Kto to jest makler frachtujący?

Dobrze działająca branża transportu towarowego jest niezbędna dla sprawnego przepływu ładunków. Każdy eksporter, importer, a nawet konsument zamawiający produkty z zagranicy liczy na to, że firmy zajmujące się pośrednictwem spedycyjnym bezpiecznie i terminowo dostarczą ich produkty. Czym dokładnie zajmuje się makler frachtowy?

Makler frachtujący

Makler frachtujący (ang. freight broker) to osoba odpowiedzialna, w imieniu dostawcy, za fizyczny transport towarów. Makler frachtujący jest pośrednikiem między spedytorem a kierownikiem statku, który w imieniu dostawcy proponuje możliwości transportowe załadowcom.

Spedytor, w porównaniu z maklerem frachtującym, w imieniu załadowcy odpowiada za organizację fizycznego transportu towarów. Spedytor w imieniu załadowcy proponuje ładunek przewoźnikom.

Jakie dokładnie usługi świadczy makler frachtujący?

Dopasowanie rozwiązań transportowych

Świadczone usługi muszą być odpowiednio dostosowane do potrzeb klienta. Maklerzy frachtujący zapewniają elastyczne rozwiązania, aby sprostać unikalnym potrzebom i wymaganiom każdego klienta, oferując pośrednictwo w przewozach lotniczych, kolejowych, morskich czy ciężarowym.

Wybór i weryfikacja przewoźników

Maklerzy frachtujący korzystają z szerokiej sieci przewoźników, aby wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie transportowe dla każdej przesyłki, biorąc pod uwagę takie czynniki jak:

 • dostępność kontenerów
 • pojemność
 • czas tranzytu
 • koszt.

Negocjowanie stawek przewozowych

Maklerzy frachtujący negocjują konkurencyjne stawki w imieniu swoich klientów. Negocjowanie frachtu to jedna z ich podstawowych umiejętności.

Rezerwacja kontenera

Maklerzy frachtujący zapewniają terminowy i efektywny transport, zajmując się procesem rezerwacji i ustalając harmonogramy odbioru i dostawy z wybranymi przewoźnikami.

Koordynacja procesów logistycznych

Koordynacja obejmuje zarządzanie dokumentacją i powiązanymi sprawami (typu niezbędne zezwolenia czy potrzebne do odprawy celnej itp.).

Śledzenie przesyłki w czasie rzeczywistym

Wielu maklerów frachtujących oferuje możliwość śledzenia cargo w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nadawcy mogą monitorować status i lokalizację swoich przesyłek przez cały proces tranzytu i szybko reagować w przypadku potencjalnych problemów lub opóźnień.

Zarządzanie ryzykiem

Nadawcy stają w obliczu wielu rodzajów ryzyka związanego z wysyłką, takich jak:

 • opóźnienia
 • uszkodzenia
 • kwestie związane z przepisami.

Maklerzy frachtujący wspierają klientów w zakresie ograniczania ryzyka. Jeśli potrzebujesz pomocy, mogą Cię wesprzeć na każdym etapie procesu wysyłki.

Dlaczego potrzebuję maklera frachtującego?

Współpracując z maklerem frachtującym, możesz: 

 • obniżyć koszty
 • zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na inne zadania
 • poprosić o wparcie w przypadku jakichkolwiek problemów
 • zmniejszyć ryzyko związane z transportem.

Czy maklerzy frachtujący i niezależne firmy logistyczne to to samo?

Podczas gdy niezależne przedsiębiorstwa logistyczne (3PL) i brokerzy spedycyjni odgrywają kluczowe role w branży TSL, istnieją pewne różnice między nimi.

Maklerzy frachtujący łączą przewoźników i nadawców, a następnie nadzorują transport ładunków. Często zajmują się pojedynczymi przesyłkami dla swoich klientów.

Niezależne firmy logistyczne oferują o wiele więcej usług, między innymi magazynowanie, zarządzanie zapasami, dystrybucję, realizację zamówień i inne usługi dodatkowe oprócz organizowania transportu. Często mają wieloletnich klientów, dla których świadczą regularne usługi. W porównaniu do maklerów frachtujących, firmy 3PL skupiają się na optymalizacji całego łańcucha dostaw.

Gdzie mogę znaleźć rzetelnych maklerów frachtujących?

Rzetelność i integralność są najważniejszymi cechami maklerów frachtujących, ale nie każda z firm utrzymuje wysoki poziom jakości.

Aby znaleźć najlepsze rozwiązania transportowe dla siebie, wyślij darmowe zapytanie o wycenę od rzetelnych firm spedycyjnych na ShipHub. Oszczędź swój czas i pieniądze, współpracując z godną zaufania firmą!

Oceń wpis

5 / 5