Jak wygląda rozładunek kontenera?

Co roku tony ładunków przypływają do morskich portów. Obecna technologia i technika gwarantują sprawną i skuteczną logistykę. Wiele funkcji wykorzystywanych przy rozładunku kontenera w porcie zostało zautomatyzowanych. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić jak dokładnie wygląda rozładunek kontenera w porcie.

Funkcje portu

Każdy port spełnia takie podstawowe funkcje jak:

  • przyjmowanie kontenerów na terminale;
  • rejestrowanie przybycia kontenerów;
  • pozyskiwanie odpowiednich danych logistycznych;
  • dodawanie kontenerów do bieżącego stanu portu;
  • przechowywanie kontenerów w odpowiednim systemie lokalizacji;
  • piętrowanie (przygotowanie kontenera do opuszczenia terminala);
  • załadunek;
  • rozładunek.

W tym artykule skupimy się głównie na rozładunku kontenera.  

Rozładunek kontenera

Definicja rozładunku brzmi następująco:

Rozładunek to umieszczenie odpowiedniego kontenera na statku, podwoziu, wagonie lub jakimkolwiek innym środku transportu.

W momencie, gdy statek przybywa do portu, należy rozładować kontenery. Odbywa się to głównie za pomocą specjalnych dźwigów kontenerowych. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć jak prezentuje się taki dźwig.

rozładunek kontenera

Tego typu dźwigi podejmują kontenery z ładowni statku i pokładu.

Następnie kontenery umieszczane są na pojazdach.

pojazd kontenery

Do przewożenia kontenerów mogą służyć również zautomatyzowane wózki AGV (ang. automated guided vehicles). Tego typu pojazdy poruszają się bez udziału kierowców. Prowadzone są poprzez sterowniki PLC do zastosowań mobilnych. Po otrzymaniu kontenera, AGV przenosi kontener na wybrany wcześniej stos. Stos składa się z kilku linii, między którymi kontenery mogą zostać składowane przez określony czas.

Ustawianie kontenerów w takie stosy odbywa się za pomocą automatycznie sterowanych układarek kontenerów tzw. ASC (ang. Automated Stacking Cranes).

rozładunek kontenera
kontenery

Dalsze kroki rozładunku kontenera

W momencie kiedy AGV dojedzie koło bogatej w czujniki linii, ASC ściąga kontener i układa go na określonym stosie. Gdy to konieczne, po określonym czasie kontenery ponownie zostają pobierane przez ASC i transportowane przez AGV na dalsze środki transportu (m.in. barki, ciężarówki czy pociągi.

Podobny proces odbywa się również podczas załadunku kontenera na statek, jednakże w odwrotnej kolejności.

Układanie na stosy

Zabieg układania kontenerów na odpowiednie stosy ma ułatwić operacje odbywające się w określonych częściach nabrzeża i strefie ogólnodostępnej podczas rozładunku statków i kolejnych przeładunków.

Załączony poniżej filmik dokładnie pokazuje jak wygląda rozładunek kontenera w porcie na przykładzie terminala BCT w Gdyni.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami opisującymi porty na świecie:

Największe porty w Chinach

Największe porty w Europie

Największe porty w Indiach

Port Szanghaj

Port Shenzhen

Oceń wpis

4 / 5