Korzystając z transportu drogą morską, niejeden importer spotkał się z problemem wystąpienia pewnych opóźnień. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji istnieją portale umożliwiające sprawdzenie położenia statku, na którym znajduje się nasz ładunek. Za ich pomocą możemy dowiedzieć się, gdzie wybrana jednostka utknęła na swojej trasie, oraz jak duże jest jej opóźnienie. Jak sprawdzić pozycje statków?
System AIS
Pozyskiwanie danych pozwalających na lokalizację statków możliwe jest głównie dzięki AIS (ang. Automatic Identification System), czyli systemowi automatycznej identyfikacji. Zapewnia on również wymianę istotnych informacji, które zapobiegają występowaniu kolizji. Oprócz położenia statków, udostępnia on także między innymi ich dane statystyczne, kurs oraz prędkość, a także port docelowy i szacowany czas przybycia. Jednym z portali pobierającym i przedstawiającym dane z systemu AIS jest Vessel Finder.
Jak korzystać z portali udostępniających położenie statków?
W internecie znajdziemy dziś wiele źródeł udostępniających informacje o pozycji statków. Położenie wybranej jednostki sprawdzimy na przykład za pomocą wspomnianego wcześniej portalu Vessel Finder. Chociaż na pierwszy rzut oka strona może wydawać się skomplikowana w obsłudze, to w rzeczywistości wystarczy kilka kliknięć, aby dowiedzieć się, gdzie utknął nasz ładunek, i kiedy możemy się go spodziewać. W celu ułatwienia wyszukiwania, portal umożliwia zmianę języka w prawym górnym rogu. Strona jest dostępna również w języku polskim.

Wyszukiwanie danych dowolnego statku
Już po otwarciu strony uzyskujemy dostęp do interaktywnej mapy, na której możemy zobaczyć położenie aktualnie kursujących statków. Jeśli umieścimy wskaźnik myszy na jednym z punktów oznaczonych na mapie, sprawdzimy jego nazwę oraz kiedy dane o jego położeniu w tym miejscu zostały zarejestrowane. Jeśli klikniemy natomiast na wybrany statek, po lewej stronie portalu otworzy się dodatkowe okno, zawierające więcej szczegółowych informacji na jego temat. W ten sposób sprawdzimy również jaki jest to rodzaj statku, jego prędkość, kurs, zanurzenie, a także inne dane. Dowiemy się nawet, jakie warunki pogodowe panują aktualnie w miejscu jego położenia.

Interaktywna mapa zapewnia użytkownikom strony kilka dodatkowych, przydatnych funkcji. Mogą oni na przykład wyznaczyć odległość między wybranymi punktami za pomocą symbolu cyrkla. Ponadto, istnieje również możliwość zmiany rodzaju mapy w taki sposób, aby pokazywała ona prędkość wiatru, temperaturę lub fale.
Wyszukiwanie danych wybranego statku
Aby sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się konkretny statek, wystarczy wprowadzić jego nazwę w prawym górnym rogu strony. Następnie należy wybrać interesującą nas jednostkę z wyświetlonej poniżej listy.

W ten sposób portal przekieruje nas do strony, na której znajdziemy wszelkie szczegółowe dane na temat wyszukanego statku. Tak jak zostało to przedstawione na poniższym obrazie, pod fotografią zgromadzone są informacje uzyskane poprzez system AIS, czyli:
- Rodzaj statku;
- Bandera;
- Następna destynacja;
- ETA – szacowany czas przybycia do określonego portu;
- Numery IMO oraz MMSI;
- Znak wywoławczy statku;
- Długość i szerokość;
- Zanurzenie;
- Kurs i prędkość;
- Dokładne współrzędne;
- Aktualny status;
- Czas otrzymania informacji o położeniu.
Ponadto, po prawej stronie możemy również zobaczyć lokalizację statku na mini-mapie oraz panujące obecnie warunki pogodowe. W celu sprawdzenia pozycji jednostki na ogólnej mapie świata, należy wybrać opcję „Track on Map” znajdującą się tuż pod fotografią wybranego statku.

Inne portale
Pozycje statków sprawdzimy również za pomocą strony internetowej My Ship Tracking. Nie jest ona dostępna polskiej wersji językowej, ale jej przejrzystość sprawia, że jest równie prosta w obsłudze. My Ship Tracking posiada za to aplikację na telefon, zarówno na system Android, jak i iOS.
Poruszanie się po portalu jest zbliżone do tego, w jaki sposób korzysta się z Vessel Finder. W tym przypadku po otwarciu strony również zobaczymy mapę świata przedstawiającą położenie obecnie kursujących jednostek. Korzystając z My Ship Tracking, możemy filtrować wyświetlane statki na przykład w zależności od ich rodzaju lub wielkości. Opcje filtrowania znajdziemy po lewej stronie mapy, gdzie w zakładce „Layers” sprawdzimy także jej legendę.

Tak jak przy używaniu poprzedniego portalu, tutaj również wyszukamy dowolny statek wpisując jego nazwę w prawym górnym rogu strony. My Ship Tracking pokaże nam jego lokalizację poprzez zbliżenie na mapie oraz wyświetli dodatkowe okno z informacjami na jego temat. Przedstawia ono dane takie jak:
- Nazwa i zdjęcie statku;
- Prędkość;
- Kurs;
- Czas otrzymania informacji o położeniu;
- Port, z którego wyruszył statek;
- Destynacja;
- ETA – szacowany czas przybycia do określonego portu;
- Całkowity czas podróży;
- Zanurzenie;
- Rodzaj statku i jego wymiary;
- Aktualny status.
Załączony obraz prezentuje powyżej wymienione dane dla statku HMM SOUTHAMPTON, płynącego z Chin do Holandii, wyszukane za pomocą strony My Ship Tracking.

Podsumowanie
Jeśli dostawa naszego ładunku, podróżującego drogą morską, ulega opóźnieniu, warto sprawdzić, gdzie znajduje się transportujący go statek. Umożliwiają to strony internetowe typu Vessel Finder oraz My Ship Tracking. Za pomocą obu portali sprawdzimy, gdzie wybrane jednostki utknęły na swojej trasie, oraz kiedy możemy się ich spodziewać w porcie docelowym. Dzięki temu poznamy lokalizację naszego ładunku i będziemy mogli być o niego spokojniejsi.