Konsolidacja przesyłek

Konsolidacja przesyłek to proces połączenia kilku mniejszych przesyłek od różnych nadawców w celu zmniejszenia kosztów transportu. Towary transportowane są w jednym kontenerze, co pozwala na obniżenie ceny wysyłki. Tego typu przesyłki nazywane są również niepełnokontenerowymi lub po prostu drobnicą (LCL – Less than Container Load).

Na czym polega konsolidacja przesyłek?

Konsolidacja przesyłek polega na łączeniu mniejszych przesyłek, wysyłanych w tym samym kierunku. Są to przeważnie różne przesyłki, różnych nadawców skonsolidowane w jeden ładunek. Konsolidację przesyłek stosują operatorzy dysponujący odpowiednio dużą siecią, umożliwiającą łączenie przesyłek przeznaczonych w jednym kierunku.

Do transportu drobnicowego wykorzystuje się dokładnie te same kontenery co do normalnych przesyłek pełnokontenerowych.

Coraz popularniejsze staje się również rozdrabnianie przesyłek.

Dokumenty występujące przy konsolidacji przesyłek

Podczas organizacji konsolidacji przesyłek spedytor sporządza oddzielne listy przewozowe na każdą skonsolidowaną przesyłkę, a także jeden list zbiorczy z listą ładunkową. Na liście zbiorczym nadawcą jest spedytor konsolidujący, a odbiorcą spedytor dekonsolidujący. Przewoźnik ma natomiast wgląd tylko i wyłącznie w list zbiorczy.

Proces wysyłki

Zdecydowanie nieopłacalne jest transportowanie małych ilości towaru z Azji do Europy czy z Europy do Azji. W tym celu najlepiej skorzystać z opcji konsolidacji przesyłki.

  1. Na początku towar zostaje dostarczony do magazynu, w którym następuje konsolidacja przesyłki razem z innymi do jednego kontenera. Towar przeważnie dowożony jest za pomocą ciężarówek.
  2. Kontener zostaje wyekspediowany. Zwykle dzieje się to drogą morską, natomiast jeśli konsolidacja miała miejsce w głębi lądu kontener dostarczany jest do portu z wykorzystaniem samochodu, pociągu, czy też żeglugi śródlądowej.
  3. Gdy towar dotrze do portu docelowego, przewozi się go do magazynu, w którym następnie jest dekonsolidowany. Na końcu towar zostaje dostarczony do poszczególnych odbiorców.

Korzyści przy łączeniu przesyłek

  • Konsolidacja umożliwia transportowanie mniejszych towarów (np. znajdujących się na kilku paletach) z odległych rejonów za korzystną cenę.
  • W czasach kryzysu staje się to zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Jest to również szczególne ułatwienie dla mniejszych eksporterów.
  • Gęsta sieć umożliwia realizację łączenia przesyłek, zarówno w ramach połączeń krajowych, jak i międzynarodowych.
  • Jest to zdecydowanie bezpieczna forma transportu towarów.
  • Konsolidacja przesyłek do jednego transportu oznacza przede wszystkim jedno zlecenie spedycyjne, jeden numer przesyłki, jedną odprawę celną i jedną firmę, która zajmuje się obsługą transportu.

Buyers consol

Buyers consol to ciekawa odmiana konsolidacji przesyłek. Oferowana jest głównie przez największych operatorów logistycznych. Polega na łączeniu większej ilości przesyłek drobnicowych, pochodzących od różnych dostawców, znajdujących się w pobliżu jednego portu, przeznaczonych do jednego odbiorcy.

Decydując się na transport niewielkich towarów z Chin o małej wielkości warto zainteresować się konsolidacją transportu i sprawdzić na czym polega oraz jakie firmy spedycyjne się tym zajmują.

Oceń wpis

5 / 5