Inteligentne państwo – Singapur

Singapur to państwo-miasto, które od wielu lat rozwija się zgodnie z wizją przyszłości. W centrum strategii rozwoju znalazły się inwestycje w nowoczesne technologie. Państwo zdecydowanie można nazwać potęgą gospodarczą. W artykule postaramy się wyjaśnić dlaczego to właśnie Singapur stał się liderem nowoczesnych technologii.

Nowoczesne technologie – inteligentne państwo

Obecnie inwestycje w nowoczesne technologie stały się miarą innowacyjności, wydajności i atrakcyjności biznesu. Państwa prześcigają się w pomysłach m.in. na zwiększenie robotyzacji, tworzenie nowych wynalazków czy wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.

Nowoczesne technologie nie polegają tylko na wdrażaniu sztucznej inteligencji czy robotyki, ale oparte są na kilku podstawowych zasadach.

Jedną z głównych zasad jest ekologiczna produkcja przyjazna dla środowiska. W momencie kiedy przemysł ciężki w jakikolwiek sposób zagraża przyrodzie, nie powinno się go postrzegać za innowacyjny.

Technologie powinny wspierać zdrowie, a także redukować zanieczyszczenia i odpady. Zdecydowanie muszą być przyjazne dla człowieka (na poziomie produkcji, a także w wykorzystaniu).

Singapur
© Ray in Manila

Singapur w kontekście nowoczesnych technologii

Za najbardziej innowacyjny kraj uznaje się Singapur. Produkuje on najwięcej nowoczesnych technologii. W czołówce znajduje się również Japonia, Chiny, a także USA.

Więcej o Singapurze

Singapur to państwo-miasto, które powstało w 1965 roku. Wcześniej od 1826 roku, Singapur był wykorzystywany przez Wielką Brytanię jako brytyjska baza morska.

Ze względu na gwałtowny rozwój gospodarczy od czasów II wojny światowej państwo zalicza się do „azjatyckich tygrysów”.

W zeszłym roku państwo wyeksportowało towary o wartości 373 mld dolarów. Jest to więcej niż wartość eksportu Wielkiej Brytanii, a także prawie dwukrotnie więcej niż wartość eksportu Polski. Singapur znalazł się w pierwszej dziesiątce największych światowych eksporterów.

Eksport z Singapuru

Głównym towarem eksportowym Singapuru są przede wszystkim maszyny, urządzenia, elektronika i paliwa mineralne.

W przygotowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne rankingu, Singapur zajmuje trzecie miejsce w kwestii globalnej konkurencyjności. Heritage Foundation natomiast przyznało państwu drugie miejsce, pod względem wolności gospodarczej.

Do tak wysokich pozycji w rankingu przyczynia się głównie:

  • liberalny system podatkowy (najwyższa stawka podatku dochodowego nie przekracza 22%);
  • wdrażanie innowacyjnych rozwiązań;
  • atrakcyjność państwa, która przyciąga młode talenty.

Wielka zmiana w 50 lat – inteligentne państwo

Wysoką pozycję na świecie Singapur osiągnął w około 50 lat, poczynając od 1965 roku, w momencie gdy wyodrębnił się ze Związku Malajskiego. Państwo utraciło dostęp do wspólnego rynku, zasobów, wody pitnej i ziemi rolnej.

W 1971 roku Wielka Brytania zamknęła działającą tam swoją bazę wojskową, która zatrudniała około 20% mieszkańców Singapuru.

Sytuacja doprowadziła do tego, że handel, finanse i innowacje stały się koniecznością dalszego rozwoju państwa.

SmartNation

Sami Singapurczycy określają się mianem SmartNation lub SmartCity. W pełni ten status mają jednak osiągnąć w 2030 roku, kiedy to planują już w 100% opierać się na nowoczesnych technologiach i wykorzystywać je w każdej dziedzinie życia.

W 2017 roku Singapur zajął pierwsze miejsce w rankingu efektywności globalnych miast (Global Smart City Performance Index). Pod uwagę brano przede wszystkim takie kategorie jak ochrona zdrowia, mobilność, bezpieczeństwo, a także produktywność.

Singapur okazuje się również liderem w zakresie usług publicznych, dzięki czemu mieszkańcy mają szansę wiele spraw załatwić cyfrowo.

Do ciekawych rozwiązań stosowanych w Singapurze należą m.in.:

  • dostęp do cyfrowych platform umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia online dla seniorów;
  • inteligentny system zarządzania ruchem ulicznym oparty o kamery i sensory, który zmniejsza korki.

Singapur jako lider nowoczesnych technologii

Rząd w Singapurze bardzo rzadko ucieka się do wprowadzania zakazów, ograniczeń czy ostrzeżeń dotyczących wprowadzania nowych technologii, w przeciwieństwie do innych krajów. Jest to jeden z powodów tak wysokiej pozycji kraju, jeśli chodzi o nowoczesne technologie.

Takie podejście to zdecydowanie lepsza droga do rozwoju innowacji finansowych i uzyskania światowego przywództwa w tej dziedzinie.

Oceń wpis

5 / 5