Kilometrowy pociąg z Chin przyjedzie do Polski

W ciągu najbliższych dni w Polsce zjawi się kilometrowy pociąg z Chin. Pociąg towarowy przewozi rekordową liczbę kontenerów. 50 kontenerów mieści w sobie urządzenia oraz części. Pociąg wyruszył z chińskiego miasta Xi’an. Przewiduje się, że trasa do Polski zajmie niecałe 12 dni.

Kilometrowy pociąg z Chin

Pociąg towarowy, który ma niedługo przyjechać do Polski przewozi aż 50 kontenerów (każdy z nich będzie mierzył około 20 m długości). Cała trasa wynosi natomiast około 9,5 tys. kilometrów. Maszyniści muszą zmieniać się co kilkaset kilometrów.

Szacuje się, że na terenie Rosji i Kazachstanu pociąg ma osiągnąć średnią prędkość 1000 km na dobę.

Pociąg wyruszył 3 lutego, a trasa ma zająć mu mniej niż 12 dni. Ma dojechać do Sławkowa na Śląsku (zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem na temat Euroterminala w Sławkowie). Jak podają źródła, będzie to rekordowy czas przejazdu pociągu z Chin do Polski.

Trasa – kilometrowy pociąg

Trasa pociągu z Chin rozpoczyna się w Xi’anie, a następnie przechodzi przez Rosję i Kazachstan. Do Polski, kilometrowy pociąg ma wjechać z Ukrainy przez przejście graniczne w Hrubieszowie. Następnie skieruje się na Linię Hutniczą Szerokotorową (LHS) na Śląsku, przejeżdżając przez Werbkowice, Miączyn, Zamość, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec i Biłgoraj.

Nowe połączenie

Nowe połączenie z Chin do Polski zostało uruchomione na początku stycznia. Jest to już kolejny skład, który oferuje przewóz towarów na tej trasie. Połączenie oferuje szybszy transport ładunków pomiędzy Chinami a Polską.

Dla porównania transport drogą morską wynosi średnio od 30 do 50 dni, w zależności od portu, z którego wypływa statek. Przy wyborze transportu kolejowego, czas dostawy skróci się do zaledwie dwóch tygodni.

Współpraca PKP LHS z Xi’an Free Trade Port Construction and Operation, a także z partnerami z Kazachstanu, Ukrainy i Rosji ma na celu przyspieszenie transportu ładunków z Chin do Europy.

Transport a kwestia koronawirusa

Dodatkowo, PKP LHS oficjalnie zapewniło, że zagrożenie wirusem nie dotyczy transportu towarów, jednakże bezpieczeństwo transportu jest zapewnione, a zarówno kolejarze, jak również służby celne są odpowiednio przygotowane.

Zaznaczono, że PKP LHS poważnie podchodzi do kontroli fito-sanitarnej, a służby są bardzo dobrze przygotowane. Ponadto, Xi’an oddalony jest od miasta Wuhan (gdzie wybuchła epidemia koronawirusa) o ponad 1000 km.

Zobacz również:

LHS – Linia Hutnicza Szerokotorowa

Euroterminal Sławków

Pociąg z Chin do Polski bez przeładunku na granicy

Oceń wpis

4.5 / 5