Kolej Chiny-Laos przetransportowała 1 milion ton

Linia kolejowa Boten–Wientian, zwana również koleją Chiny–Laos, została otwarta 3 grudnia 2021 r. Stanowi ona integralny odcinek linii centralnej linii kolejowej Kunming–Singapur. Powstała ona w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Kolej Chiny-Laos przetransportowała 1 milion ton między granicami krajów.

Kolej Chiny-Laos przetransportowała 1 milion ton

Od grudnia 2021 r. 30 chińskich prowincji za pośrednictwem sieci kolejowej i drogowej zostało połączonych z Laosem, Tajlandią, Birmą, Malezją, Singapurem oraz innymi krajami i regionami wzdłuż linii kolejowej ChinySingapur. Całkowita długość linii to 1035 km. Kolej usprawniła ruch towarowy między tymi krajami azjatyckimi.

W styczniu 2022 r. obwieszczono, że kolej chińsko-laoska od momentu uruchomienia przetransportowała 500 tys. ton ładunków (w tym 100 tys. ton w ramach transgranicznego transportu towarowego). Według Służb Celnych Kunmingu, do sierpnia 2022 r. z Kunmingu wyjechało niemalże 2000 międzynarodowych pociągów towarowych do Laosu. Całkowity wolumen importu i eksportu wyniósł ponad 1 mln ton. Z Laosu do Chin przetransportowano 813 100 ton, a z Chin do Laosu 263 400 ton. Wartość towarów szacowana jest na około 9 miliardów juanów.

Kolejowy ruch towarowy między Chinami a Laosem obejmuje coraz więcej kategorii produktów, na przykład:

  • pasze i nawozy
  • urządzenia komunikacyjne
  • AGD, RTV
  • fotowoltaika
  • pojazdy
  • żywność
  • minerały
  • tekstylia.

Chiny eksportują do Laosu drogą kolejową głównie towary codziennego użytku, nawozy, artykuły fotowoltaiczne, elektronikę, tekstylia i warzywa. Laos przewozi do Chin pociągami towarowymi głównie produkty rolne, takie jak nasiona łzawicy, ryż, jęczmień, mąkę z manioku, tapiokę, a także kauczuk oraz rudy metali, takie jak rudy żelaza i koncentraty cynku.

Fracht kolejowy na trasie Chiny–Laos wynosi prawie tyle samo co fracht morski, lecz transport kolejowy jest bardziej efektywny czasowo. Kolej ta wciąż się rozwija. W kolejnych latach możemy spodziewać się zwiększonej wydajności.

Dowiedz się więcej na temat Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Zdjęcie: 新华网

Oceń wpis

5 / 5