Największy kontenerowiec MSC Irina

Do floty szwajcarskiego MSC dołączył największy na świecie kontenerowiec, MSC Irina. Jest to największy statek towarowy przeznaczony do przewozu kontenerów – może ich pomieścić ponad 24 300. Mega-kontenerowiec Irina jest jednym z wielu zamówionych przez MSC.

MSC Irina

MSC Irina został ukończony w 2023 roku i oddany do użytku w tym samym roku. Statek pływa pod banderą Liberii. Jest to pierwszy z sześciu statków, które zostaną zbudowane przez chińską grupę Jiangsu Yangzijiang Shipbuilding. Statek może przewieźć ponad 24 300 standardowych 20-stopowych kontenerów ułożonych w stosy. Ponadto statek będzie emitował o 3-4% mniej dwutlenku węgla w porównaniu z podobnymi kontenerowcami.

Prace nad MSC Irina rozpoczęły się w listopadzie 2021 r., a montaż rozpoczął się w czerwcu następnego roku. Statek po raz pierwszy został zwodowany 10 sierpnia, a wypłynął 29 października. W lutym 2023 r. podjęto próby morskie, a następnie skierowano statek do stoczni Zhejiang Zhoushan na ostatnie prace przed dostawą, mającą miejsce na początku marca.

Pierwsza podróż statku przez ocean odbywa się z chińskiego Qingdao do Pusan w Korei Południowej, z powrotem do Chin, a następnie do Singapuru, Włoch i Hiszpanii (przez Kanał Sueski). W drodze powrotnej MSC Irina zawinie do portów w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

MSC Irina – dane 

  • nośność: 240 000 DWT
  • TEU: 24 346
  • długość: 399,9 metrów
  • szerokość: 61,3 metrów

Statek MSC Irina jest podobny pod względem długości i szerokości do wielu istniejących statków, ale ma największą pojemność ze wszystkich kontenerowców. Wyprzedza on poprzedniego rekordzistę, OOCL Spain, o ponad 150 TEU.

O MSC

MSC (Mediterranean Shipping Company S.A.) to wiodąca firma zajmująca się żeglugą kontenerową, z siedzibą główną w Genewie w Szwajcarii. Posiada ona 675 biur w 155 krajach na całym świecie. Jej statki pływają po ponad 260 szlakach handlowych. Flota MSC liczy 730 statków o ładowności około 4,6 mln TEU, która rocznie przewozi 23 mln TEU.

Sprawdź listę nawiększych kontenerowców wg TEU.

Zdjęcie: guanhai.com.cn/p/244633.html

Oceń wpis

3 / 5