Najdroższe porty na świecie

Raport przygotowany przez Container xChange „Demurrage & Detention Benchmark 2022” donosi, że porty w Stanach Zjednoczonych to najdroższe porty na świecie dla nadawców cargo.

Najdroższe porty na świecie

Container xChange to założona w Niemczech platforma w branży transportowej. Służy ona głównie do wypożyczania, kupna i sprzedaży kontenerów. Firma opublikowała raport pod nazwą „Demurrage & Detention Benchmark 2022” pozycjonujący porty na całym świecie pod względem pobieranych opłat. Z raportu wynika, że opłaty za przestój kontenera poza portem (detention) oraz przestój kontenera w porcie (demurrage) są najwyższe w portach w Stanach Zjednoczonych. Wbrew globalnym trendom obniżania tych opłat, w porównaniu z 2021 r. w 2022 r. opłaty demurrage i detention (D&D) w USA są wyższe.

W badaniu zanalizowano 60 portów na całym świecie, biorąc pod uwagę wysokość opłat demurrage i detention narzucane przez armatorów dwa tygodnie po tym, jak cargo dociera do portu. Na szczycie listy najdroższych portów świata znajdują się porty USA:

  1. Port New York
  2. Port Long Beach
  3. Port Los Angeles
  4. Port Oakland
  5. Port Savannah.

Wszystkie wymienione porty są dwa-trzy razy droższe niż port w Hongkongu z siódmego miejsca w rankingu. Co więcej, opłaty w tych portach w USA są 20 razy wyższe niż w innych dużych azjatyckich portach m.in. w Dalian (Chiny) i Busan (Korea Południowa). Nic dziwnego, że importerzy są oburzeni wysokimi kosztami. Niektórzy z nich nawet postanawiają wejść na drogę sądową przeciwko armatorom.

Ile wynoszą koszty detention and demurrage?

Według Container xChange, globalna przeciętna wysokość D&D dla standardowych kontenerów w 2020 r. wynosiła 586 USD, w 2021 – 868 USD (wzrost o 38%). W 2022 r. opłaty spadły do 664 USD (obniżenie o 26%). Kwota ta jednak daleko odbiega od rzeczywistości w portach w USA. W Long Beach opłaty wynoszą nawet 2730 USD za kontener, w Los Angeles – 2672 USD.

Wysokości opłat różnią się w zależności od regionu. W Stanach Zjednoczonych przeciętne opłaty D&D są najwyższe i wynoszą 2692 USD. W Europie kwota ta wynosi 549 USD, w Indiach 482 USD, w Chinach 453 USD, a w pozostałych częściach Azji – 366 USD.

Badania wykazały, że z czołowych armatorów najniższe D&D pobiera COSCO, a najwyższe – HMM.

Zobacz listę największych portów w Ameryce Północnej.

Oceń wpis

5 / 5