Warto wiedzieć na bieżąco, jakie wydarzenia kształtują globalną gospodarkę. Jaka jest obecna kondycja handlu międzynarodowego? Zapraszamy na przegląd ważnych informacji ze świata.
Kondycja handlu międzynarodowego
1. Łańcuch dostaw się normalizuje
Stan łańcucha dostaw wraca do normy. Kolejki statków w portach się skracają, terminowość realizacji transportu się zwiększa a stawki frachtu spadają, nawet o 75%. Spowodowane jest to m.in. obniżonym popytem na dobra, szczególnie z Chin, w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto, sytuacje poprawią nowe kontenerowce, które zostaną zwodzone w 2023 i 2024 r.
2. Stany Zjednoczone odcinają Chiny od technologii półprzewodnikowej
Stany Zjednoczone wprowadziły kontrole eksportowe na nowoczesną technologię półprzewodnikową do Chin. Restrykcje dotyczą m.in. technologii stosowanej w dużych układach superkomputerów oraz układów 16 nm i bardziej zaawansowanych. Rząd Bidena nałożył ograniczenia eksportowe, aby spowolnić rozwój tych technologii w Państwie Środka, szczególnie w sektorze zbrojeniowym. Nawet inne państwa nie mogą sprzedawać amerykańskiej technologii do Chin. Restrykcje te wprowadziły niemałe zamieszanie na rynku półprzewodników – kilka dni po ich nałożeniu stracił on na wartości ok. 240 mld USD.
3. Zacieśniają się więzy między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
Eksport Izraela do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrósł pięciokrotnie w porównaniu z zeszłym rokiem. W podobnym zakresie urósł także eksport z ZEA do Izraela. Największą popularnością cieszą się kamienie szlachetne i nieszlachetne oraz perły. To wszystko dzięki podpisaniu przez państwa Porozumienia Abrahamowego, który znormalizował stosunki Izraela z państwami arabskimi. Oprócz wzmocnionej wymiany handlowej, porozumienie umożliwiło otwarcie ambasad i granic dla ruchu turystycznego.
4. Transgraniczna sprzedaż usług cyfrowych zmieni rynek
Zarówno w 2020 r. jak i w 2021 r., eksport usług cyfrowych wzrósł o 14% rok do roku. Wzrosła nie tylko wielkość usług informatycznych, ale także internetowych usług finansowych, usług związanych z edukacją oraz szkoleniami. Handel elektroniczny stymuluje wzrost, rodzi innowacje i tworzy nowe miejsca pracy. Dużo zyskują na tym szczególnie kraje, które znajdują się z dala od najważniejszych producentów. Na poziomie międzynarodowym dyskutuje się, jak przeciwdziałać barierom na tym rynku i ułatwić wymianę.
5. Wzrost handlu przyhamuje w 2023 r.
Wczesne prognozy WTO wskazywały, że wzrost handlu w 2023 r. wyniesie 3,4%. Najnowsza prognoza wynosi tylko 1%. Wyższe koszty energii oraz żywności ograniczą zapotrzebowanie na import. Jednak jeśli sytuacja na Ukrainie ulegnie pogorszeniu, nowa prognoza może się okazać zbyt optymistyczna.