w kontekście popularnych towarów sprowadzanych z Tajwanu będą m.in.:

Obowiązek zgodności towaru z Dyrektywami Nowego Podejścia wiąże się z certyfikacją CE, która jest niezwykle ważna w przypadku importu elektroniki, aparatury, maszyn i niektórych narzędzi.

Jak rozpocząć import z Tajwanu?

Jeśli planujesz rozpocząć profesjonalny import z Tajwanu, pierwszym krokiem będzie założenie działalności gospodarczej. Przed przystąpieniem do importu należy też wystąpić o numer EORI oraz zarejestrować się w systemie BDO.

Dostawców najłatwiej szukać na serwisach B2B (business-to-business). Tajwańscy producenci wystawiają się na takich chińskich platformach, jak np. Alibaba czy Global Sources. Stricte tajwańską platformą B2B jest natomiast Taiwantrade. Innym dobrym pomysłem jest wyjazd na targi branżowe lub udział w targach online.

Taiwantrade

Nie należy zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa transakcji oraz autentyczności przedstawianych nam dokumentów, kopii certyfikatów itp.

Jeśli chcesz poznać proces procedury importowej krok po kroku, zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Kultura biznesu na Tajwanie

Wschodnioazjatycka kultura biznesu różni się dość znacznie od tej europejskiej. Znajomość podstawowych zasad pozwoli nam budować trwalsze relacje biznesowe. Przedstawiamy kilka kluczowych reguł:

  • od zachodnich kontrahentów oczekuje się punktualności;
  • należy przygotować zapas wizytówek, ponieważ ich wymiana jest bardzo powszechna – powinno się je wręczać i odbierać oburącz, nigdy nie wkłada się wizytówki do tylnej kieszeni;
  • w stroju należy unikać dominacji jednego z następujących kolorów: biel, czerń, czerwień;
  • zwracając się do kontrahenta, warto używać jego tytułu naukowego/zawodowego;
  • wiele kwestii biznesowych omawia się podczas posiłku;
  • należy być gotowym na wymianę drobnych upominków, przy czym zgodnie z azjatycką kulturą absolutnie odradza się obdarowywanie m.in. zegarkami, parasolami, ostrymi narzędziami, przedmiotami pakowanymi po cztery sztuki i wyprodukowanymi w kraju kontrahenta.

Transport z Tajwanu

Podstawowymi kryteriami wyboru środka transportu są wymiary przesyłki oraz czas, w jakim spodziewamy się ją otrzymać. Jako że Tajwan położony jest na wyspie, możemy wybierać między transportem morskim oraz lotniczym. Również znane międzynarodowe firmy kurierskie oferują dostawy door-to-door z krajów takich jak Tajwan.

Najtańszą formą jest fracht morski – można skorzystać z transportu w formie drobnicy (LCL, less than container load) lub pełnych kontenerów (FCL, full container load). Tego typu przewóz zajmie około miesiąca. Tajwan dysponuje siedmioma międzynarodowymi portami handlowymi: Anping, Hualien, Kaohsiung, Keelung, Su´ao, Taichung oraz Taipei. Zdecydowaną większość ładunków obsługuje port morski Kaohsiung.

Dużo szybszą formą transportu jest fracht lotniczy – zajmie on maksymalnie tydzień. Jest jednak znacznie bardziej kosztowny, dlatego najlepiej nadaje się do przewozu ładunków drobnych i cennych lub świeżej żywności. Wiodące lotniska obsługujące ruch cargo na Tajwanie to Taiwan Taoyuan International Airport położony 25 km od Tajpej oraz Kaohsiung International Airport.

Import z Tajwanu – podsumowanie

  • Kraje Unii Europejskiej importują z Tajwanu przede wszystkim elektronikę, części samochodowe, wyroby metalowe i aparaturę.
  • Cło na popularne towary eksportowe Tajwanu jest dosyć niskie, a w wielu przypadkach wynosi wręcz 0%.
  • Niezbędne dokumenty importowe to faktura handlowa, list przewozowy i packing list.
  • Wiele towarów eksportowych Tajwanu należy do kategorii objętych obowiązkiem certyfikacji CE.

Oceń wpis

5 / 5